Jan Urban: Fotbal, nahnědlá politika a silné emoce vypínající rozum
Postkomunistická střední Evropa hnědne. Představa o společnostech, dějinně poučených fašismem a komunistickou diktaturou, které automaticky a společně budou tíhnout k těm nejctihodnějším hodnotám západní politické kultury, právního státu a liberální demokracie, byla zjevnou fikcí.
Jasnozřivé varování osobnosti polské protikomunistické opozice Adama Michnika, který už v roce 1989 psal o nebezpečí, že otroci, kterým byla svoboda darována, aniž o ni museli skutečně bojovat, si vždy zvolí jenom dalšího otrokáře, nikdo nevyslyšel.
O třicet let později je zjevné, že velké většiny národních společenství střední Evropy vyplňují tuto temnou předpověď do posledního písmene. Neznajíce ceny svobody, vyměnily sen o postkomunistické budoucnosti za spotřební život v rámci nacionalistických klišé z 19. století.
Bez pevných bodů hrozí chaos
Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński spolu s ministrem obrany Mariuszem Błaszczakem ukazují na tiskové konferenci novinářům údajné důkazy zoofilie běženců, nalezené, opět údajně, v jejich mobilech. Na místě odhalený podvod je tak hnusný a nízký, jako by pocházel přímo z nacistické protipolské propagandy roku 1939.
Bývalý liberál a evropský nadšenec Viktor Orbán vyrostl „z politické nutnosti“ v šovinistického polodiktátora, připouštějícího dělbu moci pouze pokud ji má pod kontrolou a obsazenou svými lidmi.
Podle stavu životní úrovně jsme se jako společnost nikdy neměli lépe. Navzdory tomu vnímáme dnešní dobu nervózně a postrádáme společné hodnoty a sociální vazby. Bezdůvodně žijeme v pocitu obav a frustrací.
Český premiér Andrej Babiš, vstupující do politiky pod hesly odporu proti postkomunistické korupci, aby byl v Evropě odhalen hned v několika korupčních megaskandálech. Slovensko bouřící se proti vlastní justiční, policejní i politické korupci.
Střední Evropa kopírovala demokracii, její instituce a rituály, dokud jí za to Západ, a především Evropská unie, zahrnovala podporou a stamiliardovými injekcemi na rozvoj infrastruktury, modernizaci zemědělství a rozvoj vzdělanosti. Skutečnou moc však pod povrchem po celou dobu upevňovala oligarchická společenství, která jen o něco více než po třiceti letech po konci komunismu přestávají demokracii potřebovat.
Demokracie se svými zásadami tolerance a důstojné diskuze ale přestala být přitažlivým vzorem už i pro velkou část společenství ve střední Evropě. Přestali jsme potřebovat vizi budoucnosti. O to víc nám chybí nepřítel.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Je to ironické. Po ekonomické stránce a podle stavu životní úrovně jsme se nikdy neměli lépe. Navzdory tomu vnímáme dnešní dobu nervózně a postrádáme společné hodnoty a sociální vazby. Bezdůvodně žijeme v pocitu obav a frustrací. Hledáme místo a proud, se kterým bychom mohli souznít a hledat bezpečí.
Neuropatolog a spisovatel profesor František Koukolík popsal takovou situaci jako chvíli, kdy „jsme mohutně emocionálně aktivováni“ a v důsledku toho „silné emoce vypínají rozum“.
Je jisté, že tomu napomáhají nové technické prostředky a způsoby komunikace. Ale to hlavní je na nás samotných. Iracionální, xenofobní a sebedestrukční výkřiky v normální demokracii mohou izolovaně zaznívat a nikdy nemohou napáchat škodu. Ve chvíli, kdy „silné emoce vypnou rozum“, se snadno mohou stát součástí mediálního i politického mainstreamu. A v té chvíli už může být pozdě.
Bez pevných bodů, sdílených mimo jakoukoliv diskuzi absolutní většinou společnosti, totiž hrozí chaos. Nejde o zákony. Vnímání nepsané hranice mezi slušným a neslušným je v míru největším bohatstvím společenství. Za touto neviditelnou hranicí vládnou už jen silnější nad slabšími.
Sport je na celém světě obecně vnímán až vyhroceně emocionálně a příliš často slouží jako náhražka ostatních projevů „národního cítění“. V komunistických zemích byl součástí propagandy…
Fotbaloví chuligáni jako symbol doby
Americký právník a ekonom Cass Sunstein napsal ve své knize Cesta do extrémů: „Když se lidé nacházejí ve skupině stejně smýšlejících osob, je velmi pravděpodobné, že se jejich názory posunou do extrémních poloh. Říká se tomu jev skupinové polarizace.“
Jako vážné varování a potvrzení Sunsteinova jevu „skupinové polarizace“, by proto měla být vnímána skutečnost, že mimo politiku se mluvčími podvědomého „národovectví“ a „vlastenectví“ v posledních letech ve všech čtyřech zemích střední Evropy stali fotbaloví chuligáni.
Sport je na celém světě obecně vnímán až vyhroceně emocionálně a příliš často slouží jako náhražka ostatních projevů „národního cítění“. V komunistických zemích byl součástí propagandy a jeho funkcionáři byli z velké části celoživotními souputníky a spolupracovníky totalitního režimu.
Odhalení bývalých spolupracovníků a agentů Státní bezpečnosti či vojenské kontrarozvědky v čele českého fotbalového a hokejového svazu třicet let od konce komunistického režimu proto mohlo překvapit jen zcela naivní a slepé „příznivce sportu“.
Přesto se stále tváříme, jako by se právní a mravní normy na politiku a sport neměly vztahovat. Ukazuje to i čerstvý případ, kdy byla Sparta Praha potrestána fotbalovou asociací za nesporně rasistické chování svých „rowdies“ uzavřením stadionu pro diváky na jedno mezinárodní utkání. Podobné incidenty se staly i v Polsku a Maďarsku. Českému klubu ale byla nepochopitelně udělena výjimka, takže s doprovodem mohlo na mezinárodní zápas s Glasgow Rangers přijít skoro jedenáct tisíc dětí ve věku od šesti do čtrnácti let. Kdyby šlo o sport, byla by to krásná a významná výchovná příležitost.
Jenomže děti v silně emocionální atmosféře měly vybraného konkrétního „nepřítele“, fotbalistu měsíce propíraného v českých médiích jako symbol fotbalové nespravedlnosti. Oněch skoro jedenáct tisíc dětí po sedmdesát minut, kdy byl ten hráč na hřišti, bučelo a pokřikovalo pokaždé, když se dotkl míče. Nemluvím o rasismu, ale chcete lepší příklad toho, jak „silné emoce vypínají rozum“?
Zalíbit se davu
Oslovení dětští psychologové byli z této akce zděšeni. Ano, na fotbale se občas bučí, ale dítě – kdokoliv do věku zralosti – je násobně ovlivnitelnější, než dospělý a toto je formující zážitek výrazné kolektivní emoce.
Adolescent si přirozeně vybírá ty vzorce, které souvisejí se získáním úspěchu ve vrstevnické skupině. Podle sociální teorie agrese se přitom jedná o převážně naučené chování prostřednictvím pozorování a nápodoby. Čím více bude tato reakce opakováním a prostřednictvím vrstevnické skupiny posilována, tím častěji ji bude nedospělý jedinec volit. Sport jako škola šlechetného zápolení fair play? Ale jděte.
Nenašel se sportovní novinář, který by podobnou manipulaci a neslušné chování odsoudil. Atmosféru, kterou dětští fanoušci vytvořili, si naopak pochvalovalo vedení klubu, sparťanští hráči i trenér Pavel Vrba.
A populističtí politici, včetně premiéra a několika ministrů, jakoby jen čekali na tuto příležitost zalíbit se davu, vyrazili okamžitě „bránit české děti“ před kritikou ze zahraničí. Ani ministr zahraničí nemohl zůstat stranou a osobně intervenoval u velvyslance Velké Británie. A připomeňme, že po prvním březnovém incidentu veřejně protestoval i vedoucí kanceláře prezidenta republiky.
Nejde tady ale zdaleka o děti na stadiónu Sparty. Nesportovní buranství, schované pod hávem „národní cti“ a „odporu proti cizákům“, se ve střední Evropě nestává mainstreamem. Už jím je.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
77 komentářů
Nejsem fotbalový fanoušek, ale viděl jsem náhodou v televizi, co celou tu válku odstartovalo. V zápase, v kterém Skotové několikrát hodně hrubě faulovali, kde tekli nervy, Kudela pošeptal Kamarovi do ouška něco hodně ošklivého. velmi pravděpodobně v tom rasizmus nebyl, jen mu měl v afektu neodbytné nutkání říct něco ošklivého. Kdyby to Kamara vyřešil jako chlap a odpověděl normálně Kudelovi, že je ču…. nebo pí…, bylo by vše OK, párkrát by se ještě během zápasu pokopali a bylo by.
Jenže Kamara a jeho klub se to rozhodli řešit jako politickou kauzu. Kudela byl politicky neadekvátně potrestán a od té doby to celá kauza „žije“.
Děti, které byly na zápase na Spartě, se zajímají o sport a VĚDÍ. Děti všeobecně velmi citlivě vnímají nespravedlnost.Tudíž si zabučeli. Koncem konců, od kdy je na fotbale zakázáno pískat, vydávat zvuky, křičet, bučet?
Kamara si asi bude muset zvyknout, že jakmile někde bude hrát proti českému mančaftu, bude se bučet. A povětšině to nebude pro to, že je černoch, ale pro to, že je vůl.
Skvěle popsáno. Souhlas.
Souhlas. Děti vybučely zjevného lháře a funkcionáře UEFA, kteří mu vlezli mezi půlky.
A je nutné připomenout rasistické zavraždění českého občana ve Velké Británii, jehož pachatele britský rasistický soud nedokázal odsoudit. Takže místo „zaklekávání“ by si měli, soudruzi z Velké Británie, udělat pořádek doma.
Na rozdíl od vás věřím tomu, že Kudela mu fakt o té opici něco řekl. To je jedna věc. Je to sice vůl a moc mu to asi nemyslí, neboť si měl uvědomit, že to může být problém, ale na druhou stranu ho chápu. Chtěl Kamaru rozhodit a vzhledem k tomu, že jde o černocha, se to nabízelo. Kdyby by mu na to Kamara řekl něco třeba o bílým praseti nebo tak něco, byli si kvit, bez zbytečné hysterie a po zápase to mohli smáznout a třeba být kámoši. Jenže…
Británie teď jede v omluvě za minulost, a že se sakra má za co omlouvat, moc jí to nevoní a tak hází bláto všude kolem v duchu, když my, tak i vy. Jj, časy se mění.
Možná by stálo za to, otevřít jinou diskusi. Jakto, že Británie, která o samostatnosti např. Skotska nechce ani slyšet, má 4 samostatné fotbalové svazy? Británie ( ne, neexistuje samostatný stát Anglie atd…) má tak v pohárech neuvěřitelně mnoho týmů a tak se logicky cítí silná. Časy se mění, tradice se bourají, tak by se mohl se mohlo začít tlačit na to, aby měla Británie stejné podmínky jako třeba Německo, Španělsko, Francie atd…
Myslím, že o Glasgow bychom už dlouho neslyšeli…😉
S Admirálem (o fotbale) souhlasím.
Ovšem, v tom, že jsme národ mravně zkažených hlupáků (plus různých prospěchářů, apod.) není pochyb. Výsledkem je amorální zrůda zvolená těmito hlupáky mezi námi na Hrad i do Strakovky. Když se podíváte na aktuální volební preference, tak cca polovina těch, kdo jdou volit, volí zločinné populisty a zločinné extrémisty zprava i zleva. To nepřevychováš. Každý tlak způsobuje protitlak a tak zřejmě dojde k násilí ať už vyhrají, nebo prohrají.
Dát volební hlas každému hlupákovi zjevně v nemravné společnosti nefunguje a obrana nemůže být slušná. A ti co nevolí…ti dávají najevo že jim to nevadí. Stydím se za to být Čechem (Moravanem, Chodem, Slezanem….).
Když se stydíš být čechem sbal si kufr a buď hrdej někde jinde.
„…jsme národ mravně zkažených hlupáků…“ – mluvte za sebe, kolego.
„Stydím se za to být Čechem“ – jenom naskakujete na linii, kterou tlačí eurohujer Urban. Národní státy jsou špatné, áno, je třeba přetavit evropské domorodce do člověka nového, lepšího, echt Evropana, bez historie, bez tradic, bez vlasti.
Je mi líto,hlas pro PirSTAN a SPOLU, to je hlas pro Grýn Dýl jak řemen, včetně chcípání hladem (v Německu už zelení připravují koncentráčnické příděly masa) a v zimě i zimou.
Prostě, zvítězí-li Babiš, bude zle, v tom nejsme ve sporu. Bohužel, je nutno konstatovat taky B: Zvítězí-li Bartoš s Fialou, bude podstatně hůř. Takže volba Babiše a spol. je prostě volba menšího zla. Nic víc a nic míň.
Že by se podepisovač „grýn dýlu“ agent bureš rozhodl kandidovat za piráty, ulitovaný pergile.
Je irelevantní, zda něco podepsal nebo ne. Přelije se to k nám z Německa a spoustu věcí můžeme dostat befélem.
Relevantní je stavět jak o život (a ono to v podstatě o život(y) je) jaderné elektrárny a nové bloky v dosavadních, jinak pomřeme zimou. A to piráti nepřipustí, pokud se dostanou na pozici, kde by o tom mohli rozhodovat.
Irelevantní jsou tvoje dojmy o pirátech, kteří na rozdíl od agenta bureše nic nepodepsali, ulitovaný pergille. Ano, to je pravda. Avšak burešovy podržtašky ignoruji fakt, že to byl právě bureš, kdo hystericky odmítl garance na temelín, čímž ho pohřbil a rozhodnutí o dukovanech neustále odkládá.
Piráti to prohlasovali v EUroparlamentu, odkud to zlo jde k nám (spolu s dalšími).
a proto aby se tohle všechno stalo dnes ve volbách celá naše rodina včetně dvou synů prvovoličů dáme hlas koalici PirStan. Mám rád nové věci, nový směr, nové lidi a nové příležitosti a volby by podle mého měly být hlavně volbou pro budoucnost, ne pro zachování stavu jak to dělají důchodci pro důchodce.
Pan Komárek to půlce národa hezky nandal. Jsou to prostě debilové, kteří volí darebáky a on (a jeho polovina) jsou čistí inteligenti, kteří ví, že jediné dobro je směs ODS,TOP09,KDU-ČSL,Pirátů a Starostů, která se léta neshodla téměř na ničem. Nebo touží po KSČM, Socdem nebo Okamúrovi? Jestli i tyto volí „debilové“, tak už je tři čtvrtě národa vhodná na internaci do blázince. Nebo postřílet? Máte pušku, pane Komárek? Takoví jako Vy by asi občanskou válku uvítali…..Styďte se především, že jste netolerantní vůl. Já jsem Čech s moravskou krví a jsme na to hrdý.
Proč pletete do sportu politiku? Asi proto, že jste duševní gigant.
Tedy, zase bych to neviděl tak pesimisticky černě a neházel to všechno na dnešní chudáky voliče. Takhle totiž funguje demokracie obecně, dlouhodobě a nepříliš efektivně všude. Což tedy, připomněl už pan Baťa
v období Velké krize 30.let, že po ca deseti letech masarykovské demokratické republiky „zdroje už došly“ a to i přes to že jsme tehdy žádné levičácké vlády neměly, prostě ty peníze rozhazovaly jinak..
Čili, i z tohoto pohledu je nutné vidět onu volbu pana Zemana a dalších. Jistě že byla možnost aby místo nich byl zvolen většinou voličů „někdo úplně jiný, mnohem lepší „, pokud by takový politický lídr vůbec kandidoval. Což tedy btw, nebyl Drahoš, který se náhle, bez politické historie vynořil půl roku před prezidentskými volbami.
Mimochodem, že o tom tak uvažuji, vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu se stavu pana prezidenta Zemana by poměrně zásadní otázka pro lídry politických stran v současných debatách měla znít „Kdo bude nominovaný kandidát vaší strany v příští volbě prezidenta a proč. A měli by to jméno vysypat velice rychle a velice přesvědčivě to i zdůvodnit. Aby dopadla situace jako vloni, že demo strany do poslední chvíle „nevěděly“ koho podpořit a čekaly kdy se opět objeví jakýsi médii zidealizovaný kandidát (jako byl tehdy pan Drahoš), to už opravdu, ale opravdu stačit nebude, ono to nestačilo ani tenkrát.
Velká hospodářská krize se k nám dostala zvenčí a byla dána propojením naší ekonomiky se zahraničím. Proto z ní prakticky nejlíp vylezl SSSR, který měl to propojení velice malé. A taky domorodci v hlubokých pralesích si jí patrně ani nevšimli 🙂
Se zdroji to nemělo nic společného, průšvih bylo ukončení odbytu. A každý ekonom vám taky vysvětlí, že jak se objeví prvky krize, tak lidé v očekávání zhoršení své ekonomické situace začnou méně nakupovat a z nákupů vyřazují zbytné věci, a tim fakticky krizi dál posilují.
Hlupák zůstane hlupákem
No nevím. Podporovat lidi, co neumí prohrávat a co když jsou horší a skutečně prohrají a potom se snaží dosáhnout výhry přes nedokazatelné obvinění z rasismu, přes činovníky svého klubu, kteří by měli to vítězství vydobýt a nakonec přes UEFA a klidně nakonec i přes soud ´, to mně jako správná strana toho sporu a cesta k jeho vyřešení nepřipadá. Bučící děti na tribuně při dalším zápase je už jen logické vyústění takového postupu.
Jediné správné opatření, které by spor zarazilo, je ukončení nesmyslné a v podstatě rasistické skotské kampaně a jejich případná omluva.
Řešit ten spor mocenskými totalitními prostředky, jako dalšími zákazy diváků na tribunách českých hřišť, pokutami českým týmům či dalšími mocenskými papalášskými restrikcemi nedává smysl a bude ten spor jenom eskalovat. Způsobí to pouze, že možná bezprostředně a krátkodobě nebude ten spor vidět, ale za nějakou dobu se objeví ještě větší eskalace toho sporu. Ať už na skotské straně, kde by skotové, protože jak se říká „s jídlem roste chuť“, chtěli mít výhru svého týmu mít všemožným způsobem ještě zajištěnější a jistější, bez ohledu na skutečné kvality svého týmu nebo na české straně, kde by nespokojenost s touto šikanou mohla klidně vyvřít mimo ty totalitní šikanózní opatření někde jinak nějakým původně nečekaným způsobem.
Účelové rozmazávání celé záležitosti spuštěné pitomým postupem Skotů a ještě pitomějším rozsudkem UEFA a naprosto skandálními výroky toho advokáta o rasistických dětech tak, jak to dělá pan Urban, je naprosto kontraproduktivní. Je to medvědí služba.
Stejné, jako když v Obecné škole ředitel nabádá, aby žáci neolizovali zmrzlé zábradlí.
Výstižně vyjádřeno, naprosto souhlasím! Autor článku jen dokázal, že silné emoce opravdu vypínají rozum. V opačném případě by se totiž nedopouštěl generalizací a moralizujících soudů pouze na adresu obyvatel střední a východní Evropy. Musel by vidět, že se jedná o globální problém, který je na západ od našich hranic mnohem vyhraněnější. Stačí připomenout řádění anglických rowdies, zabíjení fanoušků Celtic fanoušky Rangers, že rasistické útoky jsou u nich zcela běžnou, každodenní záležitostí atd.atd. Jan Urban tedy jen opět zneužil uměle nafouknutého problému ze strany skotského fotbalového klubu k tomu, aby vyjádřil pohrdavý názor na své bližní…
Souhlasím . Přesně napsané.
Ten advokát „proslul“ velmi kontraverzními výroky k teroristickým útokům 11. 9. 2001, v podstatě jejich adorováním. Vrána k vráně …
Očekávám rozbor důvodů bučení při hraní národní hymny soupeřů anglického národního družstva na mistrovství Evropy … Jinak je to snůška nesmyslů.
Házet do jednoho pytle Orbána ,oligarchy a fandíci děti je tak zkratkovité a ubohé , že patrně došlo k výpadku myšlení u redaktora Urbana.
Ty děti nejsou rozhodně žádné figurky ,s kterými “ zlí “ dospělí manipulují podle své potřeby ,ale dobře chápou absurdnost celé kauzy,kdy nejde ani tak o sportovní výsledky ,jako o snahu o zneverohodneni nevyhovujícího soupeře.
možná neznáte české fotbalové prostředí. Podvody, úplatky nefér rozhodčí již od přípravek a od těch nejmenších klubů. To fotbalové prostředí v ČR je shnilé naprosto od základů. Většina dětí se tam s nemorálními praktikami potkává od velmi nízkého věku. Jaké to na nich asi zanechává následky?
jestli ČR nebude mít premiera černocha…tak jsme rasisti
To nestačí ta černota, co má bureš na triku?
Všechno to bylo legální. Pro marxistickou svoloč je ovšem nákup nemovitosti za desítky milionů zločin. Zločin je pro ně už to, že někdo ty prachy má.
Souhlasím s názorem pisatele, že lidé z východní Evropy inklinují k vládě všehoschopných populistů. Nevím, jak to bylo v Polsku či v Maďarsku, ale u nás má na tom podíl prvotní, elitářské vlády pravice Václava Klause i s jeho nepovedenou privatizací. Já hnutí Ano vůbec nemusím, nicméně teprve za její vlády se lidé v naší republice začali mít alespoň podobně jako v Portugalsku či možná v Řecku, i když na tom měla velkou zásluhu celosvětová ekonomická konjunktura. Už Petr Pithart uvedl, že není možné, aby se lidé měli dobře jen v Praze a vykašlat se přitom na regiony. Vždyť ještě v roce 2015 byla mzda 16 či 18 tisíc hrubého celkem běžná, samozřejmě nikoliv v Praze.
Co se týká kritiky Východu ohledně „hnědnutí“, tak si myslím, že Britové jsou v tomto směru daleko dál než Češi. Pisatel komentáře zapomněl, že právě na Ostrovech po brexitu se vraždili a mlátili Poláci a Češi a soud viníky osvobodil. Připomenu také nedávný případ, kdy fanoušci skotských Rangers podřezali polského fanouška Celtiku. Na Západě i v USA je teď modou sypat si popel na hlavu za kolonialismus a za nelidské zacházení s lidmi s jinou barvou pleti. To se ale netýká Východoevropanů, na které zvláště Britové pohlížejí s despektem. Takže rasismus a hnědnutí je teď problémem celé Evropy.
Já se obávám, že to, co vidíme ve střední a východní Evropě, je jen reakce na ten západní rasismus, který tady byl už v době pádu socialistických režimů. A akcentovalo ho připojení postsocialistických států do EU, protože různá „přechodná opatření“ z její strany měla vysloveně rasisticky diskriminační charakter.
A, mimochodem, české národní obrození bylo v podstatě také reakcí na německý nacionalismus.
Přesně ! Tlak vzbuzuje protitlak !
Všechny země V4 mají dlouhou historii útlaku a okupace. Tato zkušenost se musí projevit. Řekl bych, že Střední Evropa setrvává na pozicích konce 20. století, ovšem Západ, ke kterému jsme tolik vzhlíželi se v poslední době strašně změnil. Celý ten pokrokový mainstream, mantra zeleného ekoaktivismu, cancel culture, pošilhávání po ultralevicových myšlenkách, genderové a LGBT přepálené náboženství …. Je toho moc. Tohle se na Západě děje, aniž by prošli zkušeností s totalitním režimem, útlakem, okupací, propagandou , potlačováním jiných názorů, trestání za jiný názor , atd. atd. Oni bohužel nemají historickou zkušenost a citlivé senzory, které jasně zaznamenají a varují před tím, že se směřuje někam k verzi soft-totality. Oni tam směřují radostně a ještě ty, kteří setrvávají na starých pozicích a hodnotách, tak ostrakizují a napadají. No a protože jak známo každá akce budí reakci, tak reakcí na to co se na západ od nás , i v EU a USA děje, je právě Orbán, Kaczynsky, Babiš, Okamura …. Bohužel. A pokud jde o ten fotbal, tak v první řadě by si měli na Ostrovech zamést před vlastním prahem. Viz finále Eura a hon na italské fanoušky, neúcta k symbolům jiných zemí ( pravidelný pískot při hymnách soupeřů ) . Ale to se panu Urbanovi nehodí do krámu. On jen potřebuje poplivat vlastní zemi a její občany. Tím neříkám, že v chování i těch dětí skrytý rasismus nebyl. Podle mne byl. Podprahově tam obsažen byl. Ano, Kamara je vůl, ale ještě k tomu černej vůl… Tak to se hodí. Ovšem tohle se děje i jinde. Ale k zakrytí vlastních problémů ukážeme na střední Evropu ( z pozice kulturně nadřazeného ) a hodíme na ně slinu….
Obávám se, že po pár takových akcích počet rasistů v ČR značně stoupne. Stejně tak, jako podpora různých „obchodníků“ s národovectvím jako je Okamura či Orbán.
Vždyť to pan Urban jasně píše, že mu chybí nepřítel, na kterého bude možné navěsit vinu za vlastní problémy . Takže on si ho (patrně v zájmu názorové pestrosti) vytvořil z národů střední Evropy. A nepřítele si jen tak nevytvoříte bez bagatelizace a zavedení principu kolektivní viny, kterých jsou jeho články plné. Divné mi jen je, že v případě odsunu sudetských Němců se zase staví ostře proti němu. Ale u žurnalistů tohoto typu je většinou naivní pátrat po myšlenkové koherenci. Absurdita v propagandě nevadí. To už věděl Napoleon.
Proč ten článek klouže jenom po povrchu.Kdy my tady na“východě“jsme ti špatní a nepoučitelní.Proč potom neřeší,třeby jenom v dílčích odpovědích to proč.Existuje li vůbec to proč.Není to třeba pouhá obrana před podceňováním a vědomým dělením na ty vyvolené a ostatní,kteří mají za povinnost pouze držet h…?A ono už to zaškatulkování přesahuje i do kultury a především sportu.V devadesátých letech si ti vyvolení tady vytvořili nová odbytiště,cíleně se zbavili faktické i potencionální konkurence,za naší aktivní spolupráce nás,v tuzemsku zbavili národní a státní sounáležitosti.Což se jaksi plně nepodařilo u těch až nenávistně kritizovaných zemí.A není to třeba ten důvod?To proč?
Dovolím si repliku z povídek Šimka a Grossmana: „tady máš 10 korun a kup bič za 15…“ proč? aby si autor mohl to své sebemrskačství užít s plnou parádou. Asi by měl zapátrat v paměti a vzpomenout, proč měly svého času všechny anglické kluby zakázáno několik let startovat v evropských pohárech. Něco takového se ve východní Evropě nikdy nestalo. Asi zapomněl, co předcházelo a zejména následovalo po finále letošního Eura. Opět v akci angličtí fanoušci. Slovák Kucka si dovolil nepokleknout a je vláčen mediálním bahnem. fanoušci rangers zavraždili fanouška celticu, ale to nevádí, byl to přece jenom nějakej polák. Anglie potažmo britové jsou opravdu ti poslední, co by měli někoho poučovat
A jo, chvíli mi to trvalo, než mi došlo v čem dělá pan Urban ve svých úvahách dosti hrubou chybu. On totiž v úvodu deklaruje „..Představa o společnostech, dějinně poučených fašismem a komunistickou diktaturou, atd…“ – a tímto předpokládá že by se tato postkomunistická společnost jakousi zkratkou vyhnula všem negativním jevům a chybám západní společnosti.
Ale to je omyl, jak je doufám zřejmé, ona se takto brání pouze zcela úzkému okruhu nově vzniklých problémů, zatímco naprostou většinu hodnot a modelů jednání západní společnosti, už dávno (30 let tomu) zcela nekriticky přijala, včetně těch negativních a ne(vy)řešených– .Nemohu než zopakovat onu historickou komediální repliku „V Amerike je gangsterstvo na takom vysokom stupně, že buděme mať čo robiť, aby sme tých Američanov dostihli“).
Ba tedy dokonce i včetně amorálnosti politiků, konzumního způsobu života, až k masovým výtržnostem na stadionech (rowdies, pokud si dobře pamatuji, nepocházejí ze střední Evropy)
A co ty dětičky? Tady přece platí ono Švandrlíkovo „ještě máme co jme chtěli“ – a přesně toto jim dnešní moderní společnost vnucuje – přece není správné že ve škole budete potichu sedět potichu a poslouchat a učit se, co Vám přednáší ten pán vepředu. Vy přece máte právo diskutovat, protestovat, demonstrovat, vykřičet své požadavky i pocity. Demonstrovat a řvát na určené politiky už smí a umí, tak proč si to nezkusit a nevybučet i na jakési neoblíbené kopálisty na stadionu??
které automaticky a společně budou tíhnout k těm nejctihodnějším hodnotám západní politické
A ještě je třeba přihodit informaci, že se běžně bučí v Dolní sněmovně GB, vládní strany při projevu někoho z opozice a naopak.
Nejde vůbec o nesportovní chování dvou profesionálů, kteří nedokázali udržet nervy. Oba měli být okamžitě potrestáni svými kluby za porušení profesionální smlouvy a trenéři si měli dát společně drink. Byl by klid. Problém je společenská reakce, nechutná politizace na národní úrovni a zneužití dětí se známým rizikem jejich poškození – nebo si myslíte, že vedení klubu nemohlo předvídat, k čemu dojde? Stádní reakce médií je na zvláštní rozbor. Zkuste si představit, že by politika a média takto reagovala na každou hospodskou hádku.
A největší problém – a o tom je původní text – je v tom, že středoevropská společenství zneužívají sport jako ventil svých nacionálních frustrací. Namísto řešení jejich příčin si zbaběle vymýšlejí nepřítele. Není to jen český problém. Takže, prosím, zkuste odhlédnout od fotbalu a zkoumejte příčiny vzteku.
Nezlobte se, ale jediný, kdo politizujete celou kauzu jste Vy.
Tedy, abych byl přesný, začal s tím skotský klub a UEFA.
Skrzeva tyhle reálie kritizovat středoevropské politické poměry je hóódně divný oslí můstek.
Příčiny jsou jasné: Prznění práva „bojovníky proti rasismu“, protože v civilizovaném právu musí být trestný čin jasně prokázán. Jistě hrozí, že nějaké rasistické „špitnutí“ nebude prokázáno pro nedostatek důkazů, ale je to menší zlo, než trestání nevinných, k němuž právě tohle zákonitě musí vést (na tom se shodují prakticky všichni teoretikové civilizovaného práva).
To, že v té Velké Británii opakovaně nebyli s to vyšetřit a potrestat rasistickou vraždu (a nás si dovolují „mistrovat“) je už jen třešnička na dortu. V principu těžce diskreditují to, za co údajně bojují.
VŠECHNA společenství používají sport, jako prostředek k uvolnění „nacionálních frustrací“ – pokud tímto nechutným termínem nazýváte prostý fakt fandění vlastní straně.
Děkuji, panu Urbanovi za jeho analytický přesný odraz dnešního většinového myšlení v české politice a společnosti. Smekám.
Já tedy nevím,co kdo čekal,ale bylo předem jasné,že publikum z dětí,které hrají fotbal,bude na Kamaru reagovat negativně.
Na jaře , na konci vypjatého zápasu , kdy domácí pochopili , že nevyhrají , přerostla tvrdost jejich hry v zákeřnosti. Po kopačce v obličeji brankáře soupeře následovaly další fauly a po nakopnutí míče do ležícího protihráče , se Kúdela vcelku pochopitelně neudržel a cosi Kamarovi pošeptal.
V civilizovaných zemích platí platí , že za neprokázanou vinu nelze trestat !
UEFA je zřejmě jiný případ. Kúdela přiznal vulgární urážku a za to ho UEFA měla adekvátně potrestat. To,že se Kúdelu bez důkazů odsoudila jako rasistu znamená , že mu vlastně ukončila mezinárodní kariéru a českému fotbalu velmi ztížila pozici. Všude dnes hrají černí hráči a tak je budou muset čeští hráči opatrně obíhat , aby nebyli nařčeni z rasizmu. V hledišti se vždy najdou bezmozci , kteří si z recese zahrají na opice a pak stačí zvolat „rasistické“ a je vymalováno.
Ty děti jsou fotbalisté a dobře vědí „vocogou“.Kamara se stal extrémně nepopulárním a děti na něj reagovaly bučením. On to ale Kamara dobře chápal , však proto si hned při úvodním pokleknutí klekl hodně dopředu aby upoutal pozornost a vyvolal negativní reakce. Na jiné černé hráče děti bučením nereagovaly. Kde je tedy ten rasizmus ?
Skotský tým už předem počítal s tím , že když Spartu neporazí fotbalově , tak to půjde přes rasizmus. Jak vidět , neváhají osočit z rasizmu nejen děti , ale rovnou celý národ. Dokonce požadují vyhození českého týmu ze soutěže a mají v tom i šanci na úspěch.
Pro český fotbal to nevidím moc nadějně. Aby neprovokovali Skoty a jejich separatistické tendence , postaví se za ně i zbytek Británie a přiznejme si , proti Britům nemáme šanci. Jsme jen takový zaostalý , chudý a bezvýznamný trpaslíček odkudsi z východu a UEFA udělá , co pro ni bude výhodnější , ať je pravda jaká chce. Musíme jen doufat , že bude chtít situaci zklidnit a vymyslí něco „aby se vlk nažral a koza (snad) zůstala celá“.
Co mě ale nepřekvapuje je, že pan Urban opět nevynechal příležitost kopnout si do českého národa. Tentokrát včetně dětí.
„V civilizovaných zemích platí platí , že za neprokázanou vinu nelze trestat !“
Bohužel, bojovníci „proti rasismu“, „proti sexuálnímu obtěžování“, „proti diskriminaci“ atd. se snaží tuto zásadu zrušit. Fakticky tím bojují proti civilizovanému právu, jehož absence na ně dopadne hůř než na majoritu. Jednak jsou příliš omezení, aby jim to došlo, jednak mají totalitní smýšlení, jaké charakterizuje známý výrok Gottwaldova zetě Čepičky: „Zákon poruším tolikrát, kolikrát to bude zapotřebí.“
Zdá se,že vyspělý Západ se propracoval k tomu,co my,jako primitivní Východ tu už kdysi měli. Když nebyl dostatek důkazů,tak soud „nabyl přesvědčení“.
Prostě to, co k nám jde ze Západu je socialismus. V některých ohledech horší než ten, co jsme tu měli.
Už dlouho jsem nečetl tak pomatený, splácaný levičácký euroblábol včetně nadpisu!!!
Sportovní fanoušci chodí na zápasy fandit svému týmu. Fandění je jistě silná emoce, proto je sport tak populární už od starého Řecka a Říma.
Projevy fanoušků jsou emocionální a bývají často i přehnané, ale vydávat bučení na fotbalistu, který se vůči našim zachoval jako lhář a zbabělec, za ukázku „hnědnutí“ společnosti.
Vydávat bučení na hráče, který po vyhroceném zápasu se Slávií, kde jeho tým páchal vyloženě likvidační fauly, fyzicky napadl protihráče, potom za pomoci svého trenéra utekl a téměř za to nebyl potrestán, za „nesportovní buranství“.
Popisovat bučení na hráče, který dokonce i v zápasu, kde na něj dětští diváci bučeli, hrál tak, že dostal červenou kartu, jako „zmanipulovanost“ a „odpor proti cizáctví“.
A jako třešinku na dortu to vše ještě promíchat s politikou, se kterou tento konkrétní případ nemá vůbec nic společného.
Takový blábol může vyplodit jen někdo s mozkem totálně vymytým neomarxistickou propagandou, anebo úplně bez mozku.
UEFA bude řešit bučení.
https://sport.aktualne.cz/fotbal/evropska-liga/uefa-zahajila-vysetrovani-zapasu-prazske-sparty-s-rangers-v/r~b0f096c6261011ec8a900cc47ab5f122/
Nebude to dlouho trvat, a budou řešit pískání.
Pak budou řešit mluvení a posunky.
Nakonec přijde na řadu, že diváci neměli založené ruce za zády a v ústech roubíky.
Že to tak bude, kdo se se mnou vsadí?
Západní hodnoty nejsou nejctihodnější, pane Urbane. Ovšem znám vás již od puče z roku 1989, takže mě tento váš výrok nepřekvapuje.
K článku jako takovému se nechci vyjadřovat, protože už jsem starší pán a nechci se zbytečně rozčilovat.
Ale jedna faktická poznámka:
Pan Urban jistě sám sebe považuje za seriózního novináře, takže by, alespoň myslím, neměl šířit nepravdy.
Věta: „…Českému klubu ale byla nepochopitelně udělena výjimka, …“ je totiž zcela nepravdivá.
Českému klubu (Spartě) totiž nebyla nepochopitelně udělena žádná výjimka, český klub pouze využil článek 73 Disciplinárního řádu UEFA, konkrétně bod h):
X – Matches to be played behind closed doors
Article 73 Matches to be played behind closed doors
Unless the competent disciplinary body decides otherwise, no one is allowed to attend
a match to be played behind closed doors, with the exception of:
a. a maximum of 200 people holding category 1 tickets from the visiting club or
association and a maximum of 20 VIP guests for each club or association;
b. a maximum of 55 people per team delegation, including the players;
c. accredited broadcast staff and media (journalists and photographers);
d. police officers and security staff with specific tasks related to security at the
match;
e. people carrying out functions related to the stadium infrastructure
(groundkeepers, lighting, signage, etc.) and persons carrying out functions
related to the match (ball-kids, children involved in the pre-match ceremony
as well as their chaperones);
f. a maximum of 75 UEFA representatives carrying out functions at the match;
g. people from UEFA and UEFA partners holding complimentary tickets;
h. children up to the age of 14 (duly accompanied) from schools and/or football
academies invited to the match free of charge.
Zdroj: https://documents.uefa.com/v/u/ZNsWJsRSmOuSS2Ql_y8~qQ
Vážený pane Vitásku,
velmi Vám děkuji za opravu. Tento paragraf Disciplinárního řádu UEFA jsem přehlédl. Omlouvám se. V šedesátých letech jsem krátce hrál za žákovské mužstvo Sparty a občas jsme v dresech sbírali míče za brankami, nebo nás trenéři při zápasech zkoušeli při utkáních na tribuně z pravidel. Kdyby si tehdy někdo z nás dovolil zabučet na protihráče Sparty, trenér by ho už na hřiště nepustil. Ale jak jste asi pochopil, fotbal byl v mém článku pouze ilustrací širších problémů. Ještě jednou děkuji.
Vážený pane Urbane,
opravdu oceňuji, že jste přiznal chybu a poděkoval mi za opravu. Za to i já Vám děkuji.
Ale moc nechápu, jak souvisí chvályhodná výchovná činnost Vašeho dávného trenéra s rasismem a údajným hnědnutím naší společnosti.
Autor chce z pozice mentora poučovat český národ. Dle něj hnědne. Důkazy: společně netíhne k těm nejctihodnějším hodnotám západní politické kultury. V článku pomocí různých oslích můstků – v komunistických zemích byl fotbal součást propagandy a byli odhalení bývalí spolupracovníci STB v čele českého fotbalového a hokejového svazu třicet let od konce komunistického režimu – ukazuje na naši malost. V roce 1990 by to stačilo. Jenže je rok 2021 a „nejctihodnější hodnoty západní politické kultury“ se dají již velmi těžce jednoznačně definovat. Vidíme západní systém jinak. Zapla´tpánbůh kriticky. Adorace nutně skončila. A jak vidno, tak kritické vnímání je špatné. Jiný názor ne, že bude brán jako znak demokracie, autor jej má za důkaz emocí, které vypínají rozum. Já nevím, jestli autor sledoval zápasy v Glasgowě. Nebo ten na Spartě. Pokud ne, měl by se vyhnout komentáře. Pokud ano a přesto mu vyšel takovýto poznatek, je to s ním smutné. Jednak prokázal absolutní deficit demokracie, když dokázal jiný pohled okamžitě zaškatulkovat jako projev hnědnutí střední Evropy. Kdo prostě není s námi… A jednak, byť se ohání různými veličinami není schopen připustit, že konec adorace musel mít příčinu. Nad ní nehloubá, má okamžitě jasno. Směšným se pak stávají argumenty „nikdy jsme se neměli lépe“. Nacisty i komunisty často užívané. Autor tímto článkem jen navazuje na své předchozí. Ventiluje svou nenávist vůči jinak smýšlejícím. Nehledá, soudí. Dle své pravdy, svých pravidel. On nehnědne. On je totálně hnědý. Důkazem, že pod veřejným zájmem se dá skrýt soukromý.
Zvykněme si konečně, že pro panskou rasu (Anglosasy Němce, Francouze a vůbec Západoevropany), jsme východní Evropa a podle toho s námi jednají. Je zbytečné si dělat iluze o nějaké rovnoprávnosti. Z vlastní zkušenosti vím, že Fair play praktikují, jen když vyhrávají. Chovejme se podle toho. Proč nejsme sebevědomí, jako Poláci nebo Maďaři?
Jinak uznávám, že předvolat si britského velvyslance kvůli takové lapálii. byla chyba.
Proč? Ať se jim to řekne naplno a oficiálně, co si o jejich chování myslíme.
z takové čecháčkovské malosti je mi stydno. Ale je to asi pozůstatek toho minulého režimu. Všechny knihy o sportu které za komunistů vycházeli více méně vyznívá: byli jsme lepší ale rozhodčí byl proti nám, soupeři nehráli fér, pořadatelé nám připravili horší podmínky než soupeři atd.. jako vysvětlení našich neúspěchů. Samé to litování se, zoufání jací jsme otloukánci a chudáci že jsou všichni proti nám. Proto se vždy v podobných situacích těším, o čem se bude psát a diskutovat. A nikdy mně češi nezklamou. Většina jede v těch komunistických narativech. Skoro se těším na každou naší prohru.
V Glasgow vyhrála Slavia , v Praze Sparta.To co spustili poražení je ubohé!
Na nic jiného než na lživé osočování z rasismu prostě nemají.
Za ten článek by před 35 lety dostal autor řád práce a pochvalu před nastoupenou jednotkou.
Jestliže děti bučí a hučí na agresivního sociopata, který sportovního soupeře mimo hřiště a po utkání napadne údery pěstí do obličeje, je třeba je pochválit za zdravý úsudek.
Nevím co vedlo p. Urbana k napsání takového článku. Jako reakce mne napadala různá sprostá slova. Nevím je-li takový demagog nebo se chce někomu chce zalíbit. Nevím co ho opravňuje urážet naše děti. Můj vnuk hraje fotbal a na zápase byl, na Kamaru pískal, ne proto že je černoch, ale že hraje jako prase. Asi by měl vědět, že ve Skotsku je to mnohem horší, tam dokonce vraždili. Jsou lepší. Než začne urážet svůj národ, měl by se podívat jak se chovají jeho vzory. Toto je postoj, jak říkáme zaprdělého Čecháčka, který vleze do spodku zad komukoliv.
naopak, podle mého p. Urban naprosto přesně popsal podstatu problému. Můj syn taky hraje fotbal, a nikdy by nic takového jako bučení na hráče neudělal. Je to dané výchovou v rodině a inteligencí člověka. Moje žena, když náhodou zavítá na fotbal potom doma lituje, že náš syn tento sport, okolo kterého se motá tolik primitivů a gaunerů vůbec provozuje. Vysvětluji jí, že fotbal jako takový za nic nemůže, ale to fotbalové prostředí plné primitivů a šíbrů moje žena uměla popsat celkem výstižně a prakticky se tak od „sebekritiky“, kterou ve své obhajobě nedávno použil Pelta neliší.
Pane na nebi – nechte té licoměrnosti! Fandění je od počátku fotbalu (a šířeji sportu) primitivní zábavou lidových vrstev. Různé „pokřikování“ či „výtržnosti“ s tím spojené jej doprovází od jeho vzniku. Asi jste nečetl Poláčkovy „Muže v ofsajdu“ . . . Pro inteligentního člověka je příhodnější místo knihovna, Rudolfinum, nebo klasické divadlo.
Již ve starém Římě takto fungovaly závody vozů (viz třeba film Ben Hur, unikátní tím, že to natáčeli Technicolorem a kombinovali reálné herce a vozy s loutkami). V podstatě i starověké olympiády a další sportovní hry měly tento aspekt.
Vážený pane Urbane, kritizujete jakési středoevropské křupanství… OK, to asi lze pochopit.
Ale, že na to jděte zrovna přes fotbal, to je snad mimo mísu… Nebo to nesledujete, případně máte krátkou paměť, možná se to nehodí do krámu. Kulturní národ nejvyšší úrovně ještě nedávno vypískal a vybučel hymnu každého soupeře na turnaji Euro.
Ovšem to je už asi zapomenuto, stačí jen pokleknout…
byl jste někdy v poslední době někde na fotbale? Myslím kdekoliv, na jakékoliv úrovni. Chodím se synem na mládežnické zápasy a teď i na dospělé. To co tam vidíte, slyšíte a o čem dostanete detailní zákulisní informace je naprosto nechutné – podvody týmů, čachry síbrů kolem přestupů/výměn hráčů, rozhodčí už na úrovni žáků pískají evidentně pro spřátelené týmy a soupeřům se smějí do očí, snaha vysosat na příspěvcích peníze z rodičů zákovských týmů (dospělí a činovníci neplatí příspěvky žádné) a tak by se dalo pokračovat dál… To vše se tam děje a nikoho to netrápí. Ty děti se tam s tím vším setkávají denně od přípravek. To prostředí je shnilé od samých základů a co myslíte že si odtud většina dětí kteří nemají správnou korekci z rodiny asi tak odnesou?
Vy jste snad spadl z jahody na znak…. Tak dejte synka na tenis, nebo baseball – uvidíte, jak si „polepšíte“ . . . Profesionální sporty jsou většinou špína – jako vše, co se točí kolem peněz. Jako rodič pro potomka uděláte nejlépe, když ho dáte do Sokola.
Přidejte ještě doping.
nepíši o profesionálním sportu, ale o tom co se děje už na té nejnižší úrovni. Tam chodí ta masa dětí a s tím vším se prakticky každý týden potkávají a to je formuje. Nedokáži říct jste-li schopen pochopit co svými příspěvky mám na mysli, podle vašich předchozích odpovědí se mi zdá že spíš asi ne…
V článku to bylo dvakrát nakousnuto, ale ani jednou dotaženo do konce. Skupina, která využívá svou moc, byť není nikým volena. Jejíž konání výrazně ovlivňuje stav společnosti, čehož jsou si politici velmi dobře vědomi. Proto si jí kupují ve velkém.
„měsíce propíraného v českých médiích ….“
Nesouhlasím s autorem článku. Nicméně nemám ani zrnko pochybnosti o tom, že celou „rasistickou“ aféru nastartoval svou tupostí Kúdela tím, co udělal. Řekl černochovi tu nejhorší urážku. Stejně nemám zrnko pochybnosti o tom, že není rasista, ale jen debil, co zavařil našemu fotbalu v mezinárodních očích. Ted jsme na výsledek jeho tuposti narazili na Letný, kdy to odnesli nevinné děti, kteří jen pískali (bučení jsem tedy neslyšel, ani nedokážu odhadnout, jestli to ty děti vůbec dokážou) na Kamaru (jen na něj, na ostatní čenochy v sestavě Rangers ne) a po jeho vyloučení propukly v jásot. Jenže díky Kúdelovi a Slávii, tedy spíš jejímu přístupu a lžím jsme trestáni a ještě dlouho budeme. A nikdo se nebude pídit po tom, jestli vůbec k nějakýmu rasismu došlo, nebo je to jen vylhaná aféra na odvrácení pozornosti aalibi ze strany Rangers. V očích UEFA jsme a dlouho budeme rasisti a bude jen na nás, abysme jim dokazovali opak. Zjevně už totiš nestačí, že máme na své straně pozorovatele, kteří žádnej rasismus v tom zápasu neviděli, UEFA Spartu prostě vyšetřuje apriori. Děkujeme Kúdelo, děkujeme LuftJardo, děkujeme Slávie. Tohle se vám fakt povedlo.
A jak to víte, že to řekl? V tom je totiž podstata problému.
Na Západě dospěli tam,kde jsme my už kdysi byli: když nejsou důkazy,stačí „nabýt přesvědčení“,což k odsouzení úplně stačí.
Soudruzi Vyšiňskij nebo Urválek by se hodili do předsednictva UEFA.
Před volbami musel někdo probudit české vlastence z 19. století, alespoň tomu množství národoveckých příspěvků odpovídá
Pana Urbana si velice vážím.
Ale hodnotit fotbalové fanoušky takhle nelze.
Já čtu jeho články, často se mi líbí, ale zároveň 30 let chodím na ligový fotbal a mám za sebou nějakých 500 zápasů v hledišti. Takže vím, jaká situace na něm je.
A rozhodně se to nedá poznat z pár záběrů z televize.
Takže zjednodušeně, velká část diváků je zcela normálních, neagresivních, dokonce spíš mlčících. Pak tu máme kotel, kam jdou většinou ti mladí, které baví fandit nahlas. Ovšem jen malá část kotle jsou ti, kteří v tom jedou naplno a jsou ochotni jezdit na výjezdy a dělat choreo. To jsou ultras.
A nakonec je tu ještě menší skupinka, kterou tvoří maximálně desítky lidí a ti jsou opravdu nejagresivnější. Tedy hooligans. A i v kotli je poznáte, často jsou v černém, zatímco ostatní mají dresy klubu.
No a s chováním hooligans dost často nesouhlasí nejen většina mimo kotel a to i nahlas, ale i část kotle.
Ovšem s organizovanou skupinkou si neorganizovaná většina těžko poradí dokonale, i když se o to neustále snažíme.
A pokud jde o rasismus, máme tu dvě poznámky.
Za prvé nikdy, opakuji, nikdy jsem nezažil, že by rasistické urážky měly víc než jednotky nebo desítky lidí. Dost často jsem ani nic neslyšel, jak to bylo minoritní. Pak strašně závisí, jestli to bylo nebo nebylo u ruchových mikrofonů.
A za druhé, ani si nejsem jist, jestli vůbec šlo o rasismus, mimo opravdu pár jedinců.
Protože rasismus je kolektivní nenávist a těžko může být selektivní.
Když totiž v klubu hraje několik afričanů a nikdy svými fanoušky nebyli jakkoliv uraženi, tak jak lze potom interpretovat cokoliv jako rasistickou urážku.
Rasista přece nemůže přijmout afričana ani jako hráče svého klubu, jinak to není rasista.
A urážka prezentována jako rasistická, je urážkou individuality nějakého hráče soupeře za to, jak se chová..
Nakonec můžu říct, že ani nevím, proč by nějaký druh urážky měl být významnější, než ostatní. Urážka jako urážka.