Brno dál povede Markéta Vaňková, zastupitelé za koalici šesti stran ji znovu zvolili primátorkou Foto: Radim Strachoň/ MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Cinknuté Brno jako výkladní skříň české politiky

Napsal/a Jan Urban 9. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Ten policista byl rozzlobený a rezignovaný. V době, kdy jsem psal knihu o podvodech a korupci kolem kauzy Diag Human, mi trvalo měsíc, než jsem ho vůbec přemluvil ke schůzce. Sejít jsme se ale museli na lavičce na malém návrší za vesnickou pumpou, odkud viděl na všechny strany. A nikdy žádné e-maily nebo telefony.

„Brno je černá díra. Politika je tu jenom o korupci a řídí to jedna parta, která řídí jak ODS, tak ČSSD. Prakticky neexistuje veřejná zakázka, která by nebyla cinknutá. Všichni to vědí, ale my máme zákaz si všímat, a kryje to justice i státní zastupitelství. Takže jsou nedotknutelný,“ říkal mi. To byl rok 2007.

V poslední době jsem si na něj mnohokrát vzpomněl. Brněnská policie vyšetřuje cinknuté zakázky a kšeftování s byty v městské části Brno-střed, státní zastupitelství ji podporuje a soudy na politiky a jejich komplice uvalují vazbu. Na veřejnost se dostává špína zaběhaného systému korupce, o které všichni věděli už nejméně patnáct let.

Tomu „mému“ policistovi by to ale bylo málo. Říkal, že dokud zůstanou beztrestní šéfové té mafie, nezmění se vůbec nic.

Byt pro paní výčepní

Diag Human po třicetileté anabázi letos v mezinárodní arbitráži přece jenom vysoudil skoro šestnáct miliard náhrady škody.

Policie a státní zastupitelství si přece jenom začaly všímat výstřelků brněnské korupční idylky a pár lidí spojených s politikou skončilo ve vazbě. Několik obviněných výměnou za příslib snížení trestu začalo mluvit.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Hodně prý pomohlo, že se objevili mladí politici, kteří se přestali bát. Někteří z nich dokonce aktivně policii pomáhají. A tak se policie mohla svým nenapodobitelně zpotvořeným úředním jazykem veřejnosti pochlubit, že „policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.“

Na první pohled jakoby se něco změnilo. Že by naděje?

Ve stejné chvíli ale dochází i na slova toho otráveného policisty. Předsedkyně kontrolního výboru městské části Brno-střed Monika Lukášová Spilková (Piráti) byla tím, kdo brněnskou korupční idylku naboural jako první. Našla si důvěryhodné policisty a pomohla jim rozkrýt síť machinací s městskými byty.

Ukázalo se, že to zase nebylo tak složité. Způsob přednostního přidělování městských bytů spřízněným a platícím klientům byl překvapivě primitivní a politici až příliš sebevědomí a neopatrní. Třeba když předseda bytové komise Otakar Bradáč (ODS) prosadil přidělení bytu pro svoji oblíbenou výčepní.

Člověk by čekal, že odvážnou paní Spilkovou většina brněnských politiků pochválí a bude podporovat. Jenomže, jak pravil onen policista, „Brno je černá díra“ a dokud se nesáhne na šéfy oné mafie, „nestane se vůbec nic“.

A tak byla paní pirátská zastupitelka hlasy ODS, TOP 09 a ANO za odměnu za svoji občanskou a politickou statečnost zbavena funkce předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva městské části Brno-střed a nahrazena poslušným Leošem Prokešem z populistické SPD. Zastupitelé ODS a ANO se shodli na upřímném dadaistickém vyjádření, že k odvolání paní Lukášové-Spilkové došlo proto, že „nedělala práci, jak měla“.

Brno jako černá díra

Aby si „stará parta“ pojistila, že kontrolní výbor nadále nebude raději kontrolovat nic, tiše se dohodla s populisty z SPD a přepustila jim nejenom vedení výboru, ale raději si ve výboru pojistila i většinu.

Až dosud měla většinu ve výboru logicky a vždy opozice. Bývalo také slušností zvolit do čela kontrolního výboru zástupce nejsilnější opoziční strany nebo koalice. Koalice, ke které patřila paní Spilková (Piráti, Žít Brno a Zelení), získala jedenáct mandátů, mstivá ODS a poslušná TOP 09 však podpořily koalici SPD, Trikolory a Moravanů s pouhými čtyřmi mandáty.

Vládní ODS a TOP 09 podpořily extrémisty, jen aby si pojistily, že vyšetřování korupce v Brně nebude nikdo z politiků pomáhat. Extrémisty, kteří jako další zastupitel SPD, architekt Tomáš Kotas, obviňují českou kontrarozvědku Bezpečnostní informační službu „z nedůvěryhodnosti“.

Podle pana Kotase „je krajně nevhodné vytahovat zprávy BIS, kterou řídí agent CIC“. To řekl pan zastupitel na veřejném zasedání – a nikdo z vládních stran mu neoponoval. Mimochodem, CIC byla zkratka pro Counterintelligence Corps, vojenskou kontrarozvědku americké armády. Existovala od prosince roku 1941 a byla zrušena téměř na den přesně o dvacet let později.

Ředitel BIS Michal Koudelka se narodil čtyři roky po jejím zániku a jen stěží, tedy pokud soudruzi z SPD nenašli důkazy o převtělování či stěhování duší, mohl o CIC něco vědět, natož být jejím agentem…

Takže jak to v tom Brně vlastně je? Smutná postavička kauzy Diag Human, v letech 2000 – 2002 ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, který těsně před podpisem dohody zavinil krach jednání s Diag Human, už umřel. Tehdy se jednalo o narovnání za pouhé dvě miliardy. Dnes je to miliard šestnáct.

Fišerovi brněnští našeptávači a poradci z té doby jsou na tom lépe. Pavel Blažek ušel stíhání za podání zfalšovaného znaleckého posudku v této kauze a dnes je pro svoji „nepostradatelnost“ už podruhé českým ministrem spravedlnosti.

Pán, podepsaný pod oním posudkem, se jmenuje Radomír Daňhel, a je už podruhé jeho náměstkem. Zdeněk Koudelka, který Dona Pabla k Fišerovi přivedl, to dotáhl až na náměstka nejvyšší státní zástupkyně a ještě před pár týdny ho jeho přítel Miloš Zeman navrhoval na funkci zástupce ombudsmana. Brno prostě nepřestalo být „černou dírou“; či spíše výkladní skříní české politiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)