Peter Staněk. Foto: TASR / Profimedia

„Jako pohádky o ještěřích lidech.“ Na ČVUT zněly konspirace, škola se od nich distancuje

Napsal/a Vojtěch Berger 31. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

České vysoké učení technické v Praze se distancuje od nedávného vystoupení ekonoma Petra Staňka v prostorách školy. Na přednášce, kterou svou účastí podpořil i vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC), zazněly i některé prokazatelné lži či vyvrácené konspirace, například o Evropské unii či o úmrtí Adolfa Hitlera. „Do budoucna konání podobné akce na CIIRC vylučujeme,“ tvrdí výzkumné centrum ČVUT.

Profesor Peter Staněk je pravidelným hostem různých alternativních médií i internetových platforem, kde v rozhovorech rozebírá komplexní problémy současného světa – od energetické bezpečnosti přes válku na Ukrajině až třeba po pandemii covidu.

„Podívejte, někdo osm let dává nabídky na to, aby se všechno vyřešilo mírovou cestou, žádá oboustranné záruky bezpečnosti (…) a žádá, aby bezpečnost byla oboustranná. A jiný se rozšiřuje, prohlašuje, že jestliže postaví raketovou základnu u našich dveří, tak to nemůžete chápat jako akt agrese, ale že je to akt bezpečnosti i pro vás…,“ komentoval loni například Staněk údajné příčiny ruské invaze na Ukrajinu v podcastu internetového Rádia Universum.

A teď se nebudu bavit o tom, že máte již potvrzené důkazy, že Hitler nezemřel v Berlíně ve čtyřicátém pátém, dostal se ponorkou do Jižní Ameriky (…), zemřel v šedesátém prvním.

Právě alternativní média často přitahují své diváky a posluchače příslibem, že jim ukážou „tu jedinou a skrytou pravdu“. Následně se však ukazuje, že senzační odhalení nejsou nakonec podložená konkrétními fakty a zdroji, což zjistili i fact-checkeři, kteří se v minulosti věnovali právě vystoupením Petra Staňka.

S podporou vědeckého ředitele

O to kontroverzněji působí Staňkovo vystoupení na půdě vědecké instituce, jakou je Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC). Staňkovu přednášku osobně navíc osobně uvedl vědecký ředitel institutu Vladimír Mařík.

„V případě uvedené akce se jednalo o pronájem konferenčních prostor prostřednictvím třetí strany a CIIRC se na organizaci akce, jejím obsahu či propagaci nepodílel. Veškeré názory, které na akci zazněly, žádným způsobem nereprezentovaly stanoviska CIIRC ČVUT. Účast prof. V. Maříka byla jeho soukromou aktivitou,“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí CIIRC Alena Nováková.

Během asi dvouhodinové akce spojené se křtem Staňkovy knihy padla řada kontroverzních výroků či vyložených nepravd.

„A teď se nebudu bavit o tom, že máte již potvrzené důkazy, že Hitler nezemřel v Berlíně ve čtyřicátém pátém, dostal se ponorkou do Jižní Ameriky (…), zemřel v šedesátém prvním,“ předestřel například ekonom, který se na jednom z webů se svým životopisem tituluje též jako prognostik, vizionář a „katastrofista“ a v té době (životopis je datován rokem 2018) také jako externí poradce české vlády. V minulosti byl Staněk mimo jiné poradcem slovenského premiéra Roberta Fica.

Jako pohádky o ještěřích lidech

Do politiky Staněk zabrousil i ve svém vystoupení na ČVUT: „Asi víte, že příští rok při bruselských volbách si europarlament schválil zásadu, podle které půlku poslanců nominuje Evropská unie a pouze druhou půlku budete volit vy sami! Proč se nad tím nezamýšlíte?“ ptal se emotivně.

Europarlament ale nic podobného ve skutečnosti neschválil: „Představa, že polovinu europoslanců ve skutečnosti někdo ‚dosadí‘ zvenku, je absurdní, odporuje smlouvám, technicky je neproveditelná a rovná se konspirační teorii na úrovni pohádek o ještěřích lidech,“ komentuje Staňkova slova zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku Europeum Viktor Daněk.

Jako vyvrácenou konspiraci lze brát i další tvrzení Petra Staňka z přednášky na ČVUT: „Teď se objevily opět zprávy o tom, a můžete si to dokonce přečíst a podívat, na těch 200 táborů FEMA (Federální agentura pro řešení krizových situací, pozn. red.), můžete tam umístit až dvacet milionů nevhodných občanů.“

Tato tvrzení o údajných koncentračních táborech před měsícem znovu ověřovala agentura AP. Ukázalo se, že ve videu, které kolovalo po sítích, ve skutečnosti nejsou záběry „koncentračních táborů“, ale jde o nouzové příbytky pro lidi bez domova na Havaji a v Kalifornii.

Sál pro přednášku Petra Staňka si u výzkumného centra CIIRC pronajal spolek Institut Equilibrium, kde je Staněk členem správní rady. I když s ekonomem CIIRC řadu let spolupracoval, dnes se od jeho názorů – nejen ohledně války na Ukrajině – distancuje.

„CIIRC ČVUT dlouhodobě podporuje Ukrajinu a byl jednou z prvních institucí, kde začala ‚covidová‘ pomoc českým zdravotníkům – vývoj a tisk respirátorů, pipetovací roboty, vzdálený přístup k plicním ventilátorům apod. Je tedy zřejmé, jaká stanoviska zastává,“ dodává mluvčí výzkumného centra Nováková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)