Výročí 17. listopadu 1989. Na snímku demonstrace Ladislava Vrábela proti ukrajinské vlajce na Národním muzeu. Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Jako když z nebe spadne letadlo. Bez důvěry se můžeme s demokracií rozloučit

Napsal/a Robert Břešťan 30. prosince 2024
FacebookXPocketE-mail

ESEJ. Když odlétáme na dovolenou, sedáme do letadla s očekáváním, že se ten těžký stroj skutečně vznese, udrží ve vzduchu a dopraví nás na místo určení. Lidé při tom nepotřebují znát principy vztlaku, tíhy, tahu a odporu. Roli hraje důvěra – v systém, o němž víme, že nějak funguje, i když nemusíme tušit, jak přesně. Zatímco letadlo poletí bez ohledu na nás, bez vzájemné důvěry ve společnosti se nám s jistotou zřítí demokracie.

Důvěra je cenná věc; nezbytná pro život v moderní demokratické společnosti. Žádný div, že na rozbití soudržnosti, šíření strachu, nedůvěry a konspiračních teorií o tom, že vše je jinak a všichni nám lžou, staví ti, kdo chtějí populisticky ovládat masy či rovnou usilují o demontáž demokracie – zevnitř či zvenčí.

Stručně a srozumitelně to nedávno na půdě Poslanecké sněmovny shrnul Libor Kutěj, ředitel Ústavu zpravodajských studií brněnské Univerzity obrany:

„Mysl se stává bojištěm. V kognitivním válčení je cílem lidské vědomí. Je to součást informačního chaosu, kdy jsme zahlceni tak, že neumíme rozlišovat. Lidé mají pocit, že pravda je relativní. Posouvá nás to k polarizaci společnosti.“

Jak zdůraznil, těm, kteří se snaží společnost rozkládat (zejména Rusko, jak říká Kutěj, „Rusové nás znají velmi dobře, skoro bych řekl, že lépe, než se známe my samotní“), nejde o to, jen prosazovat, co by si lidé měli myslet, ale i to, jak by měli myslet, jak interpretovat informace bez ohledu na to, zda jde o fakta či dezinformace:

„Důsledkem je, že lidé přestávají věřit jakémukoli zdroji. Vede to k nedůvěře ve státní instituce bez ohledu na důvody. Dále to pokračuje k radikalizaci a fragmentaci společenské soudržnosti. Cílem je oslabení demokratických procesů.“

O tom, že součástí hybridní války proti Česku a obecně západním demokraciím je právě i cílené podkopávání soudržnosti a důvěry ve společnosti a v demokratické instituce, mluví opakovaně i tajné služby.

„Svou roli v tom hraje i rozvoj umělé inteligence. Už ale nejde jen o deep fake videa, jde o psychologické působení s vysokým efektem a dopadem na konkrétně vybraný okruh lidí. Jsou to kognitivní útoky, kdy cílem je destrukce důvěry ve stát, v instituce a budování pocitu, že všechno je lež a klam a ničemu nelze věřit, což omezuje vůli k obraně,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka.

Země  plná zbídačených

Známe to všichni: důvěru si v běžném životě musí člověk zasloužit. Důvěra (nikoli slepá víra) v systém však stojí i na tom, že věříme ve funkčnost a spolehlivost systémů a institucí, které vnímáme jako dané, známé, i když do jejich střev ve skutečnosti vůbec nevidíme. Je to jako s tím letadlem – taky ho nemusíme rovnou umět pilotovat.

Nedostatek důvěry (či její opakované zklamávání) vede naopak k apatii, nezájmu o politiku, pocitům, že vše je lež a faleš – a pak už je jen krůček k hledání alternativních výkladů reality, kdy (obvykle nikdy nejmenovaní) tajemní „oni“ odkudsi ze zákulisí tahají za nitky, „ovce“ je následují a „nás probuzené“ jen utlačují a klamou.

Průvodním jevem je polarizace společnosti, vzývání starých dobrých časů (jakkoli je každý vidí někde jinde) a volání po silném vůdci. Populističtí politici se na tom přiživují, slibují jednoduchá řešení složitých problémů, využívají strach a zmatek, podporují ve společnosti apriorní nedůvěru.

Stačí si připomenout rétoriku opozičního hnutí ANO, které permanentně vykresluje Česko jako vládou zbídačenou zemi plnou zchudlých a nešťastných lidí. S tím, že za nich bylo líp a za nich zase znovu bude.

Varující by mělo být, že důvěra v instituce má v Česku – s výjimkou obecních zastupitelstev – v posledních letech klesající tendenci.

Důvěra ústavním institucím v letech 2011–2024

(ZDROJ: se svolením CVVM)

Přitom platí, že společnosti, v nichž panuje vysoká míra důvěry, jsou silnější, efektivnější, sociálně soudržnější a lépe prosperující. A naopak.

Dodržovali bychom zákony?

Aby pojem důvěra nezněl tak abstraktně, pomozme si pár příklady. Naše víra v peníze a hodnotu, jež mají a co za ni dostaneme, stojí právě jen na důvěře. Když lidé věří, že jejich peníze mají hodnotu, jsou ochotni investovat a podílet se na ekonomických aktivitách. Naopak, je-li důvěra narušena, může to vést k ekonomickým krizím a destabilizaci trhu.

Na důvěře stojí třeba i celý systém pojišťovnictví – kdybychom nevěřili, že nám pojišťovny v případě problému proplatí pojistku, a že je to vymahatelné, těžko bychom ji měli.

Opačné příklady toho, co by se stalo, kdybychom už nedůvěřovali ničemu, nabízí behaviorální ekonom Dan Ariely ve své knize Nesmyslnost:

„Přestali bychom věřit v moderní medicínu a odmítali bychom operace, které nám mohou zachránit život. Šli bychom do banky, vybrali bychom všechny úspory a proměnili je na hotovost a zlato. Ozbrojili bychom se, protože bychom nevěřili policii, že nás ochrání. A co třeba důvěra ve výsledky voleb? Pokud bychom ztratili důvěru ve vládu, platili bychom dál daně? Dodržovali bychom zákony?“

Význam a důležitost důvěry se zkrátka ukáže až poté, co o ni přijdeme. Či se o ni necháme připravit.

Žijeme ve složitém světě politiky, zákonů, finančnictví či zdravotnictví a bez vzájemné důvěry to prostě nejde. Ne nadarmo se pojí se slovy čestnost, integrita a respekt, spolehlivost. To vše se buduje těžce, ale velmi snadno a rychle ztrácí.

S důvěrou ve společnosti proto nelze hazardovat, je nutné ji budovat a na ní stavět. Klíčová je i důvěra v právní systém, jeho předvídatelnost a férovost… Je prostě pořád co zlepšovat, na čem pracovat. Demokracie (a důvěra v ní) není konečný stav, je to trvající proces. Pro nadcházející rok 2025 i všechny roky příští.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)