Jaké máte číslo? Velkým bratrem je služba TelcoScore, která digitalizuje lidský život

Napsal/a Robert Malecký 15. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Anticenu Velkého bratra za rok 2017 si odnesla Equabank. Ta po svých klientech vyžaduje souhlas s poskytnutím údajů, které sestavují telefonní operátoři z celé řady citlivých dat o volání nebo platební historii. HlídacíPes.org přináší kompletní seznam vítězů ceny pro největší slídily v našem soukromí.

Kategorie: Firemní slídil

Equabank za vyžadování souhlasu klientů s poskytnutím tzv. TelcoScore sestaveného z dat telefonních operátorů

Služba TelcoScore poskytuje predikce chování zákazníka – pravděpodobnost selhání zákazníka ve finančních službách na základě telekomunikačních dat za 3 měsíce. Dodavateli skóre jsou tři největší mobilní operátoři: O2, T-Mobile a Vodafone. Typické užití je při prověřování kredibility klienta ze strany banky, kdy banka zažádá o sdělení tohoto skóre prostřednictvím provozovatele služby Společnosti pro informační databáze, a.s. telefonní operátory.

TelcoScore je jedno číslo nabývající číselných hodnot v rozmezí 1-1000. Odpověď je poskytnuta vždy na základě telefonního čísla nebo rodného čísla – hodnocení zákazníka. Výpočet je realizován na základě 60 různých druhů údajů starých maximálně 3 měsíce, s nimiž disponují telefonní operátoři. Jde nejen o data o platební morálce, o celkové útratě, ale i o data o délkách volání, používaných mobilních telefonech, pobytech v zahraničí či lokalizační údaje určující polohu klientů. Způsob výpočtu, stejně jako přesný výčet parametrů, které do vzorce vstupují, není klientům při udílení souhlasu znám.

Celé odůvodnění najdete zde.


Kategorie: Úřední slídil

Poslanec Jiří Běhounek za návrh novely zákona o zdravotních službách zavádějící neomezený přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci

Jen málokdo z poslanců, kteří v dubnu schvalovali zákon o elektronické identifikaci, který zaváděl plošně občanky s čipem, si zřejmě všiml i poslaneckého přílepku předloženého poslancem Jiřím Běhounkem. Tato novela zákona o zdravotních službách zavádí tzv. Národní kontaktní místo, přes nějž má být umožněn široký přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci, včetně přístupu ze zahraničí. Zákon nicméně zcela postrádá nezbytné limity tohoto přístupu, stejně jako zcela mlčí o tom, zda může pacient sdílení svých citlivých dat jakkoli ovlivnit.

Celé odůvodnění najdete zde.


Kategorie: Dlouhodobý slídil

Ministerstvo průmyslu a obchodu za nečinnost při zrušení neústavní povinnosti plošného sledování metadat o elektronických komunikacích

Ministerstvo průmyslu a obchodu má na starost zákon o elektronických komunikacích. Ten obsahuje i právní úpravu tzv. data retention. Jde o povinnost poskytovatelů služeb elektronických komunikací shromažďovat metadata o elektronických komunikacích, a tyto plošně uchovávat pro potřeby policie a dalších orgánů po šest měsíců. Český zákon byl přijat jako implementace evropské směrnice. Tu přitom již v roce 2015 zrušil Soudní dvůr EU. V roce 2016 pak rozhodl, že je nepřípustné, aby princip plošného a nevýběrového sběru dat byl součástí právních předpisů členských států, protože je to v rozporu s Listinou základních práv EU. MPO přesto toto nadále ignoruje a data se uchovávají dál.

Celé odůvodnění najdete zde.


Kategorie: Výrok Velkého bratra

Úřad vlády za návod, jak poznat Roma v žádosti o sčítání Romů v obcích

„Za Roma (je) označen takový jedinec, který se za něj sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností hlásil, a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů“

V Česku prý žije 245 800 Romů, nejvíc v Ústeckém kraji, každý druhý žije v ghettu. Zjistil to Úřad vlády, který v roce 2017 provedl vlastní sčítání. Použil k tomu metodiku, kdy vyzval obce, aby samy zjistily, kolik lidí se samo za Romy považuje, ale také to, kolik jich za Romy považuje jejich okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů. Tento pokyn se objevil přímo v metodické příručce pro krajské koordinátory sčítání.

Celé odůvodnění najdete zde.


Pozitivní cena Edwarda Snowdena

Společnost Open Whisper Systems za aplikaci Signal, která umožňuje bezpečnou
šifrovanou komunikaci

Signal je šifrovaný komunikátor určený především pro mobilní platformy (Android, iOS) pro přenos zpráv a hlasu. Dokáže šifrovat textové zprávy, obrázky i telefonní hovory. Může tak zcela nahradit ostatní komunikační kanály.

Celé odůvodnění najdete zde.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)