Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Jak to Václav Havel přesně trefil, pirátské kamikadze na Babišově lodi a jak si dal Volný flákanec

PSÍ UŠI. Jsou v životě břitkého politického satirika chvíle, kdy se i přes svou antisociální poruchu musí radovat. Oslavovat přitom nemůže, což je dáno některými nepříznivými vlastnostmi uhlovodanů, přeměněných kvasným procesem na hydroxylové deriváty uhlovodíků. Ano, mluvíme zde o zhoubném účinku alkoholu na jasný úsudek, pro který si komentátor musí oblíbenou drogu odepřít. A tak oslavíme události posledních dní jako obvykle textem, který vypíchne nejbláznivější momenty naší reality.

 • Komentář k výsledku voleb najdeme v citátu starém přesně deset let a pět dní.

„Až to bude nejblbější, tak najednou se to začne obracet k lepšímu.“
(Václav Havel, říjen 2011)

Pro nás z toho plyne, že to už asi nejblbější bylo a museli jsme stát těsně nad propastí, neboť síla, s jakou se vše otočilo a zapadlo do sebe, byla udivující. Na všech stranách stačilo málo, aby se dobře namazané kolečko zaseklo, tu chybělo sociální demokracii pár hlasů, tam jim chybělo pár Šlachtovi a koalice SPOLU předběhla hnutí ANO až na cílové rovince někde mezi hipsterskou Letnou a pražskými sídlišti. Že to ale ani dál nebude jednoduché, ukázala večerní tisková konference Andreje Babiše.

„My určitě musíme pracovat dál, bez ohledu na to, jak to dopadlo, s plným mandátem.“
(Andrej Babiš k výsledkům voleb, 9. října, celý projev zde)

Obecně naopak platí, že po prohraných volbách by se vláda měla stát až do své demise udržovací, o nějakém plném mandátu nyní nemůže být řeč. Všechna její další rozhodnutí by měla být pod bedlivým dohledem, ať už půjde o věci personální a trafikantské nebo ekonomické. Strategických rozhodnutí by se měla zdržet zcela, třeba už jen proto, že nyní reprezentuje 27procentní hnutí ANO a dvě strany, které ze sněmovny vypadly úplně.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Vedou se takové řeči, že se Piráti stali obětí Babišovy anti-kampaně, kterou přinesli na oltář vítězství. Třeba tady:

Skutečnost bude asi střízlivější, pro řadu voličů Starostů byla jediná cesta, jak umělý slepenec vůbec volit, kroužkování. Protože je historie krutá a má sloní paměť, připomeneme si v této souvislosti jeden starší příspěvek pirátského poslance Jakuba Michálka, který za sedm let stačil uzrát jako dobře uleželý sejra.

A nyní nějaká čísla: 2021 – Piráti čtyři poslanci, TOP 09 čtrnáct. Celostátní konec se blíží.

 • Je velikou zásluhou různých Volných bloků, Trikolór a Manifestů, Aliancí národních sil a Přísah, že ve finále odčerpaly Okamurovi dost hlasů na to, aby nemohla vzniknout protievropská vláda ANO a SPD, ale získaly málo na to, aby se samy do sněmovny dostaly. Taková situace bývá označována win-win, i když zde jde spíš o klausovské newin-newin. Poslance Lubomíra Volného z toho chytil psotník.

„Česká společnost je kompaktně rozhodnuta jít stejnou cestou jako Německo za Adolfa Hitlera, když získal 44 procent hlasů, nebo Československo po válce, když vyhrál Klement Gottwald. Zažíváme stejnou situaci jako Židé v Německu, když volby vyhrál Hitler.“
(Lubomír Volný v rozhovoru pro iDNES.cz, 9. října)

Zas takové překvapení to není, Volný už dřív uměl přesvědčit o míře svého politického vkusu.

Platí tady osvědčené motto: Napadne-li tě v politice příměr s Hitlerem, dej si facku a počítej do deseti. V tomto případě tedy spíš flákanec.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

 • Sociální demokracie vzala závěr kampaně zostra, nic jiného jí ostatně nezbylo. Nejdřív chtěla vyluxovat hlasy lidovců…

„Máme hodně společného a jsem přesvědčený, že kdyby za této situace volil Josef Lux, tak by hlasoval pro sociální demokracii.“
(předseda ČSSD Jan Hamáček k voličům KDU-ČSL v superdebatě ČT, 6. října)

… ale dopadlo to jako vždycky:

Pak se Hamáček vydal do Lán za prezidentem, aby mu aspoň natočil zdravici. Jenže zdravotní stav Zemanovi nedovolil natočit publikovatelné záběry. A tak to sociální demokracie zkusila jinak:

A jak to skončilo, všichni víme.

Tak čau zase někdy na Ládví. A klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. petrph napsal:

  Nějak tak, ono v případě Pirátů je nutné i ty jejich kamikadze chápat v poetičtějším smyslu, jak to kdysi nazpíval Elán
  „..Roztrhla si punčocháče na sedadle v kine,
  teraz u mňa ticho plače, asi nemá iné,
  môcť tak vyliezť po rebríku, toho očka, ale počkám, hlavne že som pri nej.“
  Som, kamikadze lásky,

  Tak jestli tímto způsobem vedli Piráti svou kampaň, tak u voličů tvrdě pohořeli, ono se totiž v jednom mnohem starším kupletu pěje „nemyslej si, mladej pane, že mluvěj s ňakou rajdou,
  to si zajdou k Vonáskovům a tam si ňakou najdou…

  • Sámo napsal:

   Piráti u voličů nepohořeli, ale doplatili na nesmysl s kroužkováním, které do volebního systému propašoval už nevím kdo. Je to opravdový nesmysl, protože pak se z jednoho volebního hlasu stávají hlasy dva a tím pádem je to podvod na lidi, kteří si myslí, že každý hlas voliče má stejnou váhu. Aby tomu tak bylo, pak by musel každý volič kromě toho, že volí kandidátku nějaké strany či koalice stran také povinně zakroužkovat na volebním lístku 4 jména a teprve pak by měl každý hlas voliče stejnou váhu. Piráti pohořeli proto, že šli do koalice se STAN a tato strana měla oproti nim velkou výhodu, protože její kandidáti na poslance byli veřejně známí a tím pádem je kroužkovali všichni jejich voliči, protože je znali z běžného života jako starosty svých obcí.

 2. Lwo napsal:

  Ferjenčíku a ostatní: To slovo, které citujete, se píše KAMIKAZE!
  Hamáčku a ostatní: Vraťte se domů!
  Michálku a ostatní s potřebou inzerovat vcšechny své tituly: Klidně si střihněte ještě jednu vysokou školu, třeba nějakou naprosto neznámou na Slovensku (nic proti Slovensku, to je narážka na Michala Haška… 🙁

 3. Radomír napsal:

  Malecký si svou sebestřednost vychutnává poněkud zmatečným sdělením

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko