Zahájení předvolební kampaně SPD do Poslanecké sněmovny. Ochranka vlevo. Foto: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Jak SPD platila kampaň Volnému bloku. Okamura propagoval Bobošíkovou i ze stranických peněz

Napsal/a Jan Žabka 21. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura v minulých měsících na svých sítích sdílel a promoval desítky videí moderátorky Jany Bobošíkové. Ta ale nakonec oznámila kandidaturu za Volný blok, který je Okamurovou přímou konkurencí a vede ho bývalý moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný. Jemu tak Okamura zviditelněním Bobošíkové nechtěně pomohl, přestože má s Volným spory a tvrdí, že se do sněmovny dostal „po jeho zádech“.

Před rokem 2021 byl jedinou výraznou tváří ve videích na facebookovém profilu předsedy hnutí SPD Tomia Okamury právě Tomio Okamura. Byl v podstatě jediným hlasem SPD, který promlouval na sociálních sítích k voličům ze své poslanecké kanceláře.

To se změnilo letos v lednu, když moderátorka a dlouhodobě neúspěšná politická kandidátka Jana Bobošíková začala na YouTube zveřejňovat videokomentáře pod názvem Aby bylo jasno. Videa si našla své příznivce třeba z řad kritiků Evropské unie nebo České televize, ostatně radní ČT Hana Lipovská mnohokrát naznačila, že se na výrobě obsahu podílí. Bobošíková také v komentářích útočila na Piráty.

Obsah „reportáží“ se navíc po celou dobu výrazně překrýval s agendou SPD. Marketingový tým hnutí ho proto začal pravidelně šířit i na profilu svého lídra. Mezi ní a Okamurou tak vznikla oboustranně prospěšná, avšak oficiálně nikdy nepřiznaná spolupráce.

Tomio Okamura dal Bobošíkové na svém FB profilu víc prostoru než krajským lídrům vlastní strany. Koláž: HlídacíPes.org

Propagace konkurence za stranické peníze

Spolupráce probíhala vždy stejně: Když Bobošíková nahrála video, které šířilo myšlenky vyhovující SPD, Okamura ho vypustil mezi svých 270 tisíc sledujících na sociálních sítích. Někdy ho dokonce i sponzoroval jako placenou propagaci stranickými penězi.

Od začátku roku tímto způsobem na svém profilu publikoval zhruba čtyřicet jejích videí, která mají stovky až tisíce komentářů, lajků i sdílení. I díky tomu se z Bobošíkové stala jedna z nejviditelnějších tváří místní antisystémové a „vlastenecké“ politické scény.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Bobošíková se od ledna stala po Okamurovi druhou nejpropagovanější tváří na jeho vlastním profilu. Takovou pozornost a prostor pro komentování aktuálního dění přitom na jeho profilu nedostávají ani krajští lídři SPD do nadcházejících voleb.

Logicky by se tak nabízela i jejich politická spolupráce. Jenže postoje prezentované v pořadu se překrývají i s postoji jiného projektu kandidujícího v letošních volbách do Poslanecké sněmovny – Volného bloku. A právě za něj se minulý týden Jana Bobošíková oficiálně rozhodla kandidovat.

Má vést jeho pražskou kandidátku a konkurovat tak lídrovi za SPD Josefu Nerušilovi, radnímu Českého rozhlasu a spolupracovníkovi kardinála Dominika Duky. Oba budou usilovat o stejné voliče a je otázka, jestli Okamura dokáže poněkud nevýrazného a mnohem méně známého Nerušila zpropagovat aspoň trochu tak jako Bobošíkovou.

Okamura opět pomáhá Volnému

Hnutí Volný blok do voleb vede nezařazený poslanec Lubomír Volný, bývalý člen SPD. Ten se s Okamurovou stranou rozešel v roce 2019, a ne zrovna v dobrém.

SPD tehdy označil za byznysový projekt pár jedinců, který nemá za cíl politicky reálně nic měnit a chce se jen udržet ve Sněmovně. Okamuru popsal jako loutku, která ve straně nemá žádný vliv. Před odchodem z hnutí chtěl proti němu dokonce kandidovat na post předsedy, ale k tomu se už nedostal.

 

 

Od té doby Okamura Volného pravidelně kritizuje na svých sociálních sítích. Nazývá ho „křivákem a podrazákem“ a považuje ho za „pučistu“, který chtěl rozbít jeho hnutí.

„Volný se do Sněmovny dostal po mých zádech, díky kampani, kterou zaplatilo SPD, a pak mě před dvěma lety podrazil, veřejně pomlouval a sám od sebe dezertoval, jelikož chtěl kandidovat do Evropského parlamentu. Zklamal mě,“ napsal si na svůj profil letos v únoru.

To ještě nevěděl, že se historie může opakovat, a Volný po jeho zádech do Sněmovny pošplhá znovu. Tentokrát i díky Janě Bobošíkové, kterou Okamura pod hlavičkou SPD tak vehementně propagoval.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)