Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kancléř Vratislav Mynář vysvětluje okolnosti "čínského dopisu" Jaroslavu Kuberovi
YouTube: Kancelář prezidenta republiky,

Jak si hradní úředníci vykládají svobodný přístup k informacím. Co je ústní, to je tajné

Videa ke kauzám prezidentova kancléře, zveřejňovaná Hradem na webu a sociálních sítích, jsou soukromou aktivitou samotného Vratislava Mynáře. Kancelář prezidenta republiky to sdělila po několikatýdenní snaze HlídacíPes.org získat odpověď na to, kdo videa vyrábí a kdo je platí. Komu dal povolení natáčet, však Hrad nadále odmítá říct. Prý bylo uděleno jen ústně a nespadá do povinně poskytovaných informací.

Sám kancléř Mynář se k celé věci na dotaz HlídacíPes.org nevyjádřil. Komu dal povolení natáčet video v jinak nepřístupné Lánské oboře, nechce říct ani šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, kterého se část videí také týká a vystupuje v nich.

„K vašemu dotazu opakovaně uvádím, že se jedná o soukromou aktivitu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky,“ odpověděl na dotaz redakce Mynářův mluvčí Vít Novák. Bylo to krátce poté, co HlídacíPes.org zaslal sms s dotazem přímo kancléři Mynářovi. Ten nijak nereagoval. Pro úplnost dodejme, že zmíněnou informaci sdělil mluvčí Novák vůbec poprvé, a ne opakovaně, jak tvrdí.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ústní, tedy neveřejné…

Podle Nováka tak videa, kde se Mynář i šéf lesní správy Balák snaží vysvětlovat kauzy, které o nich publikovala média, a ve kterých oba útočí i na příslušné novináře, nepodléhají povinnosti poskytovat informace na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

V tomto duchu odpověděla Kancelář prezidenta republiky i na jednu z žádostí o informace podle zákona, které HlídacíPes.org v uplynulých týdnech zaslal jak přímo KPR, tak jejím příspěvkovým organizacím – Lesní správě Lány a Správě Pražského hradu.

Konkrétně šlo o dotaz, komu udělil ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák povolení natáčet v jinak nepřístupné Lánské oboře. Šlo o video „Lánská detektivka“ zveřejněné v červnu na YouTube a facebookovém profilu Kanceláře prezidenta republiky, stejně jako na webu hrad.cz.

Balák spolu s kancléřem Mynářem ve videu komentují kauzy, kvůli kterým policie Baláka obvinila (šlo o podezření z manipulace státních zakázek či z nevykázané těžby kamene), přičemž prověřovala i Mynáře.

„Předmětné povolení (k natáčení, pozn. red.) bylo uděleno ředitelem Lesní správy Lány. Bylo ověřeno a z povahy věci to i vyplývá, že toto povolení bylo uděleno ústně,“ píše Kancelář prezidenta republiky a odvolává se na znění zákona o svobodném přístupu k informacím.

V něm stojí: „Informací se pro účely tohoto zákona rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, zaznamenaný na jakémkoliv nosiči, zejména obsah písemného záznamu na listině, záznamu uloženého v elektronické podobě nebo záznamu zvukového, obrazového nebo audiovizuálního.“

Hrad si zmíměný paragraf vyložil takto: „Požadovaná informace podobu zaznamenanou na jakémkoliv nosiči nemá, a proto byla tato část žádosti o informace odmítnuta.“ Jinými slovy: Protože to ředitel Balák slíbil jen ústně a nikam nezapsal, neřekneme vám nic.

Lánská detektivka bez autora?

HlídacíPes.org tedy zaslal obratem Balákovi ještě běžný novinářský dotaz – komu udělil zmíněné povolení natáčet v uzavřené Lánské oboře. „Dále se k uvedené věci nebudu vyjadřovat,“ odepsal Balák.

Bilance víc než měsíčního pátrání po autorech desítek videí na hradních profilech a webu je tedy následující: Ani Kancelář prezidenta republiky, ani Správa Pražského hradu, ani Lesní správa Lány nemají s výrobou videí podle svých slov nic společného. Neobjednávají je ani je neplatí. Na hradních profilech je prý jen sdílí, „protože vyvracejí mediální dezinformace“.

Prezidentská kancelář nadto tvrdí, že není ani objednatelem a plátcem videí moderovaných manželkou Vratislava Mynáře. Alexandra Mynářová pro hradní YouTube a další online platformy natáčí videa z hradního zákulisí, například o floristkách či hradní stráži. Podle Hradu zdarma a ve volném čase. Celkem Hrad za poslední dva roky zveřejnil zhruba šedesát videí.

I pokud však platí, co tvrdí hradní mluvčí Novák – tedy, že natáčení videí o kauzách Mynáře s Balákem je soukromou aktivitou hradního kancléře, stojí za pozornost tón jednotlivých videí a formulace v nich použité. Z nich totiž rozhodně nevyplývá, že by snímky mluvily jen Mynářovým jménem.

Šéf Lesní správy Balák v závěru zmíněného videa „Lánská detektivka“ do kamery říká: „Mně nyní nezbývá nic jiného než natočit tohle video, abych ukázal lidem pravdu.“

Na jiném místě videa zase průvodní komentář mluví za celou prezidentskou kancelář, a to, když se snaží znevěrohodnit práci novináře Lukáše Valáška, který se lánským kauzám věnuje.

Na adresu Valáška zazní ve videu i věta, že „jeho lži… nejsou sice lidově řečeno ‚na zavření‘, ale doporučuje nám (státní zástupce, pozn. red.) žalovat ho v civilním sporu“. Při tom se na obrazovce objevuje zmíněné zdůvodnění státního zástupce adresované prezidentovu advokátovi Marku Nespalovi. Podstatné je slovo „nám“, které ukazuje právě na celou prezidentskou kancelář, nikoli jen na Mynáře.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. pablo41 napsal:

  Jak je možné, že tento živočich není a nebyl ještě ani minutu ve vyšetřovací vazbě ?

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Divil bych se, kdyby se nekdo k tomu PR slizu verejne hlasil. 2) Je legracni videt/cist, kdyz permanentni lhari nekoho obvinuji ze lzi. 3) Balaku, Mynari, nezapomente na bozi mlyny. Jeste 3 roky a pak uz nebudete beztrestni.

 3. skeptik napsal:

  Zkuste se Hlídací pse vydávat za FSB nebo SVR a požádejte pana Mynáře o informace ještě jednou. Pak se nejspíše informací od pana Mynáře rychle dočkáte.

 4. Manitius napsal:

  Pan Mynář a pan Balák jsou oba jemní a citliví páni zahnaní zlými a nepřejícnými havloidními sluníčkáři do kouta. Nevykřikoval náhodou pan prezident po volbách, že tahle země je jejich? Proč jste takoví?

 5. petrph napsal:

  Jenomže, ono to tak je, a jak předpokládám, i případný soud stanovisku Hradu potvrdí. Ten zákon hovoří pouze o úředních dokumentech, rozhodnutích a evidencích , které státní správa, dle svých předpisů trvale (a to písemně) vytváří či eviduje. Nikoliv tedy o verbální komunikaci politiků či úředníků mezi sebou. To jim samozřejmě ani zákon nařídit nemůže.
  Ovšem věc druhá, a to by novináře napadnout mělo , na relevantnost takové předané ústní informace by se mohli spolehnout asi tak jako na předpověď počasí.. A že právě nepřesné reprodukce podobných vyjádření typu „jeden říkal, že druhý říkal, že se něco stalo“ je jedním z příčin současného mediálního chaosu. Jak počítám, když před pár měsíci Biska předala Respektu tu story o agentovi s ricinem, tak to určitě nebylo v kopii úředního dokumentu s bumážkou :)))))

 6. Tomáš napsal:

  Pracuji ve státní správě. Kdybych něco jen málo podobného udělal, natočil, nebo jen vypustil z úst, nebo na veřejnost, bylo by se mnou zatočeno, jako s třídním nepřítelem za dob bolševiků, jejichž nejlepšími představiteli jsou výše zmiňovaní „hradní páni“!!!!!! Na Hradě je tolik špíny, jako třeba v ústeckých Předlicích, nebo v přeplněných popelnicích. Už aby to druhé funkční období skončilo. Ať tam ve „svobodných“ volbách dosadíme třeba Pinokia, nebo Lámu, vždy to bude lepší……..

 7. Tondach napsal:

  Nejen hradní úředníci si vykládají svobodný přístup k informacím podle svého, když si ten nejvyšší hradní úředník vykládá podle svého všechno, co ho napadne …. za nadšeného jásotu podhradní lůzy!

  • Manitius napsal:

   Je jasné, že kdykoliv Zeman zahýká, pořád se najde dost kývajících oslů, zvláště ve venkovských oblastech v pohraničí. Ale Mynář? Máte opravdu dojem, že tahle kreatura někoho oslovuje?

Přidávání komentářů není povoleno