Jak se v Česku přijímají uprchlíci: Chceme vzdělané křesťany. Ale hlavně nemedializovat!

Napsal/a Robert Malecký 8. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Škrtnout ze záznamu!“ „Dáme mimo protokol.“ Když před dvěma týdny projednávala městská rada v Ústí nad Labem nápad tehdejší náměstkyně primátora Jany Bohuňkové (PRO Ústí) přivést do města várku uprchlíků a ubytovat je na bývalé vysokoškolské koleji v centru města, velké nadšení to mezi radními nevyvolalo.

Spíše obavy. Odpovídá tomu i záznam z jednání, který se mezitím dostal na veřejnost. „Prosím, nemedializovat tuto věc,“ žádá na záznamu tehdejší primátor Josef Zikmund (ANO).

Právě „uprchlická“ kauza se stala rozbuškou, která rozmetala dosavadní koalici ANO a „herců z Činoheráku“ sdružených v hnutí PRO Ústí.

Pro šest zastupitelů za ANO, jež Andrej Babiš nazývá pučisty a kvůli kterým nechal zrušit ústeckou buňku ANO, se kroky exnáměstkyně Bohuňkové spolu se snahou věc utajit prý staly poslední kapkou pro shození koalice.

Chceme vzdělané uprchlíky

Co přesně na radě 22. června zaznělo? Náměstkyně Bohuňková přišla s nápadem, aby si město aktivně vyžádalo předem „přetříděné“ uprchlíky, a vyhnulo se tak variantě, že mu později budou shora přiděleni jiní, méně žádoucí.

„Můžeme třeba říct, že chceme křesťany ze Sýrie. Prostě opravdu lidi, kteří jsou opravdu prověření. I z náboženskejch důvodů… Můžeme říct, že chceme vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří umějí anglicky,“ zní přepis slov Jany Bohuňkové. Na záznamu dodává, že by společně s ministerstvem vnitra uprchlíky vytypovala tak, aby „nám nedělali problémy“.

Bohuňková přinesla i návrh, „kam s nimi“: do budovy bývalých kolejí ve vilové čtvrti Klíše. Ten sice městu nepatří, Bohuňková si ale přes primátora Zikmunda předem vyžádala soupis zbytného majetku ústecké univerzity – dlužno říct, že její vedení o svém nápadu neinformovala.

Na radě pak záměr vyvolal zděšení, jak plyne ze shluku hlasů: „Vůbec neříkej Klíše. Ani neříkej, že bys je tam poslala.“ „ Rozumím tomu, ale tohle je tak citlivé téma.“ „Ani neříkej na Střekov…“

Nesmysl, absurdní věc, poslední kapka

Hodnocení nápadu exnáměstkyně Bohuňkové se liší podle toho, které ze stran ze zeptáte. Určitou naivitu připouští i hlavní postava hnutí PRO Ústí, dnes už rovněž bývalý náměstek Martin Hausenblas.

Vůdčí persona „pučistů“z ANO, radní Yveta Tomková, která si záznam z rady vyžádala a přehrála ho minulé úterý veřejně na jednání zastupitelstva, mluví rovnou o nekompetenci.

„Ano, pro mě to byla poslední kapka při rozhodování, zda je možné s lidmi z PRO Ústí spolupracovat,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org. „Je absolutní nesmysl, aby o tomto město rozhodovalo. Nesmysl je i snaha selektovat azylanty, to je další absurdní věc,“ říká Tomková.

Svou roli sehrála i snaha věc nemedializovat. „Před volbami se deklarovala transparentnost. Tady najednou zmizela, protože se to nehodilo. Později lhala i v tom, že se o kolejích nemluvilo – přitom se o nich mluvilo. Je to jedna z posledních klidných lokalit v Ústí. A paní exnáměstkyně, aniž by to s někým projednala, sama zahájila nějaká jednání,“ vyjmenovává Tomková.

Jsme tu my, primátor a náměstci…

Když si o celé věci povídáte s Martinem Hausenblasem, dostane se vám nejprve širší přednášky o smyslu fungování městských rad. S poněkud svérázným závěrem, že jde v podstatě o diskusní klub, v němž mají neuvolnění radní, myšleno Tomková a spol., jen poradní hlas.

Úkolem rady je podle něho i projednávání potenciálních rizik nebo událostí, které by nastat mohly, ale nemusely. „Žádné lepší těleso pro to podle mě neexistuje. Spousta radních jsou radní neuvolnění, a neuvolnění znamená, že jsou tam vlastně poradními hlasy,“ říká.

Právě tím, že nápad exnáměstkyně Bohuňkové zazněl v části „Různé“, Hausenblas obhajuje jeho nepřipravenost. „Ale to je v pořádku! Byla to nehotová myšlenka, která šla správným směrem,“ říká.

Sám kroky Jany Bohuňkové obhajuje i na předmětném záznamu z rady, a to těmito slovy. „Je velmi správné to jednání s ministerstvem, je velmi správné dát si podmínky, že tady budeme mít vysokoškolsky vzdělané křesťany, že jsou barevní, to není podstatné, prostě jsou to kompatibilní lidi a je to lepší udělat to tímhle způsobem.“

Neřeší se podstata, ale vynesení záznamu

Jak už bývá v podobných případech obvyklé, odvolaní zástupci hnutí PRO Ústí nemohou radní Tomkové zapomenout, že si neveřejný zvukový záznam z jednání rady vyžádala a přehrála ho pak na jednání zastupitelstva. A tím z něho de facto učinila veřejný majetek.

Exnáměstek Hausenblas ještě čeká na právní analýzy, ale v tuto chvíli prý vidí tři problematické roviny. První je porušení jednacího řádu rady, druhou možný přestupek proti zákonu o ochraně osobních údajů, a rovněž spáchání dvou trestných činů, pomluvy a šíření poplašné zprávy. Toho se prý radní Tomková měla dopustit, když zveřejnila nápad, se kterým přišla exnáměstkyně Bohuňková.

Tomková, která zůstala členkou rady i po „převratu“, si je naopak jistá, že nic nespáchala. Jako zastupitelka prý měla ke všem materiálům z rady, na podporu svého korku prý má i obecná stanoviska Úřadu pro ochranu osobních údajů a ministerstva vnitra.

Vzhledem k atmosféře, která ukončení dosavadní koalice neboli „puč“ provází, je ovšem téměř jisté, že jak ÚOOÚ, tak orgány činné v trestním řízení, budou mít brzy příležitost se ústeckým případem zabývat znovu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)