Jak přišel Zeman k čínskému poradci. Soud v USA kvůli korupční aféře CEFC začne za dva týdny

Napsal/a Sinopsis 15. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

V New Yorku začne 26. listopadu soud, který by mohl naznačit, jakým způsobem se bývalý předseda čínské společnosti CEFC Jie Ťien-ming stával poradcem různých potentátů po celém světě, včetně prezidenta Zemana. Na lavici obžalovaných stane představitel neziskového křídla CEFC Patrick Ho. Je obviněn z uplácení špiček OSN a vysokých afrických politiků.

Za údajné praní špinavých peněz a korupci hrozí Hoovi až třicet let žaláře. Na posledním soudním slyšení před procesem samotným ale tento týden utrpěla obhajoba několik neúspěchů.

K soudnímu jednání budou nově připuštěna svědectví o pašování zbraní do konfliktních oblastí v Africe, včetně Libye a Jižního Súdánu. Ho sice není z tohoto skutku v USA přímo obviněn, protože se odehrál mimo území Spojených států, ale důkazy budou připuštěny pro ilustraci Hoových aktivit v Africe a na Předním Východě.

Krabice plná dolarů

Jako svědek u soudu vystoupí také také bývalý ministr zahraničí Senegalu Cheikh Gadio. Ten byl původně obviněn spolu s Hoem, ale nakonec souhlasil, že proti němu bude svědčit. Mimo jiné má potvrdit, že představitelé CEFC se snažili předat čadskému prezidentovi Idrissu Débymu krabici se dvěma miliony dolarů v hotovosti.

Soud naopak zamítl jako svědka obhajoby profesora Williama Kirbyho, který měl soud „poučit“ o čínské iniciativě Pás a stezka.

Obhajoba Patricka Ho totiž přišla s tvrzením, že Patrick Ho a společnost CEFC v Africe nekorumpovali místní politiky v osobním či firemním zájmu, nýbrž pouze napomáhali klíčové iniciativě čínského generálního tajemníka Si Ťin-pchinga.

Takový argument se asi nebude příliš líbit v Pekingu. Předseda společnosti Jie Ťien-ming byl podle všeho začátkem roku v Číně „zmizen“ na osobní pokyn Si Ťin-pchinga mj. právě proto, že obvinění z korupce afrických politiků vrhá špatné světlo na jeho klíčovou zahraničně politickou iniciativu.

Podle soudce ale nebude čínská zahraniční politika předmětem soudního řízení.

 

 

Co soud řekne o Česku

Nadcházející soud může být v mnoha ohledech zajímavý i pro Českou republiku. Hoův přímý nadřízený, bývalý předseda CEFC i jejího neziskového křídla Jie Ťien-ming, zůstává oficiálně poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

CEFC také donedávna dominovala jako „vlajková loď čínských investic v ČR“ vzájemným vztahům Prahy a Pekingu. Soud by teď mohl poodhalit roli čínské společnosti v rozsáhlé mezinárodní korupci s politickým podtextem.

Podle obžaloby se v roce 2015 stal Jie Ťien-Ming čestným poradcem tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Sama Kutesy poté, co Patrick Ho převedl na jeho soukromý účet půl milionu dolarů. Téhož roku se stal Jie za nejasných okolností rovněž čestným poradcem českého prezidenta.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)