Jak nabeton přilákat do Česka teroristy?

Napsal/a Robert Břešťan 30. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Může kdejaká Řitka zajímat mezinárodní teroristy? Naštvaný občan, úspěšný podnikatel a výrobce betonových stavebních prvků Best, Tomáš Březina, je přesvědčen, že ano. A můžou za to Izraelci.

O co jde? Ve středočeské obci Řitka stojí donedávna chátrající vila. Firma CyberGym si ji pronajala a rozhodla se ji přestavět na arénu. Nikoli na kolbiště olympijských rozměrů, ale na arénu pro výcvik počítačových expertů, na boj proti kybernetickým útokům.

Má jít o první evropské centrum pro simulaci kybernetických útoků v reálném prostředí. A hlavně na obranu proti nim.

To bude taky pěknej lump…

V bezprostředním sousedství ovšem žije podnikatel Březina a má jasno: „Obyvatelé v lokalitě osídlené izraelskou (proti)teroristickou organizací mají 100 % jistotu, že k životnímu problému dojde,“ kouzlí se slovy, když odvážně ozávorkuje slovo „proti“ ve slově (proti)teroristická.

Citace pochází z inzerátu, který si zaplatil v celostátním deníků MF Dnes. Bezpečnější než nějací Izraelci by už byl i sklad vyhořelého jaderného paliva.

ChHi1viWYAA9-je

Nějak se nelze ubránit dojmu, že pokud by arénu stavěli třeba spořádaní Němci, či třeba Švédové, nikdo by si nestěžoval.

Když je v tom ale Izrael, máme zaděláno na problém! Je to jako známá věta ze Švejka: „To je syn toho probodnutýho, to bude asi také pěknej lump.“

„Dle našeho přesvědčení se jedná o bezprecedentní bezpečnostní riziko nejen pro nejbližší okolí dotčené lokality, ale i o riziko pro celou ČR a mělo by být v tomto kontextu s investicí takového projektu příslušně zacházeno,“ navrhují dále inzerenti, manželé Březinovi.

Ti téma zatím nechtějí dále komentovat. Nevíme, jak si tedy ono „zvláštní zacházení“ představit.

Co naopak víme je, jak by aréna měla fungovat: v domě bude u počítačů sedět tým lidí a bude bušit do klávesnic. Učit se budou třeba to, jak odvrátit útok na jadernou elektrárnu, banku, důležitou infrastrukturu…

Klid v české kotlině

Ohrozit lze totiž cokoli, kde takzvaně „tečou jedničky a nuly“. Mezi nejčernější scénáře patří varování, že by hackeři mohli být schopní převzít na dálku řízení letadel, či dokonce ovládnout jaderné zbraně.


Přečtěte si rozhovor o kybernetické bezpečnosti i CyberGym: Česko a kybernetická bezpečnost? Vládne švejkovský přístup


Evropa je extrémně závislá na technologiích (elektřině a infrastruktuře) a nové teroristické útoky mohou mířit právě tímto směrem. Mnohem spíše než na vilku v Řitce. I když na ni prstem ukáže novinový inzerát.

Kdo ví, třeba jednou tenhle nechtěný CyberGym pomůže k tomu, aby se v nějaké továrně, řekněme třeba na betonové stavební prvky, nevypnul proud, nebo nějaký sofistikovaný útok nevysál všechny bankovní účty.

A mimochodem – ono požadované „speciální zacházení“ CyberGym ve vztahu ke státu a bezpečnostním složkám už má. Jak řekl pro HlídacíPes.org ředitel CyberGym Europe Tomáš Přibyl:

„Musíme mít prověrky tak, abychom byli pro stát maximálně transparentní a čitelní. Stát musí vědět, co se tu děje. Všichni, kdo k nám nastupují, souhlasí s tím, že budou procházet prověrkou až na stupeň Tajné.“

Pokud by takhle vypadalo aktuálně největší bezpečnostní riziko pro celou ČR, byli bychom na tom v té naší čecháčkovské kotlině náramně dobře.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)