Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Benno Hansen via Foter.com / CC BY-NC-SA,

Jak nabeton přilákat do Česka teroristy?

KOMENTÁŘ. Může kdejaká Řitka zajímat mezinárodní teroristy? Naštvaný občan, úspěšný podnikatel a výrobce betonových stavebních prvků Best, Tomáš Březina, je přesvědčen, že ano. A můžou za to Izraelci.

O co jde? Ve středočeské obci Řitka stojí donedávna chátrající vila. Firma CyberGym si ji pronajala a rozhodla se ji přestavět na arénu. Nikoli na kolbiště olympijských rozměrů, ale na arénu pro výcvik počítačových expertů, na boj proti kybernetickým útokům.

Má jít o první evropské centrum pro simulaci kybernetických útoků v reálném prostředí. A hlavně na obranu proti nim.

To bude taky pěknej lump…

V bezprostředním sousedství ovšem žije podnikatel Březina a má jasno: „Obyvatelé v lokalitě osídlené izraelskou (proti)teroristickou organizací mají 100 % jistotu, že k životnímu problému dojde,“ kouzlí se slovy, když odvážně ozávorkuje slovo „proti“ ve slově (proti)teroristická.

Citace pochází z inzerátu, který si zaplatil v celostátním deníků MF Dnes. Bezpečnější než nějací Izraelci by už byl i sklad vyhořelého jaderného paliva.

ChHi1viWYAA9-je

Nějak se nelze ubránit dojmu, že pokud by arénu stavěli třeba spořádaní Němci, či třeba Švédové, nikdo by si nestěžoval.

Když je v tom ale Izrael, máme zaděláno na problém! Je to jako známá věta ze Švejka: „To je syn toho probodnutýho, to bude asi také pěknej lump.“

„Dle našeho přesvědčení se jedná o bezprecedentní bezpečnostní riziko nejen pro nejbližší okolí dotčené lokality, ale i o riziko pro celou ČR a mělo by být v tomto kontextu s investicí takového projektu příslušně zacházeno,“ navrhují dále inzerenti, manželé Březinovi.

Ti téma zatím nechtějí dále komentovat. Nevíme, jak si tedy ono „zvláštní zacházení“ představit.

Co naopak víme je, jak by aréna měla fungovat: v domě bude u počítačů sedět tým lidí a bude bušit do klávesnic. Učit se budou třeba to, jak odvrátit útok na jadernou elektrárnu, banku, důležitou infrastrukturu…

Klid v české kotlině

Ohrozit lze totiž cokoli, kde takzvaně „tečou jedničky a nuly“. Mezi nejčernější scénáře patří varování, že by hackeři mohli být schopní převzít na dálku řízení letadel, či dokonce ovládnout jaderné zbraně.


Přečtěte si rozhovor o kybernetické bezpečnosti i CyberGym: Česko a kybernetická bezpečnost? Vládne švejkovský přístup


Evropa je extrémně závislá na technologiích (elektřině a infrastruktuře) a nové teroristické útoky mohou mířit právě tímto směrem. Mnohem spíše než na vilku v Řitce. I když na ni prstem ukáže novinový inzerát.

Kdo ví, třeba jednou tenhle nechtěný CyberGym pomůže k tomu, aby se v nějaké továrně, řekněme třeba na betonové stavební prvky, nevypnul proud, nebo nějaký sofistikovaný útok nevysál všechny bankovní účty.

A mimochodem – ono požadované „speciální zacházení“ CyberGym ve vztahu ke státu a bezpečnostním složkám už má. Jak řekl pro HlídacíPes.org ředitel CyberGym Europe Tomáš Přibyl:

„Musíme mít prověrky tak, abychom byli pro stát maximálně transparentní a čitelní. Stát musí vědět, co se tu děje. Všichni, kdo k nám nastupují, souhlasí s tím, že budou procházet prověrkou až na stupeň Tajné.“

Pokud by takhle vypadalo aktuálně největší bezpečnostní riziko pro celou ČR, byli bychom na tom v té naší čecháčkovské kotlině náramně dobře.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Michal napsal:

  Njn takoví jsme my – jsme pos.aní až za ušima z migrantů, kteří do té naší Kotlinky ani nepáchnou, plnou hubu boje proti islamistickému terorismu má náš pseudoprezident, ale když se do něčeho podobného na mezinárodní úrovni zapojíme, tak jsme najednou posraní až za ušima.

 2. český maloměšťák napsal:

  Proti kybernetickým útokům se musíme bránit.
  Jen si představte , že by někdo účinně zaútočil například na data České konsolidační agentury leta pečlivě tajená, jak levicí, tak pravicí. Nebo na data ohledně jiných mafiaprivatizací.
  Co by to vyvolalo za problémy.
  Své národní zlato i stříbro si musíme umět ochránit před různými kybernetickými útoky.

  Už tak je dost nejasné, kdo všecko a jak zaútočí na data z EET.

  • Karel Novotný napsal:

   Zase kecáte. Co byste potřeboval vědět o ČKA, ať vám to můžu obratem najít?

   • český maloměšťák napsal:

    Kompletní přehled agenturou prodávaných úvěrů plus přehled příslušných předprivatizačních úvěrů. Auditovaný – ne nějaký zlomek hacknutý např. Piráty.

    “ Zase kecáte“ – to je dost odvážné tvrzení, to by mohl tvrdit každý Pepej Vyskoč o každém…
    Nicméně jsem velmi rád tomu, že zde mám svého osobního špicla (musíte zřejmě poctivě pročítat všecky mé příspěvky) – jak za estébáků, už mi to fakt chybělo.

 3. Tomáš Kubín napsal:

  Výborně napsané.

 4. Tomáš napsal:

  Naše země islámské tetoristy desítky let zásobovala, cvičila, vyzbrojovala i jinak všemožně podporovala. Teď konečně stojíme na ten správné stráně a spolu s Izraelem proti terorismu bojujeme. Tak co ta připos*ranost? 😀

 5. David Bohbot napsal:

  Naprosto rozumím panu Březinovi. I my Izraelci jsme mysleli, že je lepší neprovokovat v žádném případě a věřili jsme, že když se přizpůsobíme a naši nepřátelé budou mít radost, že to nechají být. Ale pane Březino, my jsme zjistili, že jediná provokace pro radikální muslimy je to, že existujeme. Asi vnímáte ty policajty a vojáky, kteří všude chodí. Je to jediný úspěch pro naše společné nepřátelé. To je přesně to, co chtějí. Rozšířit strach a chaos. Jediná obrana, co máme, je být silnější a chytřejší a neočekávat zázraky. Muslimská populace radikalizuje rychle. naštěstí v čechách majorita muslimů jsou mírní a součást naší obrany je zjistit, že takoví zůstanou. Kybernetika a vysoká technologie není jen o tom blokovat hackery,ale i pro informace a sledování. osobně my Izraelci vzhledem k tomu, že žijeme v konstantním boji máme praxi a řešení pro hodně nebezpečí, kterým Česká republika čelí. před 12ti letyjsme v Bruselu nabízeli naši pomoc a byli jsme odmítnuti – „vy nám přinesete problémy sem k nám…vy budete důvod, proč na nás zaútočí.to jsme slyšeli od všech občanů a lidí ve vládě. “
  poslední měsíc začali v Bruselu vnímat to,že nejsme součást problému a provokace, ale možnost řešení situace a začali naplno a otevřeně s námi spolupracovat. pro oběti teroristických útoků v Bruselu už je pozdě a já se obávám, že celkem se oni probudili pozdě, možná i příliš pozdě.
  to, že teď všechno vypadá klidně a hezky v Čechách neznamená, že takhle to je a zůstane. Pro bezpečnost našich dětí a vašich dětí a i děti těch mírných muslimů, kteří tady chtějí žít v klidu, musíme udělat vše a používat naši praxi a schopnosti jako Izraelci je v zájmu České republiky.NA jakékoliv otázky mě najdete na facebooku.Rabín David Bohbot

 6. Josef napsal:

  Kolik asi pan Březina za ten inzerát v MfDnes zaplatil? Pokud snad opravdu chtěl prospět této zemi (čemuž příliš nevěřím), neměl ty peníze raději věnovat klokánkům?

 7. sony napsal:

  Já myslím, že je dobře, když taková firma existuje a že se o ní ví. Svého času bylo
  pro nás bezpečnostní riziko vysílání rozhlasové
  stanice Svobodná Evropa a dnes už se o ní nemluví. Stejné to bude i s Řitkou. Vždycky se hodí mít výsledky práce této firmy po ruce.
  Dokonce by se nám býval hodil i radar v Brdech.

Přidávání komentářů není povoleno