Já na bráchu, brácha na mě. Jak kontroverzní Český svaz bojovníků za svobodu rozdával medaile

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 7. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

UVNITŘ GRAFIKA. Český svaz bojovníků za svobodu, jehož čestným členem je i prezident Miloš Zeman, má problém. Ministr financí Andrej Babiš společně s ministrem obrany Martinem Stropnickým avizovali, že prošetří hospodaření svazu a přehodnotí jeho další podporu.

Šéf svazu Jaroslav Vodička čelí delší dobu velké kritice kvůli nedemokratickým praktikám, xenofobním výrokům a podezřelému hospodaření.

Ze svazu odešla v poslední době řada osobností, kteří přežili koncentrační tábory, či váleční veteráni.

HllídacíPes.org se v souvislosti s těmito událostmi zaměřil na to, koho naopak svaz ocenil. Zjištění je překvapivé: v tomto roce získali vyznamenání především lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana, kterého Vodička podpořil v prezidentské kampani.

Samotného Zemana dekoroval Vodička medailí hned dvakrát.

Medaile za podporu?

Provázanost mezi Hradem a Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) je očividná. Navzájem se dekorují medailemi a řády, a letošní rok byl v tomto směru zdaleka nejštědřejší.

Zda jde o ocenění z vděčnosti, si lze jen domýšlet. Nicméně fakta jsou jasná. Šéf svazu Jaroslav Vodička otevřeně a výrazně podpořil Miloše Zemana v jeho prezidentské kampani. V roce Zemanova zvolení to byl právě Vodička, komu prezident mezi prvními udělil státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Letos se role obrátily. Tentokrát Vodička vyznamenal prezidenta Zemana, a to hned dvakrát. Medaile svazu získal také hradní protokolář Jindřich Forejt, šéf hradního odboru vnitrostátních cest a bývalý přítel Zemanovy dcery Vladimír Kruliš. Ocenění dostali ještě další tři členové Zemanem založené Strany práv občanů.

Udělení medaile hradní suitě vyvolalo negativní reakce mezi skutečnými bojovníky za svobodu. V reakci na ocenění Miloše Zemana vrátil svazu medaili například věhlasný německý historik Werner Imhof.

Ovčáček místo pamětnic

Značné kontroverze budí i samotná postava šéfa svazu Vodičky. Především kvůli tomu, že se prezentuje jako bojovník za svobodu, ačkoliv sám vstoupil dvakrát do KSČ; podruhé v době normalizace v 80.letech.

Server Echo24 také upozornil, že Vodička byl tajným spolupracovníkem komunistické Veřejné bezpečnosti.

Kritiku si nedávno vyslechl také kvůli xenofobním výrokům vůči uprchlíkům na letošní terezínské pietě, či za účast na srazu pohraničníků a sympatizantů SNB.

Pobouření vyvolal také vstup bývalé členky orgánů SSM a neúspěšné prezidentské kandidátky Jany Bobošíkové do čela místní organizace ČSBS v Lidicích. Na protest proti tomu opustily svaz poslední tři žijící pamětnice lidického masakru.

Členem se naopak stal kardinál Dominik Duka, který má k prezidentu Zemanovi velmi blízko. Na počátku letošního roku organizaci doplnil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. V dubnu získává Medaili II. stupně bývalý přítel Zemanovy dcery a šéf prezidentova odboru vnitrostátních cest, místopředseda SPO Vladimír Kruliš Medaili. V květnu je pak dekorován prezident Zeman.

Od Vodičky přebral Medaili za zásluhy a v červnu dostal i nejvyšší vyznamenání Řád ČSBS “Věrni zůstaneme!” Se Zemanem byl oceněn i jeho protokolář Jindřich Forejt, jemuž Vodička připnul Kříž za zásluhy.

Měsíc poté si Medaili za zásluhy odnášejí další tři Zemanovi příznivci, členové SPO Luděk Galuška, Lubomír Nečas a Jan Popelka.

Kardinál Dominik Duka sice od Vodičkova svazu ještě vyznamenání nedostal, zato si letos odnesl Řád bílého lva přímo od prezidenta Zemana. A kruh se uzavřel.

Prošetříme to

Vodička byl ale odcházejícími členy kritizován i za špatné hospodaření svazu. Ti poukazovali například na používání vozu Škoda Superb s řidičem k soukromým účelům či na podezřelý prodej části domu v Praze pod cenou.

Svaz je přitom významně financován z veřejných peněz. V loňském roce získal od státu přes devět milionů korun; přesto skončil v téměř dvoumilionové ztrátě.

To je také jedním z důvodů, proč se nyní ministr financí Andrej Babiš a ministr obrany Martin Stropnický, jehož resort svazu poskytuje také část peněz, rozhodli prošetřit podezření z plýtvání státními penězi.


medaile-xx-final

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)