Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Thorsten Hansen via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Adam Drda: Uprchlíci, minulost, předseda Vodička a ruská cesta českého svazu bojovníků

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička vyvolal jisté pozdvižení a sympatickou odmítavou spontánní reakci rabína Karola Sidona, když na nedělním terezínském pietním shromáždění pronášel paušalizující xenofobní hovadiny o uprchlících. 

Protože pan Vodička souzní s Milošem Zemanem (podporoval ho během prezidentské volby a navzájem si udílejí medaile) a protože do ČSBS v poslední době vstoupily vedle prezidenta i některé další bizarní postavy místního veřejného života (lidickou buňku vede Jana Bobošíková, přibyl do ní Ovčáček atd.), mohl by vzniknout dojem, že svaz teprve v nových zemanovsko-babišovských poměrech infiltrovaly nacionalisticko-populistické „elementy“, zcizily jej protinacistickým odbojářům a zneužívají ho.

Jenže je to jinak: ČSBS je už dávno nesnášenlivá instituce, šířící šovinismus a přichylující se k tomu nejhoršímu v české politice.

Členové, kteří jsou dnes děním ve svazu znechuceni (na místopředsednický post například nedávno resignoval veterán od Tobruku Pavel Vranský) se měli probrat tak o dvacet let dřív.

Obránce tisíciletých hodnot a Putinův přítel

Zdá se absurdní, že v čele lidického ČSBS stojí bývalá členka orgánů SSM Jana Bobošíková (ročník 1964)? Zdá. Ale předseda svazu Vodička podle všeho taky není bojovník za svobodu.

Válku a okupaci nezažil, narodil se roku 1948, stal se vojákem z povolání a vstoupil do KSČ. Ze strany ho sice v sedmdesátém vyhodili a o čtyři roky později i z armády, nicméně nenašel jsem zmínku, že by během normalizačního okupačního dvacetiletí vyvíjel jakoukoli činnost, již by bylo možno označit za odboj nebo odpor (za běžných okolností bych mu to nepředhazoval, je však předsedou bojovníků.)

Pan Vodička sice v terezínském projevu deklaroval obavy „jak bránit tisícileté hodnoty naší kultury před invazí kultury jiné s cíli, které si můžeme domyslet,“ avšak stačí chvíli hledat na internetu, aby jeden pochopil, že Vodičkovo obranářství je – řekněme – velmi výběrové. V některých případech mu zkrátka „invaze kultury jiné“, jejíž cíle si „můžeme domyslet“, nevadí ani trochu.

Dne 16. dubna 2014, tedy v době, kdy Rusové přepadli Krym, podlézal například tento bojovník ruskému velvyslanci Kiselevovi: „Už od dob národního obrození cítí obyčejný český člověk zvláštní

734958_392138864209159_68766063_n

sympatie k Rusku i dalším slovanským státům a národům. I dnes je nám vlastní princip slovanské vzájemnosti (…). Jen představitelé některých slovanských států se v tomto směru odcizují cítění většiny vlastních občanů. I u nás je tomu zčásti tak. Proto vyjadřujeme nesouhlas s neobjektivními informacemi, které se ve světových i v českých médiích o Rusku a o jiných slovanských zemích, často objevují. Obracíme se na Vás, vážený pane mimořádný a zplnomocněný velvyslanče, abychom Vás ujistili o naší podpoře Ruska. I představitelé Ruska, včetně prezidenta V. Putina, by měli vědět, že mezi Čechy mají hodně přátel, kteří se sympatiemi a pochopením sledují ruské aktivity. Zvlášť oceňujeme hodnotové směřování ruské společnosti.“

Celý dopis Putinova přítele Vodičky, držitele prezidentské medaile Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů, je k nalezení zde, věc má však další vtipný rozměr.


Čtěte též Adam Drda: Proč nejsem Rusku vděčný za osvobození


Publicista a aktivista Jan Šinágl publikoval Vodičkovo psaní ruskému velvyslanci na svých internetových stránkách už 23. 4. 2014, a ačkoli list nese stejné datum, je obsahově výrazně bohatší, a to například o tyto pasáže:

„Zatímco v době sovětské éry bylo NATO mnohými považováno za obranou organizaci, po rozpadu SSSR se z ní stal útočný blok“; „V současnosti Západ usiluje o vyvázání Ukrajiny, byť tato je na samém okraji hospodářského kolapsu, z ruského vlivu a o její prozatím volné přičlenění k Západu. Takovéto a zřejmě i další snahy o oslabování Ruska jsou na pořadu dne. NATO fakticky dorazilo až na samé hranice Ruska. Chápeme, že Rusko musí činit opatření na svou ochranu.“

V zásadě jsou dvě možnosti: buď si Šinágl celé pasáže dopisu vymyslel, čemuž upřímně nevěřím – nebo Vodička dopis dodatečně upravil. Možnost k tomu měl, neboť obskurní web ceskenarodnilisty.cz je se svazem bojovníků provázán (ČSBS na něj také odkazuje na svých stránkách).

Bojovníci lampasáci

Jak už řečeno, svaz nedospěl k předsedovi Vodičkovi náhodou, nýbrž přirozeným vývojem. ČSBS je pokračovatelem zdiskreditovaného komunistického Svazu protifašistických bojovníků, přičemž potíže s velmi temnou minulostí se organizaci nikdy nepodařilo otevřít, natož vyřešit.

Sovětský totalitní režim v ČSSR nebyl pro řadu členů svazu nepřijatelný, naopak v něm udělali kariéru, což ukazují i příznačné životopisy funkcionářů, příslušníků armády, která plně podléhala Moskvě.

Současný první místopředseda Emil Kulfánek (1946) „vystudoval Vyšší dělostřelecké učiliště v Martině (dnes Slovenská republika) obor výzbrojně technický. V červenci 1968 byl přijat do služebního poměru vojáka z povolání a vykonával odborně technické funkce v managementech výzbrojní služby u různých vojenských útvarů. V roce 1971 absolvoval kurz odborného pyrotechnika a v letech 1974 až 1978 Vojenskou akademii v Brně obor výzbrojně-elektrotechnický. Po tříletém působení u protiletadlové raketové brigády, od roku 1981 (…) vykonával odborně technické funkce na Ministerstvu obrany ČR.“

Další stávající místopředseda Antonín Štícha (1924) byl sice za války v odboji, nicméně: „Po osvobození dobrovolně vstoupil do armády a absolvoval školu důstojníků v záloze, v letech 1946-1948 Vojenskou akademii směr tankový a od roku 1956 do roku 1959 dálkově studoval Vojenskou akademii v Praze. Do roku 1982 velel tankovým jednotkám u Středního a Západního vojenského okruhu a učil tankovou přípravu v Pěchotním učilišti, později na Vojenské katedře Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického.“

Od devadesátých let působil ČSBS díky svému vedení jako výspa tuzemského postkomunistického národního socialismu, odmítající jakoukoli vstřícnost nebo jen slušnost vůči německým vyhnancům.

Když se to někdo pokusil změnit, jako například někdejší osvětimský židovský vězeň Oldřich Stránský, byl ze svazu vyštván (konkrétně za to, že na pozvání k návštěvě sudetoněmecké kanceláře v Praze odpověděl slušným dopisem).

Od roku 2001 do roku 2011 stála v čele ČSBS Anděla Dvořáková, protiněmecká šovinistka, která se zapsala do polistopadových českých dějin mimo jiné tím, že během prezidentské volby v roce 2003 vedla protestní kampaň proti někdejšímu disidentovi, filosofovi a prezidentskému kandidátovi Janu Sokolovi, jehož označila za osobu, nevolitelnou do prezidentské funkce kvůli jeho postoji k vyhnání.

Dvořáková pěstovala dobré vztahy s nejrůznějšími extremisty i s prezidentem Václavem Klausem (ten jí v roce 2009 odměnil řádem TGM první třídy), řečnila též na sjezdu KSČM – pro ilustraci dobový článek, který též ukazuje, jak zásadně se za posledních deset let změnila společenská atmosféra. I Anděla Dvořáková byla pochopitelně členkou KSČ.

Ve světle předlistopadových historií představitelů ČSBS se jeví jako obzvlášť skvělé, že rabín Karol Sidon nezůstal ve své reakci na Vodičkovy „uprchlické výklady“ jen u období nacismu, že prohlásil: „I moje generace zažila dobu, kdy většina lidí věděla, že komunistický režim je zločinný, ale taky jim nezbývalo nic jiného než to přežít. Měli to štěstí, že většinou přežili.“

Proč by měl Vodička vůbec řečnit v Terezíně?

Vraťme se k Vodičkovi. Proruských aktivit současných představitelů svazu bojovníků lze zmapovat víc, ale co je v tuhle chvíli důležité? Především fakt, že Vodička je šiřitel extremistických názorů a putinovské propagandy, jejíž součástí je samozřejmě i rozdmýchávání strachu z uprchlíků, které pomáhá oslabovat českou západní orientaci.

Není přitom sebemenší důvod, proč Vodičkovi umožňovat, aby ke xenofobním politickým projevům zneužíval podobné příležitosti, jako je terezínské pietní shromáždění. Řečeno přímo: není důvod ho jako řečníka do Terezína vůbec zvát.

Všichni se tváří, jako by Vodičkova účast na pietních akcích byla jakousi povinností, vyplývající z faktu, že zastupuje oběti nacismu, sdružené v ČSBS. Přitom je to úplný nesmysl: svaz je zájmová organizace a Terezín či Lidice nejsou její majetek, nýbrž národní památníky.

Členové svazu si v roce 2013 zvolili do čela muže, který dělá ostudu a podporuje nepřátelský autoritativní režim, je to jejich problém, a bylo by tudíž zcela na místě jim sdělit: Chcete, aby Váš zástupce řečnil? Dobře, zvolte si někoho slušného.

Což se pochopitelně nestane, protože česká demokracie je příliš rozložená, strach ze Zemana příliš velký a představitelé institucí příliš poslušní a vykutálení. Kdyby se méně lidí chovalo jako čerstvý člen ČSBS kardinál Dominik Duka, a kdyby se víc lidí dokázalo v patřičnou chvíli zachovat slušně a svobodně jako rabín Karol Sidon, žilo by se tu líp.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Josef napsal:

  Bohužel nejen členové Českého svazu bojovníků za svobodu si zvolili do svého čela člověka, který dělá ostudu. Takového člověka si do svého čela zvolil i tento národ a tento člověk dělá ostudu ještě větší.

 2. Řezníčková napsal:

  Ano, rabín Sidon a veterán Vranský jsou příklady hodné následování. Ne lampasáci a zamrzlí bolševici.

 3. vendiebendie napsal:

  Pane Drdo, dik za vas clanek.
  Jeste k onomu „zvacimu dopisu“. Vsimnete si, ze existuje jeste jedna varianta tehoz, datovana 24.4.2016.
  http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/dopis-z-24-dubna-2014-velvyslanectvi-ruske-federace-v-ceske-republice.html
  Nemam prilis duveru k p. Sinaglovi, ale ona „rozsirena verze“ je k dohledani i v Google Cache, takze nepredpokladam ze pochazi z jeho pera. Mozna by stalo za to se na jeho zdroj zeptat primo.

 4. sony napsal:

  ČSBS v dnešní podobě nemá v podstatě na co navázat a uchyluje se k ideologii svého předchůdce Československého svazu protifašistických bojovníků. Pokud má zájem
  o další smysluplnou existenci a podporu ve společnosti, měl by si nechat vypracovat podrobnou studii např. Ústavem soudobých dějin
  AV ČR s výhledem svojí prospěšnosti do dalších let.

  • Gabriela Havlujova napsal:

   Skvely napad. I studenti FFUK pod vedením dr. Randaka na diplomových seminářích se zabývali analýzou projevu jiz i Anděly Dvořákově, kde zazpívaly skvele komentare, ktere by CSBS mohly posunout smerem, ktery by byl pro tuto organizaci vice nez žádoucí. Bohuzel kritika na UV je považována za nežádoucí a ja byla za kritiku politizace Svazu navržena na zrušeni clenstvi..

 5. Petr Homoláč napsal:

  Čeští „bojovníci za svobodu“ velebí Putinovo Rusko hlásící se ke Stalinovi! To jr přece krásný příklad neuvěřitelných Orwellových hesel z románu 1984 z totalitního státu v praxi a la svoboda-je-otroctvi-nevedomost-je-sila valka-je-mir.

 6. teufel3424 napsal:

  Myslím, že nejjednodušší výchova je přes peníze. Nedostanou ani kačku dotace na činnost a za rok bude klid. Proč bychom měli platit bandě šovinistů za pitomé řeči? A nevěřím, že nějaké ty státní dotace nedostávají, že soudruh jezdí do Terezína za svoje, ani omylem.

 7. HelpDesk napsal:

  Vodičku vyhodili kvůli chlastu a střílení do vzduchu. Poptejte se v Krásném Dvoře.

 8. Gabriela Havlujova napsal:

  Dekuji za clanek a komentar k postavě předsedy… S prezentaci naseho Svazu bojuji roky, stejne tak o zprůhlednění hospodareni naseho předsedy s majetkem a prostředky CSBS,, kde je rada problému. Ale na UV zustavam ve výrazně menšině. Za projev v Terezine byl Vodicka pochvalen a 40 hlasy ze 45 pritomnych na UV byl odhlasováno jako vhodný a trefny. Presto verim a vim, ze řada clenu nesouhlasí s vedením CSBS a volají po nápravě. Proto i petice, ktera vznikla:

  http://www.petice24.com/prohlaeni_len_a_lenek_sbs

  Drzte nam palce a nebo pojďte mezi nas, at ukážeme, ze Svaz neni prave jen Svaz nazoru jednotlivce a prostorem pro xenofobni nazory.

 9. Standa napsal:

  Svaz bojovníků za svobodu?Vždy jsem si myslel,že poslední bojovníci skončili svůj boj před jedenasedmdesáti lety.Tedy boj za naši většinovou svobodu.Protože později už to byl boj pouze za svobodu jednotlivců,případně za svobodu skupinovou,možná i třídní,ale ne národní.Takže tito současní a jim podobní „bojovníci“ patří do skupiny válečníků a bojovníků.Kdy první se jenom někde válejí a ti druzí, o kterých je tady řeč, se jenom bojí.A docela je chápu,mají za co.Ty prebendy a peníze za to přece stojí.Fuj!

 10. MilanV napsal:

  Velebení Ruska není jistĕ v pořádku, ale kde vidíte v projevu pana Vodičky xenofobii ? Vy parto mudrlantů ? Vám se líbí že sem táhnou davy imigrantů aby proto aby sdíleli nĕcoco nevytvořili ? To vám přijde v pořádku ? S jeho hodnocením ekonomických migrantům lze souhlasit, zdůrazňuji ekonomických ne tĕch kterým jde o život.
  Ovšem kolik z nich to opravdu je ? Ty první přijmout.

 11. Ing. Václav Malec napsal:

  Zdravím Vás paní Mgr. Gabrielo Havlůjová!
  Z příspěvku, kde uvádíte v jak nerovném postavení na ÚV ČSBS jste již mnohé chápu.
  Chápu proč Vám vadí, že poukazuji na Vašich facebookových stránkách OV ČSBS Kladno, z jiného úhlu pohledu na obdobné hanebnosti, na které poukazuje autor tohoto článku.
  Že na stránkách http://www.petrovice-jitrenka.cz zdokumentovávám, že Váš svaz, který je nástupnickým svazem Svazu protifašistických bojovníků se začíná jak vejce vejci podobat Svazu protifašistických bojovníkú ze začátku sedmdesátých let minulého století.
  Členům OV ČSBS vadí, že při poukazu na nějakou lumpárnu, jak jejich, tak i předsednictva ÚV ČSBS atd. odkazuji a na to, že to není náhodné, ale že je to vžitý styl jednání, jednání, v němž se odráží jejich přesvědčení a dokládám to odkazem na zdokumentované skutečnosti, které publikuji na http://www.petrovice jitrenka.cz a které mají souvztažnost i k Vodičkovi a ke Kulfánkovi. Minimálně z Kulfánkovi reakce je zřejmé, jak ho tato stránky štvou! Tu reakci zase naleznete na http://www.petrovice-jitrenka.cz .
  Udělejte si obrázek sami, stránky http://www.petrovice-jitrenka.cz vypovídají o odboji v severovýchodních Čechách, který byl na konci zimy a na jaře roku 1943 postižen vlnou zatýkání gestapa, důsledkem toho je přes třicet nacisty zavražděných vlastenců z odbojové organizace Obrana národa – Jitřenka a minimálně stejní počet z dalších odbojových organizací, které s Jitřenkou spolupracovaly.
  OV ČSBS, které vede Mgr. Gabriela Havlůjová, vadí že se v komentářích k příspěvkům odkazuji na tyto webové stránky. Z komunikace s nimi se mohu domnívat, že důvod, pro který začaly s cenzurou mých příspěvků, je to, že prostřednictvím jejich stránek bojuji proti vedení svazu!
  Ing. Václav Malec

 12. Ing. Václav Malec napsal:

  V souvislosti s činností OV ČSBS Kladno, s jejich názory, které jsou prezentovány v petici na kterou se tu odkazuje předsedkyně OV ČSBS Kladno Mgr. Havlujová mne zaráží, že dnes, 21. května 2016 v 17 hodin 47 minut není na jejich facebookových stránkách žádná reakce na tento článek a to ani od členů předsednictva nebo předsedkyně OV ČSBS Kladno Mgr. Gabriely Havlujové, která se tu snaží ukázat, že názor má, ale členské základně, kterou zastupuje ho nemíní sdělit.
  Co jí brání v tom, vytvořit příspěvek na facebookové stránce OV ČSBS Kladno s odkazem na tento článek a pod něj uvést minimálně to, co píše tady a nebo své myšlenky prezentovat ve formě komentáře pod zprávou, kterou v komentáři k příspěvku – „Prohlášení výboru ZO ČSBS Kladno“ umístil pan Jiří Fojtík-senior, který v tomto komentáři uvedl adresu stránky s tímto článkem a touto diskusí.
  Já to vidím tak, že je možné, že paní Havlujová a spol svoji revoltu, kterou ukazují na zrůdnosti, kterých jsou představitelé ÚV ČSBS schopni dělají jen tak na půl plynu a to jim možná ještě fandím. To co provádí mgr. Havlujová, jsou taková PR-ová plácnutí do vody, kdy něco rozvíří a pak, pak nic a potom dvakrát, možná třikrát nic petice, kde se ukazuje, že ani členská základna, kterou zastupuje, jí nějak výrazně nepodporuje. Za to si může sama. Nesouhlasit s něčím na půl plynu se nedá!
  Ing. Václav Malec

 13. PetrK. napsal:

  V Terezíně má pomníček příbuzný Jiří Petřík z Proseka i tam má pomník. Dělal za protektorátu spojku, jenže ho někdo udal a čapli jej ve vlaku z Prahy do Budějovic. Po zpracování na gestapu jej odvlekli do Terezína a tam ho v dubnu 45 definitivně umlátili. Do roku 1952 se dědeček mé ženy, jeho švagr, snažil u soudu domoci spravedlnosti tím, že usvědčí onoho udavače. Světe div se, z udavače se stal „bojovník za svobodu“! (Takováto svoloč totiž tvořila základu této paorganizace, odbojáři, kteří se jimi stali rok po skončení války při rabování pohraničí.) Tak se to zametlo.
  Z letošního projevu té vypasené bolševické lampasácké gumy mi bylo zle. Kdo tam tyhle kreatury zve? Kdyby tam mluvili zástupci včelařů nebo myslivců, bylo by to vhodnější než ta bolševická sebranka.

Přidávání komentářů není povoleno