Novinářky Nilufar Hamediová a Elahé Muhamadiová. Foto: Profimedia

Íránský hon na čarodějnice. První tresty za protirežimní protesty mají dostat dvě novinářky

Napsal/a Tereza Engelová 11. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Írán chystá soudy s demonstranty proti režimu. Jako první mají přijít na řadu mladé novinářky Nilufar Hamediová a Elahé Muhamadiová. Byly obviněny z „tajné dohody proti národní bezpečnosti a propagandě proti islámské republice“. Za to jim teď hrozí tvrdé tresty, možná i šibenice. Podle jejich příbuzných ale novinářky jen dělaly svou práci.

Nilufar jako jedna z prvních podrobně informovala o případu Mahsy Aminiové, jejíž smrt v uplynulých týdnech vyvolala v Íránu celonárodní protesty. Elahé zase zpravodajsky pokrývala pohřeb Amíniové v jejím rodném městě Sakízu. Ve vazbě je už v zemi v souvislosti s protirežimními protesty kolem 15 tisíc lidí.

O případu novinářek, které íránské bezpečnostní jednotky zadržely už koncem září, informoval média v úterý mluvčí íránské justice Masúd Setayeshi. Neupřesnil, jestli slyšení s Nilufar Hamediovou a Elahé Muhamadiovou budou veřejná, ale uvedl, že se „rozhodnutí v jejich případech blíží do závěrečné fáze“.

Kromě propagandy proti islámské republice obvinilo íránské ministerstvo informací, respektive zpravodajských služeb, už dříve obě novinářky z toho, že absolvovaly výcvik u americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Toto tvrzení ostře napadla íránská novinářská komunita. Co reportérky tedy udělaly?

Dělaly jen svou práci

Obě se věnovaly případu Mahsy Aminiové, mladé Kurdky, kterou v polovině září zadržela mravnostní policie kvůli špatně nasazenému hidžábu. 22letá dívka následkem brutálního zacházení ze strany policistů později zemřela a její smrt vyvolala celonárodní protesty, které trvají už osmý týden. Podle exilové organizace Íránská lidská práva bylo při nich zabito přes 304 lidí, včetně 41 mladistvých a 24 žen.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Nilufar Hamediová psala pro deník Shargh o tom, jak Mahsa upadla po zákroku policie do kómatu. Na Twitteru pak zveřejnila fotografii Mahsiných rodičů, jak se objímají v nemocnici. Už 20. září, tedy čtyři dny po smrti Aminiové, ovšem pro Hamediovou přišla policie a odvezla ji do nechvalně známé teheránské věznice Evin.

„Bezpečnostní jednotky sebraly také všechna elektronická zařízení, včetně mobilních telefonů, notebooků, pevných disků, flash disků. Dosud nic nevrátili,“ uvedl k zatčení manžel třicetileté novinářky. Úřady poté vyrukovaly s obviněním, že Hamediová zveřejnila fotografii Mahsy Aminiové, jak leží v nemocnici v kómatu, což přispělo k vyvolání národních protestů. To ale rodina Hamediové popírá.

„Pokud Nilufar vyfotografovala Mahsu Aminiovou, ukažte důkazy,“ vyzval úřady manžel Hamediové Muhamed Husejn Ajorlou s tím, že jeho žena nikdy takovou fotografii nezveřejnila. Dodal zároveň, že kdyby fotografii Aminiové v kómatu přece jen měla, bylo by její profesionální povinností ji zveřejnit.

To potvrdil i šéfredaktor deníku Shargh Mehdi Rahmanian. Podle něj fotografii Mahsy na nemocničním lůžku zveřejnila už dříve jiná média. Podle obou mužů jde ze strany vlády proti novinářce Hamediové o vykonstruované obvinění. Na to upozorňují s probíhajícím soudem také mezinárodní neziskové organizace.

Hon na čarodějnice

„Tento hon na čarodějnice je zbabělým pokusem Islámské republiky přehodit svá mnohá selhání na dvě novinářky, jen aby odvrátil pozornost od své represivní politiky, která dala vzniknout protestnímu hnutí v zemi,“ komentovala obvinění Hadi Ghaemiová, výkonná ředitelka Centra pro lidská práva, íránské neziskové exilové organizace se sídlem v New Yorku. Ta se teď snaží na případ novinářek Nilufar a Elahé upozornit světová média.

„Novinářské instituce, ochránci lidských práv i světoví vůdci by měli důrazně odsoudit vykonstruovaná tvrzení proti těmto dvěma novinářkám a všem členům médií, kteří jsou pronásledováni státem za to, že vykonávají svou práci,“ řekla Ghaemiová s tím, že íránské úřady se zoufale snaží potlačit práci novinářů jejich zavíráním do vězení, vypínáním internetu a přímým vyhrožováním jejich rodinám: „Chtějí zabránit šíření informací a zakrýt důkazy o zvěrstvech, kterých se stát na lidech dopouští,“ uvedla pro mezinárodní média Ghaemiová.

V podstatě rutinní reportérskou práci dělala i druhá obviněná novinářka Elahé Muhamadiová. Pro noviny Ham-Mihan psala reportáž z pohřbu Mahsy Aminiové v jejím rodném městě Sakízu. To stačilo k jejímu zatčení 29. září. Podle zástupců íránských médií byly obě novinářky drženy určitou dobu na samotce a neměly přístup k právním zástupcům. Jejich případy proto ani nenaplňují kritéria spravedlivého soudního procesu. Přes 500 zaměstnanců médií podepsalo petici za propuštění mladých kolegyň a upozornilo na další zadržené novináře:

„Íránská společnost se nebude schopna vypořádat s hrozbami dnešního složitého světa bez odpovědných občanů, jako jsou Elahé Muhamadiová, Nilufar Hamediová a další novináři za mřížemi. Nezaslepujte oči společnosti, osvoboďme novináře,“ stojí v prohlášení íránských novinářů. K nim se připojila také mezinárodní organizace Reportérů bez hranic (RSF).

Podle ní bylo od začátku protestů zatčeno přes 42 novinářů. Osm pak mělo být propuštěno, ale 34, včetně 15 novinářek, jich stále zůstává ve vazbě. Počet zadržených novinářek nebyl podle Reportérů bez hranic nikdy tak vysoký, a to ani během protestů v dřívějších letech.

Narůstající zadržování novinářek symbolicky odhaluje záměr íránského režimu systematicky umlčovat ženy. RSF je hluboce znepokojena osudem těchto novinářů, kteří riskují, že zaplatí velmi vysokou cenu, včetně trestu smrti, za to, že měli odvahu odhalit pravdu, kterou se úřady snaží udusit. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni,“ apelují na íránskou vládu v novém prohlášení Reportéři bez hranic.

Exemplární popravy

Kolik lidí zatím stanulo u soudu nebo bylo odsouzeno, není úplně jasné. Prokurátor teheránské provincie Alí Alghasi Mehr například na zasedání Nejvyšší soudní rady 31. října uvedl, že bylo vzneseno obvinění proti tisícovce Íránců, kteří byli zatčeni v souvislosti se zapojením do protestů.

Vrchní soud v Teheránu zase oznámil, že před soudem stanou lidé obvinění ze sabotáží, ze žhářských útoků, z útoků na policisty i z jejich zabíjení. Mezinárodní média pak upozorňují na možné hromadné procesy, které by mohly být přenášeny i íránskou státní televizí s cílem odradit občany od další účasti na demonstracích. V takovém případě panuje obava před exemplárními tresty smrti.

K těm ostatně íránskou justici vyzvalo 6. listopadu ve společném prohlášení 227 z 290 poslanců íránského parlamentu. Podle signatářů mají hrdelní tresty udělit tvrdou lekci všem, kdo se proti režimu odvážili vyjít do ulic. Zmínění poslanci označují demonstranty za takzvané mohareby, tedy lidi, kteří se bouří proti bohu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)