Investor Brůna: Zabetonované Česko. Bohatství budoucnosti je ale v půdě…
KOMENTÁŘ. Čeho ubývá a je potřeba, to roste na ceně. Ne třeba hned, ani zítra, ale až to bude nejvíce potřeba. A to přesně platí o orné půdě. Za třicet let jsme si to zařídili tak, že jsme závislí z větší části na dovozu potravin. Jenže časy se pomalu mění. Budou se muset změnit. Lidé více chtějí regionální potraviny. Je to vidět třeba na rozvoji malých pivovarů.
Takovým nenápadným projevem tohoto trendu je, že například v obchodním domě na pražském Andělu se najednou objevil prodejní automat na vajíčka z Tetína. Zatím je v rohu, u vstupu z garáží.
Maso sice Češi nakupují to nejlevnější, obvykle z Polska, ale lidé už vidí, jak kvalitní potraviny jsou na krámech právě třeba i v Polsku, ve Francii, Itálii, Německu, a co se za ne-kvalitu vozí k nám.
Farmaření znamená existenční jistotu
Vesnice se sice vylidňují, na druhou stranu farmaření znamená jistotu. Nejen okamžité výnosy, ale určitou formu nezávislosti. Znám několik lidí, kteří vydělávají velké peníze v IT, ale nevidí svoji další osobní budoucnost v dalších aplikacích. Investují své peníze do hospodářství.
Nenápadně, bez velkého halasu, nakupují půdu i velké české investiční společnosti a investují do projektů vizionářských podnikatelů, které propojují moderní IT technologie, jako třeba drony, s tradičním farmařením.
Přesné postřiky nebo roboti, jež se starají o úrodu rajčat a jahod. Nic z toho ale nepůjde bez půdy. Investiční experiment s pěstováním salátů z vody zatím moc dobře nevyšel.
Zabetonována je více než desetina Česka
A orné půdy dlouhodobě a nezadržitelně ubývá. Zastavěno je již podle odhadů vyplývajících ze statistik ministerstva životního prostředí více než desetina naší země. Fragmentováno čili „rozetnuto“ liniovými stavbami je kolem sedmdesáti procent.
Každý obchvat obce, každý kus nové dálnice, každá fotovoltaika, nová skladovací hala, změna územního plánu na bydlení, to vše snižuje plochu orné půdy a dělá z ní vzácnější statek. Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Navíc orná půda dlouhodobě překonává inflaci.
I v Německu půda zdražuje a někteří němečtí zemědělci začínají hospodařit v Čechách, čímž tlačí ceny vzhůru. Nebudu se divit, až orná půda bude stát u nás v dohledné době 100 Kč/m².
Vývoj ceny ve srovnání s rokem 2006
„Loni činila průměrná tržní cena zemědělské půdy 343 725 Kč/ha (34,4 Kč/m²), což představuje meziroční nárůst cen o 2,9 %,“ konstatuje ve své zprávě odborný portál Farmy.cz. V roce 2006 stál hektar necelých 74 tisíc korun.
Výše pachtovného za půdu a nemovitosti v zemědělství rostlo v minulých sedmi letech průměrným tempem 7 % ročně, uvádí Farmy.cz s odkazem na Český statistický úřad.
Kromě toho minulý rok ohlásil Státní pozemkový úřad zvýšení pachtovného za pacht jím spravované zemědělské půdy.
„Významná část akvizic zemědělských podniků byla realizována tuzemskými zemědělskými nebo finančními společnostmi. Dochází tak k posilování skupin s celkovou výměrou nad 5000 ha, jejichž počet je v ČR minimálně 50,“ shrnuje portál Farmy.cz.
Velkým podnikům se snížily dotace, a tak podle analýzy se některé účelově transformovaly na více menších.
„Nabídka zemědělské půdy k prodeji dlouhodobě pozvolna klesá. Souvisí to s postupným přesunem vlastnictví půdy na novou generaci vlastníků, jejichž záměrem je půdu dlouhodobě držet,“ uzavírá analýza Farmy.cz.
Nakupuju, co je levné, a čeho bude málo. A to přesně na půdu sedí.
Autor je podnikatel a investor. V minulosti byl předsedou představenstva a spolumajitelem firem GoldenGate CZ a.s. a STEP Finance, a.s.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Evropa chudne a radikalizuje se. Jak to ovlivní vaše investice?
Jan Urban: Jak se ze lží a předstírání stala součást národní identity
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Problém je, že EU pod zelenou taktovkou zemědělství poškozuje, a v bývalých státech východního bloku tím tuplem. Od omezování agrochemie (pod dávky na hektar, které jsou účinné), až po povinné zaplevelování polí.
A nezapomeňte také na likvidaci orné půdy FV elektrárnami.
MMCH, může to skončit i tak, že na tom „betonu“ budou stát vysoce sofistifikované pěstírny s hydroponií a dalšími moderními technologiemi, schopné zajistit naši samostatnost alespoň v některých zemědělských produktech.
Pan Brůna asi ani netuší, jak smutnou napsal pravdu „..Každý obchvat obce, každý kus nové dálnice, každá fotovoltaika, nová skladovací hala, změna územního plánu ..“
To už si asi všiml v médiích, že v Potůčkách, (a to ví dobře, kde to je) v té krásné čisté přírodě, se navrhuje strategicky důležitá těžba a odvážet se to bude přes okolí náklaďáky.
Tudíž, samozřejmě že ta orná půda má dlouhodobě svou přímo, nevyčíslitelnou hodnotu, jenomže a právě bohužel v konkurenci „s jinými investicemi“, dokonce i z pohled státu a práva , pokud se bude řešit „vyšší zájem“, už to tak být nemusí.
Takže – ono záleží na tom, co se míní investicí s úrodnou půdou.
Jestli si jí někdo zakoupí právě proto aby právě tuto půdu jeho rodinná farma obdělávala trvale, tak jde do rizika.
Ale pokud se smíří s tím, že jako každou jinou investici, tu úrodnou půdu nakoupí a pak jí zase za nějaký čas výhodně prodá, nebo si nechá výhodně vykoupit a investovat pak zase do něčeho jiného. No proč ne..
Mám desítky nabídek na odkup zemědělské půdy od různých zájemců. Jsou to podivné firmy a zájemci, jedno mají společné mají kapitál. Jak se k němu dostali není jasné, proto neprodávám. Zabetonovane Česko, sucho a JE, to jsou hnací síly získat bohatství půdy. Sedlák neprodal nikdy půdu, komunisti z ním zle
zatočili, nyní máme tržní hospodářství, které špatně funguje.
Milane,
1. Nemáme tržní hospodářství, ale státem řízenou ekonomiku, která nemá daleko k tomu, co jsme měli v letech 1948 – 1989 a hodně se podobá tomu, co tu bylo v letech 1939 – 1945.
Pod jedním článkem kousek níž je v diskusi zmínka o akci, v jejímž rámci účastníci skandovali „My chceme kapitalismus!“, protože ten jsme tu měli od pádu komunistů do počátku „harmonizace“ s EU, přípravami na vstup do ní. A byla to léta hospodářského růstu a prosperity. Dnes máme stagnaci a úpadek.
2. Největším likvidátorem zemědělské půdy je fotovoltaika, prakticky neexistují velké FVE, které by byly na něčem jiném, než na zemědělské půdě, většinou o vysoké bonitě. A problém je i degradace orné půdy pěstěním řepky a kukuřice na produkci látek, poškozujících motory aut, „bionafty“ a „bioetanolu“.
3. Sucho v pásu od jihu Čech přes jih Moravy až po Bílé Karpaty je způsobeno devastací lesů na Šumavě ekologickými aktivisty.