Foto: Profimedia

Investor Brůna: Vstupní poplatky platí jen hlupák

Napsal/a Vladimír Brůna 6. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. U investičních fondů se platí poplatky. Vstupní poplatek bývá ve výši tři až pět procent z cílové částky investice. V drtivé většině případů je to odměna toho, kdo s vámi uzavřel smlouvu. Jsou to peníze vyhozené do kanálu.

Manažerský poplatek ve výši jednoho až dvou procent ročně slouží k úhradě nákladů fondu – nájem, mzdy, marketing, IT.

Některé fondy účtují ještě výstupní poplatek. Je to v případě, když investor odprodá investici dříve, a někdy bývá tento poplatek vracen do fondu. Obzvláště fondy pro drobné střadatele se ohánějí tím, že je výhodné si vstupní poplatek předplatit a dělají na to různé marketingové akce.

Do toho bych nešel. Investování je běh na dlouhou trať. Nikdo teď neví, jak fond bude fungovat za pět sedm let. Pokud si předplatím poplatek na celou cílovou částku investice, tak se k tomuto fondu zbytečně zavážu.

Snadné počty

Když chci spořit dvacet let částku pět tisíc korun měsíčně, tak cílová částka investice je 1 200 000 Kč. Pokud bude vstupní poplatek 3,5 %, tak zaplatím 42 tisíc. To je vyplacené jako provize zprostředkovateli. Už pak ale nemá motivaci se o mě dvacet let starat.

Pokud budu chtít po pěti letech vystoupit, tak jsem zainventoval 300 tisíc korun, ale na poplatku zaplatil 42 tisíc korun. Snadno se tak stane, že mi za pět let výnos z fondu nepokryje ani vstupní poplatek zaplacený na začátku najednou.

Úspěšné investování je založeno na těchto pravidlech: investovat pravidelně po menších částkách, mít dlouhý horizont, nejméně nad pět let, a rozkládat mezi různé investice.

Druhá věc je, že když nezaplatím 42 tisíc korun na poplatku, ale dnes je investuji, tak mi peníze už pracují.

Poplatky vybírají nejen prodejci akciových fondů, ale jsou běžné i u spořicích programů do drahých kovů. Některé firmy poplatek klientovi opticky vrací, když spoří pravidelně dohodnutou částku. Je to ale marketingový trik – klient kupuje předražený drahý kov a z marže je vracen poplatek střadateli.

Co doporučuji

Platformy (Fondee, Portu) nabízí možnost investování bez vstupního poplatku, celý svůj provoz pokryjí pouze z druhého (správcovského) poplatku. Mně je sympatická Airbanka, která jako první začala nabízet podílové fondy zcela bez vstupního poplatku.

U drahých kovů doporučuji pravidelně kupovat stříbrné mince, jedna stojí okolo 800 Kč měsíčně. U zlata taková možnost zatím není, rozumná investice je do slitku o velikosti jedné unce, který stojí téměř 60 tisíc korun. Takovou částku může málokterý střadatel pravidelně investovat.

Hodně lidí se spálilo

Češi často uzavírali kapitálové investiční pojištění hlavně z daňových důvodů, ale málokdo tomuto produktu rozuměl a lidi netušili, že první dva roky vůbec nic nespoří a platí jen provizi finančního poradce.

Často finanční poradce po třech pěti let nechal klienta tento produkt vypovědět a doporučil jim nový produkt, kde zase dva roky inkasoval jen provize.

V roce 2008 pocítili Češi finanční krizi a mnoho lidí v akciových fondech prodělalo a ztratilo v investování důvěru. Se ztrátami se zbavovali svých investic, místo aby byli trpěliví. Po covidu se roztrhl pytel s divnými investicemi: od pseudofondů až po emise dluhopisů, které nikdy nebudou splaceny.

Úspěšné investování je založeno na těchto pravidlech: investovat pravidelně po menších částkách, mít dlouhý horizont, nejméně nad pět let, a rozkládat mezi různé investice.


Autor je podnikatel a investor.  V minulosti byl předsedou představenstva a spolumajitelem firem GoldenGate CZ a.s. a STEP Finance, a.s.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)