Po čtrnácti letech čeští hokejisté vyhráli mistrovství světa. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Investor Brůna: Více mistrovství, více prosperity

Napsal/a Vladimír Brůna 27. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Akcí, jako bylo včera skončené mistrovství světa v hokeji, potřebuje naše země více. Nezabývat se tolik novým dělením světa, ale být zemí, která spojuje. A její lidé z toho také profitují.

Mistrovství světa v hokeji překonalo divácký rekord. Jen v Česku ho sledovaly miliony lidí. Nejde ale jen o jedno mistrovství, o jednu událost. Díky akcím, které trvají dva týdny, se vždy zvýší obsazenost a cena hotelů, obsazenost a obrat restaurací a dalších služeb.

„Třeba v Ostravě se zvýšila obsazenost o 30 % a ceny o 25 %. Navíc zájemci o hokej vytlačili z Ostravy další potencionální hosty, a ti bydleli v Olomouci, Prostějově, Přerově, v Karviné, ve Zlíně i v Brně. Takže i v těchto lokalitách zvýšil hokej obsazenost,“ řekl mi Jan Adámek, majitel poradenské firmy Jan Hospitality.

Praha měla navýšení menší. Respektive velké hotely měla zhruba stejnou obsazenost, ale vyšší cenu. „Naopak malé hotely a hotely na okraji Prahy plesají – měly o 15 až 20 % vyšší obsazenost a o 15 až 30 % vyšší ceny,“ shrnul Jan Adámek.

Dobré je, že cizinci mají zase o Prahu větší zájem, i bez hokeje. Už v prvním čtvrtletí letošního roku se meziročně počet hostů v hotelech u nás zvýšil o téměř osm procent. Nejvíce stoupla obsazenost v 5* hotelech. Což je dobře, protože tito lidé utrácejí i mimo hotely.

Letošní rok by měl být nejlepším rokem v cestovním ruchu v Česku od revoluce. Zahraničních hostů přijelo o 17 % více. Obyvatelé Německa, Polska, Slovenska, Itálie a Velké Británie obsadily 54 % veškerého ubytování v Česku.

Na výlet lidi nešli

Akce jako hokejové mistrovství se ovšem promítají i na místech, kde by to člověk nečekal. „Oproti běžné sobotě mimo sezónu se nám tržby ztrojnásobily,“ usmívá se provozovatelka bistra v Perninku.

Naopak majitel pivovaru Ryžovna v Krušných horách Miloš Dvořák neměl v den konání semifinále proti Švédům už tolik důvodu k radosti:

„I když bylo hezky, tak lidi na výlet nešli. Může za to brzké zahájení zápasu proti Švédsku před půl třetí odpoledne. Radost Milošovi udělal aspoň výsledek zápasu.

Nejen hokej zvedl zájem o služby. Například Vysočina má díky mistrovství světa v biatlonu nárůst o 20 % v přenocování.

Sport a hokej obzvlášť zkrátka stmeluje, o to více, když se národnímu týmu daří. Naše země ale potřebuje celoročně více obdobných akcí. Třeba jako Filmový festival v Karlových Varech. Ale aby takových akcí bylo u nás více, potřebuje k tomu také třeba dodělanou dopravní infrastrukturu.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)