Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: V nejisté době se vyplácí nemít velké oči, držet hotovost a čekat na levné nákupy

Napsal/a Vladimír Brůna 27. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Úspory žere inflace, zní na každém nároží. Věřte, nevěřte, na nic se moc neptejte, dejte nám své peníze a my tu mrchu porazíme. Tak by se daly shrnout sliby mnohých investičních kouzelníků. Sliby se slibují a blázni se radují, obzvláště, když žijí v bludu, že investice je spekulace a sázka na jistý vysoký výnos. Nenasytnost kalí zdravý rozum.

Investování totiž není prostředek ke zbohatnutí bez práce, ale ke zhodnocení majetku. Investování není spekulace. Člověk by neměl investovat do toho, čemu nerozumí.

Levné peníze s sebou nesly nízké úrokové sazby. To nebylo pro řadu lidí atraktivní, hledali vyšší zhodnocení a často šli do rizikovějších investic, aniž si to uvědomovali. Typicky korporátní dluhopisy.

Dluhopis zavazuje emitenta vyplatit majiteli částku uvedenou na dluhopisu včetně příslušného úroku a v daném termínu. Na rozdíl od akcie zajišťuje dluhopis předem stanovený finanční výnos. Se zvyšujícími se úrokovými sazbami ale mnohým dlužníkům dochází dech.

Několik emitentů dluhopisů teď má potíže, ale zatím je to jen špička ledovce. Čekat se dají mnohem větší problém.

Dluhopisy byly v kurzu, protože jsou jednoduchou investicí k vysvětlování pro finanční poradce a zároveň za ně jsou pro tytéž poradce velké provize.

Nemá smysl se v dnešní době snažit za každou cenu překonat v investování inflaci. Nese to s sebou příliš velká rizika. V delším období se inflace uklidní.

Důležitý je průběžný výnos

Zisk z investice se skládá ze dvou částí: první část je kapitálový zisk – rozdíl mezi tím, za co investici koupíme a za co prodáme a druhá část je průběžný zisk (nájem u nemovitostí, dividendy u akcií).

Nemovitosti nesou nájem a dosud velmi slušný kapitálový zisk. Déle se ale prodávají. V Česku byl v posledních deseti letech jeden z nejrychlejších růstů cen nemovitostí z celé EU. Za posledních pět let byl nárůst nejrychlejší hned po Maďarsku, za poslední tři roky byl pak nejrychlejší v EU. Z dat ČSÚ vyplývá, že nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila.

Na druhou stranu je ale potřeba počítat s tím, že o nájemníky je nutné se starat.

Zlato nenese průběžný zisk, jen náklady na skladování, musí se tedy spekulovat na kapitálový zisk. Nevýhoda je velký rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou. Ale jinak je zlato bez starosti – jenom někde leží. Cena zlata v českých korunách se za posledních deset let také téměř zdvojnásobila.

Osobně jsem se vždy snažil vyhledávat ty akcie, které nesou dividendy. Takové tituly jsou dobré i v době, kdy celý akciový trh klesá, protože pořád něco přinášejí.

I hodnota indexu S&P 500 se v českých korunách za posledních deset let více než zdvojnásobila. Výhodou je zde rychlá likvidita, když potřebuju prodat, a nízké udržovací náklady na investici. Tím, že se ale hodnota akcií mění každým okamžikem, tak jsou to někdy nervy.


Výnos přes 10 % je výjimečný

– Loni prodělalo 55 procent českých investorů, nejčastěji ztratili mezi deseti až dvaceti procenty, a to především v podílových fondech, akciích a kryptoměnách. Uvedla to platforma Bondster na základě sondy mezi tisícovkou střadatelů.

– Zisk si za minulý rok připsala jenom pětina českých investorů.

– Výnos přes 10 procent mělo podle sondy Bondster pouze necelých šest procent investorů.

– Do výnosu počítejte jen to, co skutečně přistálo na účtu. Propočty a výhledy jsou jen očekávání, nikoliv příjem.


Mít nabito a bez dluhů

V nejisté době je dobré se zaměřit na investice, které nesou průběžné výnosy. Zároveň i více držet hotovost a být připravený na levné koupě, které určitě nastanou.

U nemovitostí jsem si od roku 2012 do roku 2018 vypomáhal levně půjčenými penězi, což výrazně zlepšovalo moje výsledky.

Když byly nájemní byty na výnosu okolo 3 % ročně, tak jsem v roce 2019 všechny prodal. Tou dobou jsem to považoval za dobré rozhodnutí, ale to jsem nemohl vědět, že během covidu ještě hodnota bytů výrazně poroste; byla to ale taková poslední křeč.

Zároveň nečekám, že by byty teď měly výrazně zlevňovat, spíše půjdou dolů ceny rodinných domů a hlavně chalup.

Rozhodně není ale dobré být teď zadlužený nebo jakkoliv v tlaku. Klidné spaní a připravená hotovost na nákupy jsou lepší než břemeno zdražujícího se dluhu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)