Foto: Profimedia

Investor Brůna: Superlevné hypotéky jako doping a hrobař dostupného bydlení

Napsal/a Vladimír Brůna 10. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Česká národní banka snížila koncem června úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba klesla o půl procentního bodu na 4,75 procent. Ale hypotéky příliš nezlevnily a nezlevní. Je to dobře. Superlevné hypotéky ve svém důsledku pohřbívají mnohým lidem šance na vlastní bydlení. Jsou jako doping. Na začátku se šlape zlehka, ale pak se kolečka roztočí až příliš.


„Banky budou velmi opatrné se zlevňováním; mnoha klientům letos končí úrokové sazby kolem 2 %, konkurenční boj mezi nimi může sazby nepatrně snížit od září, kdy začnou platit přísnější omezení pro předčasné splácení hypotečních úvěrů. Zásadní pokles sazeb ale neočekávám a stávající úroveň ceny peněz na bydlení lze považovat za přiměřenou,“ uvedl Jakub Ryba ze společnosti FinGO.cz.

Balík je o 92 % větší než loni v květnu

Objem nových hypoték je nejvyšší od března 2022, uvedla Česká bankovní asociace. V květnu bylo poskytnuto 5 543 nových hypoték a meziročně byl celkový objem poskytnutých hypoték v květnu vyšší o 92 %.

Hypotéky se slevou za rizikové životní pojištění a za účet u banky se pohybují kolem 4,79 %. Většina bank je ale na pěti procentech a někdy i o dvě, tři desetiny více. Jak potvrzují spolupracovníci, tak i v menších městech se trh s hypotékami opět začíná rozjíždět. Nárůst počtu nových hypoték i v menších regionech je meziročně až 60 %.


Kolik se měsíčně splácí

Průměrná velikost hypotéky činí 3,63 miliónu korun a průměrná sazba 5,07 %. Měsíční splátka se u takto vysoké hypotéky v případě této úrokové sazby pohybuje od necelých dvaceti tisíc korun měsíčně u splatnosti rozložené na třicet let do bezmála 29 tisíc korun měsíčně u splatnosti na patnáct let.

Zdroj: Česká bankovní asociace


I na malém městě si lidé už půjčují více

Roste také i zde půjčená suma. „Před třemi lety byla velká hypotéky v našem regionu kolem 5,5 milionů korun, dnes je to devět milionů korun,“ potvrdila hypotéční specialistka z Poličky. Rovněž si zde lidé berou i více úvěrů ze stavebního spoření na solární elektrárny, zateplení, celkové rekonstrukce, a to bezmála o dvacet procent.

Zároveň pokračuje pozitivní trend, kdy vzhledem k velkým objemům hypoték je počet lidí, kteří je nezvládli splácet, nízký. „Je toho minimum. Vím o prodeji nemovitosti bankou pouze v jednom případě,“ dodala hypotéční specialistka z Poličky.

Pět procent: normální cena

Normální hypotéka je za 5 %, jde o dlouhodobý průměr. Pokud bude hypotéka levnější, nažene se do nemovitostí zase hodně lidí, co budou chtít kupovat. A to bude dále šponovat ceny, které jsou už tak napnuté.

Levné hypotéky znamenají růst cen nemovitostí, a tím se lidem vzdaluje sen o vlastním bydlení.

Jak ukázala nedávná minulost, hypotéky se sazbami pod tři i dvě procenta stejně dlouho nevydrží. Klienty to navnadilo na nízké splátky a pak je to pro ně šok. Po třech, pěti letech, tedy po skončení fixace, zákonitě zdražily, přičemž splátkové období je na dvacet i více let.


Autor je podnikatel a investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)