Foto: Gabriela Balážiková, se souhlasem autora

Investor Brůna: Proč mě cena zlata nechává chladným a v stříbru je potenciál

Napsal/a Vladimír Brůna 3. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Zlato k počátku dubna překonalo rekord. Dosáhlo ceny 2276 dolarů (54 tisíc korun) za unci. Od poloviny února posílilo o téměř patnáct procent. Oproti říjnu 2022 vzrostlo o 38 %. Důvod? Mnozí investoři věří, že americká centrální banka brzy sníží úrokové sazby. Na vrcholu jsou také americké akcie i bitcoin. To, že nahoře jsou zároveň akcie i zlato, se moc často nestává.

Nárůst cen zlata odstartovala v říjnu zhoršující se situace v Izraeli a celkové geopolitické napětí ve světě. Zlato získává na atraktivitě tím, že centrální banky mnohých zemí snižují úrokové sazby. JPMorgan Chase & Co. označila zlato za svou nejlepší komoditu a předpovídá pro letošek nárůst dokonce na 2500 USD (58 500 Kč).

Když zlato kupujete, hlavně si pečlivě vybírejte, kdo je váš obchodník. Levněji nakoupíte v Německu nebo Rakousku a mají zde i menší rozdíly mezi prodejní a výkupní cenou.

Pozor na výkupní ceny

Zlato může dnes investor reálně nakoupit za částku kolem 55 tisíc korun za unci. Pokud ho ale chce odprodat zpět, obchodník ho zpět vykoupí za cenu zhruba o 7 % nižší. Proto zlato není vhodné ke spekulacím.

Jeho zhodnocení vyžaduje čas. Zlato díky tomu patří mezi méně náročné složky portfolia: nemusím se o něj starat. Zlato mi nevolá, že mu odešel bojler jako v nájemním bytě.

Když zlato kupujete, hlavně si pečlivě vybírejte, kdo je váš obchodník. Levněji nakoupíte v Německu nebo Rakousku; mají zde i menší rozdíly mezi prodejní a výkupní cenou.

U investic se obecně vyplatí nadhled. V případě zlata spočívá i v tom, že si uvědomíme, jak se cena vyvíjela v čase. První velký nárůst ceny zlata probíhal od srpna 1971 do ledna 1980. Dolarová cena tehdy vzrostla z 35 dolarů za unci na 800 dolarů za unci. To je 2200% zisk za devět a půl roku.

Druhý velký nárůst ceny zlata probíhal od srpna 1999 do srpna 2011. Dolarová cena zlata vzrostla z 250 USD za unci na 1900 USD za unci. To je 670% zisk za 12 let.

Období po roce 1980 bylo poklesem, který trval devatenáct let a zlato zlevnilo o 68 %. Od srpna 2011 do prosince 2016 klesla dolarová cena o 45 %.

Nesázet vše na jednu kartu

Osobně jsem zlato začal nakupovat v roce 2012; průběžně a s rozmyslem. Vždy jsem dbal, aby mělo určitou váhu v portfoliu, nepřeceňoval jsem jeho úlohu, ale také ji nepodceňoval. Mimo to jsem kupoval i byty v Praze.

Za osm let (od roku 2011 do roku 2019) jsem koupil, zrekonstruoval, našel nájemníka, vyřídil hypotéku a pak i s hypotékou a nájemníkem úspěšně prodal více než desítku bytů. Jejich cena se za tu dobu téměř zdvojnásobila.

To se rozhodně nedá říct o zlatu, ale za nízké ceny zlata jsem byl rád. Bylo možné ho kupovat levně.


Rozložení investic podle Brůny
20 % přímé investice do firem
10 % veřejně obchodovatelné akcie
20 % pozemky
15 % nájemní nemovitosti
15 % peníze (okamžitá likvidita)
15 % stříbro
5 % zlato


Pohyb ceny zlata mě nechává chladným. Je mi jedno, kolik zlato stojí, spíše se dívám, kolik ho mám v portfoliu. Nyní jsem přikupoval bez ohledu na cenu, protože se zhodnotily některé veřejně obchodovatelné akcie, které jsem prodal se ziskem. Pozici v akciích jsem částečně uzavřel a část zisků alokoval i do zlata.

Nenechávám se ovlivňovat emocemi ani náladou trhů. Zápasy vyhrávají hráči, kteří se zaměřují na hřiště, ne ti, jejichž oči jsou přilepeny k výsledkové tabuli. Čtvrtletně ale aktualizuji své portfolio tak, aby odpovídalo mé dlouhodobé investiční strategii a cílům.

Stříbro je podhodnocené

Odpůrci zlata tvrdí, že nenese úroky a člověk se jím nenají. Se zlatem se ovšem dobře mění bydliště. Dlouhodobě tvrdím, že velký potenciál má stříbro, které je aktuálně devadesátkrát levnější než zlato. Poměr zlata a stříbra v zemské kůře je 1:16, historicky bývá zlato tak patnáctkrát dražší než stříbro.

Dnes je na světě ve všech formách jen zhruba čtyřikrát více stříbra než zlata. Pokud bychom se omezili pouze na kov, který je aktuálně dostupný na trhu, stříbra je méně než zlata. Proto považuji stříbro aktuálně za jednu z nejpodhodnocenějších investic.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)