Foto: Profimedia

Investor Brůna: Pozor na finanční poradce. Na hochštaplery, ale i nadšené Neználky

Napsal/a Vladimír Brůna 29. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Na lékaře musí člověk dlouho studovat. Když chcete řídit autobus, musíte na něj mít řidičák. Obdobně by to mělo být i u finančních poradců. Nemyslím si, že všichni finanční poradci hledí jen na to, od koho jim kápne větší provize, k chybným doporučením vede často naivita a tlak. Ve výsledku vás ale o peníze může nadšenec – Neználek připravit stejně jako hochštapler. Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly.

Jistý vážený lékař již v důchodu chtěl loni vnoučatům uložit 1,5 milionu korun a za tři roky je vybrat. Jeho finanční poradce mu doporučil koupit jednorázově 30 kilo stříbra a zbytek rozdělit mezi bitcoin a dluhopis na projekt fotovoltaiky v brownfieldu. Argumentoval, že bitcoin dává finanční svobodu a je levný. Solární projekt byl jen malůvkou na papíře.

Stříbro kvůli poradci nakoupil o třetinu dráž, než bylo nutné. Stačilo porovnat ceny obchodníků. Bitcoin spadl na půlku. A sluneční projekt se ani po roce nepohnul, nikomu se tam nelze ani dovolat, natož dostat informace. Z původní sumy mnoho nezbylo…

Pohádky o zlatě

Na síti LinkedIn jsem narazil na profil, jehož majitel tam má napsáno: „Komplexní protikrizové poradenství, dlouhodobá zpráva majetku“ (opravdu psáno se „z“). Není dobrou zprávou, že peníze spravují lidé, kteří své služby anoncují způsobem podobným poutačům na stanu věštkyně z ruky.

Někdy to finanční poradci a prodejci nemyslí špatně, jsou to nadšenci (třeba do bitcoinu) a mají v projektu vlastní peníze. Jenže nadšení je emoce a ty do investic nepatří. Vizionářství ano, ale s nohama na zemi. Doufání není strategie.

Zvedl mě ze židle nedávný rozhovor dvou chlapíků se starším mužem, který přijel do Prahy vlakem z venkova. Nerad poslouchám cizí rozhovory, ale tohle prostě nešlo. I proto, že jsem se zlatu dlouho věnoval.

Vedli s ním prodejní a přijímací pohovor. To znamená kup a zároveň dělej pro naši síť a vyděláš si. Dozvěděl jsem se, že podle analytika jejich firmy zlato extrémně vystřelí na ceně a je „za minutu dvanáct“ ho koupit. Zřejmě tomu sami věří. Ale tak horké to fakt nebude.

„Zlato patří do portfolia, je ale hazard mít v drahých kovech více než 15 % majetku. Přikupuje se postupně,“ říká Martin Kočica z Nakupzlato.cz. Toto říkají i další obchodníci se zlatem, kteří jsou pevní v kramflecích a nemají potřebu klientům vymývat hlavu nesmysly.

Opatřete si reference

Tlak, který také do investování nepatří, ovšem bývá oboustranný, protože lidi na druhou stranu podléhají panice z inflace.

„Ze strany klientů bývá vyvíjen tlak na poradce, aby vyhledávali produkty s nadstandardním výnosem. Tito poradci pak často podlehnou manipulaci podvodníků tím, že jim jsou od nich předkládány nepravdivé informace. Důsledkem toho pak mají tito poradci šálivý pocit, že vědí více než ostatní, kteří se je snaží přesvědčit, že ten projekt není správný.“ říká firemní konzultantka Irena Purschová.

Podle ní běhají po poradenském trhu „známé firmy“, které už mají v branži z ostudy kabát a nikdo jejich portfolia nebere vážně. Jenže to většina střadatelů neví a nemá ani moc šancí to někde zjistit. Jistým vodítkem mohou být stránky ČNB s přehledem firem, kterým centrální banka udělila v minulosti pokutu. Ale to je jen špička ledovce. Doporučuji tedy opatřit si alespoň důkladné reference o firmě, které svěřujete své peníze.


Brůnovo desatero

– Emoce do investic nepatří

– Investujte jen vlastní peníze, které můžete postrádat

– Neinvestujte v tlaku

– Investujte pravidelně a průměrujte tak cenu

– Dodržujte investiční horizont

– Rozkládejte investice na více hromádek

– Prověřte si svého finančního poradce a výši jeho provize

– Rozumějte tomu, do čeho investujete

– Nemyslete si, že jste chytřejší než trh

– Investování slouží k udržení a rozmnožení majetku, ne k rychlému zbohatnutí


Autor je český investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)