Guvernér ČNB Jiří Rusnok. Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Investor Brůna: Komu zdražení peněz prospěje, kdo bude krvácet a komu zvoní hrana

Napsal/a Vladimír Brůna 9. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Skomírající hodnota peněz u nás dostala protiinflační vakcínu, odůvodňuje Česká národní banka skokové zvýšení základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 %. Zvedla ji nejvíce za dvacet let. Světový unikát v situaci, kdy centrální banky stále chrlí peníze do předlužených ekonomik. 

Je velkou otázkou, jak bude tato vakcína od ČNB účinná, kdy a zda vůbec začne účinkovat. Zvýšení sazeb má logicky na první pohled brzdit šusem rozjeté inflační sáňky. Ve zpomalení zdražování, respektive stabilizaci už tak vysokých cen, lze už ale jen tiše doufat. V delším období. Ne dříve než za půl roku. A kdoví, zda vůbec.

Zvýšení sazeb někomu pustí žilou, někomu může trochu přilepšit, ale žádná sláva to nebude, to mi věřte. Když banka místo nuly na účtu připíše jedno dvě procenta, a oficiální inflace bude sedm, osm a více procent, tak takový úrok od banky je jen slabá náplast.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ano, vysoká inflace likviduje rekordně vysoké úspory českých domácností. Zvýšení úrokových sazeb se ale nejspíše stejně výrazně nepromítne do nízkého zhodnocení spořicích produktů typu termínovaný vklad nebo spořicí účet. 

Banky přehazují peníze vidlemi, nemají je v podstatě do čeho ukládat. Další peníze od střadatelů nepotřebují. Finanční ústavy ovšem můžou pocítit problémy se splácením úvěrů firmám a hypoték. Pokud se do potíží se splátkami dostane větší počet klientů, zvedne to bankám náklady.

ČNB světu uzdu nepřitáhne

Vakcinace od ČNB nejspíš příliš rychlé tempo znehodnocování peněz nepřibrzdí, protože inflaci táhnou hlavně ceny ropy, plynu, elektřiny a surovin. Současná vysoká inflace je celosvětová a je nereálné, aby s tím zrovna Česká národní banka dokázala něco udělat. Celosvětově ceny nezmění.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka stoupne koncem roku meziroční inflace k sedmi procentům. Já vidím bohužel meziroční růst cen potřebných věcí třikrát vyšší, než je toto oficiální numero.

Rozdávat z ničeho je jako půjčit si a jít do kasina

Jedinou cestou je podle mě snižovat schodky státních rozpočtů. Vláda ale enormním zadlužováním státu naopak zvyšuje inflační tlaky a jde proti tomu, co dělá centrální banka. Vláda, jakákoliv, by měla spolupracovat s centrální bankou.

Babišova vláda se snažila uklidnit lidi během pandemických uzávěrek a rozhazovala, kde mohla. Přidání peněz zaměstnancům a státním zaměstnancům zvýšilo inflaci, protože tyto skupiny na rozdíl od veřejného sektoru pandemie neohrozila.

Dražší peníze sníží investice firem, to má dopad na růst ekonomiky. Dražší budou i úvěry na provozní financování. Tím se sníží zisky firem. Růst úrokových sazeb u úvěrů postihne ty firmy, které nemají zafixovanou úrokovou sazbu. A samozřejmě zdraží hypotéky. To se neprojeví v masovém měřítku hned, ale postupně, jak budou lidem končit fixační období. Pokud ale má klient dvouprocentní hypotéku, může očekávat, že za dva, tři roky bude platit i více než dvojnásobné sazby.

Kdo se má bát zdražení hypoték

Pokud klient začal s hypotékou za dvě procenta a pak poskočí na čtyři, tak splátka třímilionové hypotéky na 25 let vzroste měsíčně z 12 700 Kč na bezmála šestnáct tisíc měsíčně. Dražší úroky budou mít i držitelé kreditních karet a spotřebitelských úvěrů

K tomu ještě utáhnout extrémní zdražení energií. Teď jsou teprve na stole zálohy, ale co až přijde roční vyúčtování… Ten, kdo má hypotéku tzv. na krev, nedisponuje rezervami, je vážně ohrožen.

Přitom ale onou rezervou nemusí být ani milion na účtu, neboť ten požírá inflace a za dva roky z něho v reálné hodnotě nemusí být ani půlka. Skutečnou rezervou je schopnost být v rámci rodiny příjmově flexibilní.

Dnes třeba dělám manažera, ale když skončím, protože fabrika zastavila výrobu, tak půjdu třeba bez obtíží řídit náklaďák, dělat číšníka nebo malíře pokojů, vždyť řemeslníků je zoufale málo. Další pojistkou je mít úspory, železnou zásobu, přetavené alespoň z části buď do zlata nebo stříbrných mincí. Ideálně mít větší část hypotéky krytou něčím hmotným.

Pořád je třeba připomínat, že i když člověk ulovil úžasnou hypoteční sazbu třeba 1,75 % na pět let, že dlouhodobě během dvaceti let byla běžná cena hypoték pět, sedm procent ročně.

Zdražení hypoték nepostihne ani tak nové žadatele: když jim prostě příjmy nebudou stačit, zůstanou bydlet tam, kde bydlí, najdou si nájem. Je to sice hořké, ale ne likvidační. Ale nejvíce to dopadne na klienty, kteří si zvykli na super levné sazby.

Na silnější korunu doplatí naši vývozci

Mnoho lidí přitom pracuje ve vývozních firmách a z nich mají platy umožňující jim hypotéky platit. Exportéři jsou ovšem silně zasaženi problémy v globálních dodavatelských řetězcích. Posilující koruna zdraží české zboží v zahraničí, a ještě více prohloubí problémy exportérů.

Zlevnění zboží z dovozu? Spíše jen vyšší marže

Silnější koruna by mohla zlevnit dovážené zboží. Na druhou stranu poptávka domácností je vysoká, logistické problémy značné a obchodníci si o případné pozitivní vlivy levnějšího zboží z dovozu můžou zlepšit své marže, a spotřebitel tak nic nepocítí. Blíží se Vánoce a ty přejí velkým nákupům.

Nižší zisky firem, méně na daních

Nižší investice sníží růst HDP. Nižší zisky firem budou znamenat i méně daně z příjmu právnických osob vybraných do státního rozpočtu. A jsme zase na začátku: namísto snižování dluhu státní kasy se do ní vybere míň.

A komu tím prospějeme?

Vyšší úročení oproti eurozóně může také lákat do České republiky čistě spekulativní kapitál. Levně koupit, draho prodat a jít zase jinam. Žádná přidaná hodnota.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)