Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Jak předejít investiční kocovině? Kdo moc tlačí a slibuje, pryč od něho

Napsal/a Vladimír Brůna 17. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Nepřestává mě udivovat, s jakou lehkostí mnozí Češi přicházejí o peníze. Nechají se, jak se říká, utáhnout na vařené nudli. Stačí vybělený úsměv, oblek, drahé auto na leasing, hezké obrázky a pár vybroušených slov o garantovaných výnosech. Hra na závist, touhu mít peníze bez práce a patřit do nějakého VIP klubu se zlatou kartou.

Nedávno mě pobavila zpráva na serveru Seznam Zprávy, že investoři nalili peníze do sudů s českou whisky, ale peníze zpátky ještě nepřišly.

„Český prodejce whisky Trebitsch nekomunikuje s investory. Ti už týdny čekají na důvod, proč dosud neobdrželi výplaty z investic do sudů s whisky,“ píše Seznam Zprávy.

Výstřihy kalí úsudek

S firmou jsem se setkal už v listopadu roku 2021. Na akci Banka roku měli svou prezentaci a tahali za rukáv rozjařené účastníky akce, kterým dávali ochutnávat a hned tam podepisovali smlouvy o investici. Prezentaci dělaly mladé, usměvavé slečny. Moc jim to slušelo.

Nepodepsal jsem. Chtěl jsem si to dobře rozmyslet. Druhy den jsem to konzultovat s kamarádem Zdeňkem, který je velký znalec whisky. Co se týče kvality, tak je podle něj česká whisky z Třebíče zajímavá.

Něco mi tam ale nehrálo. Styl prezentace? Bylo tam nějaké ale. Chtěl jsem Zdeňkovi udělat radost a zvažoval jsem tak koupi sudu whisky k narozeninám. Nebo že spolu do whisky zainvestujeme.

Vím o lidech, kteří mají whisky jako koníček, a těší je, že se jim nějaké lahve – podle jejich tvrzení – zhodnotily.

Týden poté

Když jsem si ale další týden zjišťoval podmínky, už to nebylo tak příjemné jako na akci. Investici jsem nakonec neudělal z několika důvodu: nerozumím whisky, nepochopil jsem, kde se bere zhodnocení.

Zdeněk mi popisoval, jak se whisky odpařuje. Přišlo mi to výstižné – whisky se odpaří více, než je to zhodnocení.

Jediná garance investice byla následující: zákazník má s námi podepsanou kupní smlouvu a je tak majitelem sudu. Firma dále uváděla: My mu samozřejmě ručíme za bezpečné uskladnění jeho majetku a rovněž se při podpisu smlouvy zavazujeme, že od něj sud s předem daným zhodnocením odkoupíme.

Nelíbil se mi ani styl prodeje. Příliš tlačili a hráli to přes atraktivní hostesky. Ty do investic nepatří.

Když to zjednoduším, tak svou investici má zákazník krytou samotným alkoholem, jehož hodnota zráním v sudu narůstá. Nepřesvědčilo mě to, a to i proto, že firma neměla příliš dlouhou historii.

Vše skončilo tak, že jsem místo toho koupil výbornou láhev skotské single malt whisky, na které jsme si se Zdeňkem pochutnali.

Hurá do kasina

Na tomto případu jen ilustruji, že strkat peníze do něčeho, co je jen příslibem, a čemu nerozumím, je pošetilé. Především by člověk neměl podléhat prvotnímu nadšení. Není třeba spěchat a nechat se ovlivňovat davovou euforií.

Zcela garantovaná investice neexistuje. Například cenný papír může být pokrytý majetkem společnosti, třeba nemovitostmi. Věřit ale vysokým výnosům, třeba 50 procent za tři roky, a tomu, že například firemní dluhopis je garantovanou investicí? A že to půjde samo?

To si raději rovnou zajděte do kasina. Dopadne to většinou stejně: peníze shrábne ten, kdo nechává rozlévat whisky kolem rulety a ze stínu pozoruje cvrkot.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)