Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Do čeho vložit peníze? Takhle to řeším já…

Napsal/a Vladimír Brůna 27. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Obrací se na mě lidi s otázkou, do čeho investovat, aby to co nejvíc vydělalo. Kdy bude unce zlata za tři tisíce dolarů. O kolik zdraží za dva roky byty. Takhle uvažovat, to je slepá ulička. Neřeknu vám, do čeho investovat, ale můžete se mnou nahlédnout do mé kuchyně.

Nemám křišťálovou kouli. Řekněte mi, jaký bude svět za dva roky. Jaká bude inflace. O kolik stoupne státní dluh. Jaký bude hospodářský růst? Věštit z koule ale není třeba.

Na cenu investic má velký vliv výše úrokových sazeb. Když jsou úrokové sazby nízké, jsou levné úvěry, snadno se financují koupě nemovitostí. Nízké úrokové sazby nenutí lidi šetřit, a ti tak více utrácí; jak více utrácí, více se vyrábí a daří se ekonomice, a tím pádem akciím některých firem.

Vysoké úrokové sazby jsou atraktivní pro lidi, aby drželi peníze na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Potom více spoří a méně utrácí. Když jsou spořicí účty úročené nízko, střadatelé hledají příležitosti jinde, a ještě více zdražují třeba nemovitosti.

Zlato a akcie na maximech

Naše investiční portfolio můžeme připravit na různé scénáře vycházející z aktuální reality. Cena zlata se podívala přes 2200 dolarů za unci a dosáhla nejvyšší ceny v historii. Zároveň pokračuje růst na akciových trzích. Americký trh se dostal na nová maxima, a to jak v korunách, tak v dolarech.


Rozložení investic podle Brůny

20 % přímé investice do firem
10 % veřejně obchodovatelné akcie
20 % pozemky
15 % nájemní nemovitosti
15 % peníze (okamžitá likvidita)
15% stříbro
5 % zlato


 

Zlevňování bytů skončilo a levnější hypotéky potlačí jejich cenu nahoru. Kupující, co odkládali kvůli drahým hypotékám nákupy, tak teď nakoupí. Možná bylo lepší koupit levnější byt s vyšší úrokovou sazbou, a volit kratší fixaci hypotéky, než teď dražší byt na nižší sazbu, protože splátka může být paradoxně vyšší.

Po bytech začaly zdražovat i rodinné domy. Je jich také v nabídce méně než před půl rokem, a to zhruba o deset procent. U rodinných domů došlo po dosažení maxim ve většině krajů pouze k nepatrnému poklesu. Další zesílení zájmu kupujících tak může ceny domů vyšponovat na nová rekordní čísla. Nabídkové ceny bytů znatelně klesaly téměř ve všech krajích a nyní opět rostou. Neočekávám však dvouciferné růsty, spíš kolem pěti procent za rok.

Ceny bytů opět rostou

Ceny bytů v některých regionech již podle analýzy Sreality.cz dosahují maximálních nabídkových cen z roku 2022 a pokles z loňského roku se dorovnává. Bytů je ale v nabídce méně a řada prodejců vyčkává s prodejem, než se na trhu objeví dostatek solventních kupců a dorovnají se i reálné ceny.

„Když se podíváme na vývoj nabídkových cen bytů ve velmi dobrém stavu, v osobním vlastnictví, o velikosti 45–75 m², tak například v Praze došlo loni k velmi malému poklesu cen a nyní jsou  víceméně na stejné úrovni, jako byly v období maximálních nabídkových cen v roce 2022,“ uvedla analytička Seznam.cz Šarlota Smutná.

Oproti tomu například v Brně nebo v Ostravě byl pokles cen citelný: rozdíl mezi maximem a novým minimem byl v obou městech 16 %, v Brně nabídkové ceny spadly z průměrných 106 000 na 88 500 Kč za m², v Ostravě z 51 500 na 43 000 Kč za m².

„Od té doby však ceny v obou případech během loňského roku narůstaly a v únoru letošního roku byla průměrná nabídková cena na portále Sreality.cz v Brně 96 500 Kč za m² a v Ostravě 47 500 Kč za m²,“ dodala Smutná.

Impuls pro pozemky

Dlouhodobě sázím na pozemky. Jsou stabilní investice a cena u nich neklesla, ani když korigovaly ceny bytů. Pozemky nejsou závislé na úrokových sazbách. Obvykle je kupují lidé za své, nikoliv na úvěr. A buďme konkrétní: věřím Jihočeskému kraji a Pardubickému kraji.

Stavba dálnice z Budějovic přes Písek do Prahy zlepšuje dopravní dostupnost. Stejně tak druhá dálnice přes Tábor. Když sleduji dění okolo energetiky, věřím ve zdravý rozum. Až přestaneme pálit uhlí, zjistíme, že v poměru ke spotřebě slunce nestačí a málo fouká. Nemáme tolik slunečních dnů jako Španělsko a nejsme ani Německo a Polsko, aby zde vanulo od Baltu.

Pokud nechceme být závislí na dovozech elektřiny, musíme vsadit na jádro. A tím pádem přistavět Dukovany a také Temelín. A Pardubický kraj se mi zase líbí díky vlakovému spojení. Věřím pozemkům, které umožňují bydlení v rodinných domech, ale přitom přímé a dobré spojení veřejnou dopravou do krajského města.


Autor je podnikatel a investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)