Ukrajinské a české děti společně ve třídě na ZŠ Červený vrch, březen 2022. Foto: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Integrace dětí z Ukrajiny. Experti radí podpořit mimoškolní aktivity a zlepšit dopravu do škol

Napsal/a Euractiv.cz 2. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Od nového školního roku zasedly do lavic českých škol i desítky tisíc nových žáků z Ukrajiny. Experti upozorňují, že kromě samotné výuky je nutné myslet i na další překážky integrace dětských a mladých ukrajinských uprchlíků do českého školství. Státu proto doporučují větší podporu mimoškolních aktivit i dopravních spojů, jejichž nedostatek hlavně na venkově dětem cestu do škol komplikuje.

Na začátku června se odhadoval počet ukrajinských žáků na českém území na 130 tisíc, nyní se podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) do studia na českých školách zapsala zhruba polovina těchto žáků. Tedy přibližně 57 000 dětí a mladých studentů.

Pro takový počet by měly kapacity českých škol na většině míst v Česku stačit, v opačném případě mají školy díky novele Lex Ukrajina II umožněno vytvářet oddělené třídy. Pro srovnání, v Česku bylo podle statistiky ministerstva školství za uplynulý školní rok celkem 965 tisíc žáků základních škol ve zhruba 50 tisících třídách.


Text Barbory Pištorové původně vyšel v síti Euractiv, s níž HlídacíPes.org spolupracuje. Titulek, perex a mezititulky jsou redakční.


Kapacity jsou však regionálně výrazně nerovné, říká pro Euractiv.cz Štěpán Kment, analytik výzkumné organizace PAQ Research. Naplnění kapacit proto očekává hlavně ve větších městech, jako jsou Praha, Brno, Plzeň či Pardubice. Naopak nejvíc míst by mělo být na Ostravsku.

V minulém školním roce se výuky podle Kmenta účastnil jen zlomek celkového počtu ukrajinských dětí v Česku. Do vzdělávání bylo zapsáno na úrovni mateřských škol 19 % dětí, na úrovni základní školy 38 %.

„Kolik žáků nastoupí, to je otázka,“ připustil nedávno prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc. Podle zjištění studie PAQ Research chce nicméně většina ukrajinských rodičů, jejichž děti do škol prozatím nechodily, na podzim začít. Počet dětí ve školách se tedy zvýší a zejména v mateřských školách nemusí stačit kapacity.

Integrace Ukrajinců? V každé škole jinak

Účast ukrajinských dětí na výuce během minulého školního roku komplikovala malá informovanost rodičů, která se podle studie týkala každého šestého žáka. „Stát by měl udělat informační kampaň mezi zbytkem rodičů – aby věděli, kam a kdy děti zapsat a jaká mají práva,“ popsal ve studii možná opatření analytik PAQ Research Karel Gargulák.

Další problém představovalo odmítání ukrajinských žáků ze strany škol a školek. To se týkalo téměř každého čtvrtého Ukrajince. Stát by proto měl usilovat o prověření, zda ve školách, které ukrajinské děti nepřijímají, skutečně nemají místo, navrhuje Gargulák.

Rozdíly v přístupu k integraci Ukrajinců podle Kmenta téměř vždy odpovídaly schopnostem a nápaditosti ředitelů. Zatímco na některých školách byla organizována výuka češtiny v nadstandardním rozsahu, aby uprchlíci měli smysluplnou náplň výuky, jinde se školy věnovaly těmto ohroženým dětem jen málo.

Obtížnější je situace zejména pro základní školy mimo velká města, které se doposud s integrací cizojazyčných žáků nesetkaly. Ty byly a jsou nuceny vytvořit systém podpory takřka „na zelené louce“.

Více školních autobusů

Situaci v minulém školním roce komplikovala také probíhající ukrajinská online výuka. Někteří ukrajinští ředitelé totiž trvali na docházce svých žáků „na dálku“, a to včetně dětí, které kvůli válce odešly do zahraničí. Tento souběh proto vedl k tomu, že se žáci soustředili výhradně na online výuku z Ukrajiny, což se týkalo zhruba desetiny dětí a mladých Ukrajinců.

Užší spolupráce při organizaci výuky se proto stala jedním z bodů schůzky českého ministra školství s jeho ukrajinským protějškem Serhiyem Shkarletem. Uskutečnit by se také mělo virtuální jednání, kde by obě země měly sdílet své zkušenosti s aktuálním režimem výuky dětí na Ukrajině a formami jejich distanční výuky.

K tomu, aby Ukrajinci studium v Česku lépe zvládali, je však podle studie PAQ Research potřeba se soustředit i na další aspekty účasti na výuce. Patří k tomu například podpora lekcí češtiny, ale i volnočasových aktivit. Právě ty by měly přispět ke začlenění dětí do českého kolektivu – s čímž se podle studie potýkají až dvě třetiny ukrajinských dětí – a podpořit tak jejich znalost češtiny.

Další komplikací je například doprava dětí do škol, kterou mnohdy znesnadňuje nedostatek dopravních spojů. Stát by proto podle výzkumníků měl zvážit financování tzv. busingu, tedy svážení dětí ke školám.

Šojdrová: Nechceme ztracenou generaci

Nadcházející školní rok bude výzvou i pro ostatní státy Unie. „Každý členský stát má jiné podmínky a bariéry, ale máme společný cíl, a tím je pomoc dětem ve vzdělávání. Nechceme ztracenou generaci mladých lidí bez kvalitního vzdělání, to si nemůžeme dovolit,“ říká pro server Euractiv.cz europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP).

„Investice do vzdělávání a integrace se vždy vyplácí i dlouhodobě ekonomicky. Proto Evropská unie bude členským státům v jejich úsilí všemi prostředky pomáhat,“ konstatuje.

K lepší integraci ukrajinských žáků přispívá několik evropských programů. K těm patří například program pro vzdělávání ERASMUS +, Evropský sbor solidarity nebo Azylový a migrační fond, kde jsou prostředky na integraci uprchlíků.

Členské státy musí počítat s žáky a studenty z Ukrajiny dlouhodobě. Řada z nich se nebude mít po ukončení války kam vracet, upozorňuje Šojdrová. Pro řešení těchto dlouhodobých důsledků proto Evropská unie sahá i k prostředkům z fondu obnovy.

„ČR má ve svém ‚národním plánu obnovy‘ více než 172 miliard korun na investice, a může je využít i na tyto účely. O další pomoci z úrovně EU samozřejmě jednáme a uvažujeme i podle požadavků a vývoje situace,“ upřesňuje europoslankyně.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)