Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

I učitelé podléhají covidovým mýtům. Na severu Moravy váhá s očkováním třetina zaměstnanců škol

Napsal/a Jan Žabka 6. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Většina zaměstnanců školských zařízení v Moravskoslezském kraji se už zaregistrovala k očkování proti covidu. Třetina z nich ale stále vyčkává nebo vakcínu vůbec nechce. Na vině mohou být také dezinformace o koronaviru. Podle průzkumu organizace Člověk v tísni totiž například pětina učitelů v Česku věří, že je očkování nebezpečné.

V moravskoslezských školách pracuje přes třicet tisíc lidí. Konkrétně jde o zhruba osmnáct tisíc učitelů, čtyři tisíce pedagogických a jedenáct tisíc nepedagogických pracovníků. Ti všichni mají podle vládní očkovací strategie nárok na vakcínu proti covidu a mohli se k očkování přihlásit do konce března.

Dvě třetiny školských zaměstnanců této možnosti využily. Přes pět tisíc z nich má za sebou již první dávku. Celým očkovacím procesem však zatím prošlo jen necelých pět set z nich. Přes sedm tisíc zaměstnanců škol pak zatím nedostalo ani termín k první dávce.

Kraj: Další se přidají později

Zbylá třetina zaměstnanců škol v Moravskoslezském kraji k očkování zatím není registrována. To však neznamená, že by ho v budoucnu vůbec nechtěli podstoupit. Vedení kraje předpokládá, že počet naočkovaných učitelů a pedagogických i nepedagogických pracovníků bude nakonec vyšší.

„Někteří jsou krátce po prodělaném onemocnění covid-19 a k očkování jít zatím nemohou. Další se k podstoupení vakcinace ještě mohou rozhodnout v příštích měsících a absolvovat ho později,“ říká mluvčí kraje Nikola Birklenová.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Důvody, proč část školských pracovníků v kraji nechce očkování prozatím absolvovat, se různí. Z rozhovorů autora článku s některými z nich vyplývá, že například ti mladší chtějí dát přednost rizikovým skupinám a počkat, až na ně dojde řada podle věku. Jsou mezi nimi i těhotné ženy, které se obávají negativních účinků vakcíny na průběh těhotenství nebo na dítě, přestože pro nic takového nejsou důkazy.

Ti, co očkování nechtějí podstoupit vůbec, buď nevěří vakcíně nebo mají pocit, že jsou do očkování nuceni, přestože je dobrovolné.

Mezi jejich argumenty patří, že vakcína byla údajně vyvinuta příliš rychle nebo že její aplikace nemá smysl, protože si člověk sám proti viru vytvoří silnější imunitu. Opakují také tvrzení, že se člověk i po očkování může nakazit a virus přenášet. Některé z nich však nakonec zřejmě přesvědčí okolí, aby se naočkovat nechali.

„Pár kolegů vůbec na očkování nechtělo, ale když viděli, že všichni ostatní jdou, tak se nakonec přihlásili taky,“ potvrzuje jeden z učitelů. Ochotu nechat se naočkovat může také nejen u pedagogů v budoucnu zvýšit i fakt, že neuvidí žádné zásadní negativní dopady vakcíny na lidi v jejich okolí.

Učitelé a koronavirové fámy

Nedůvěra k očkování často souvisí s tím, jak je dotyčný náchylný k přijímání dezinformací. Učitelé v tom nejsou výjimka a nemají „dezinformační imunitu“, což potvrdil i zmiňovaný průzkum organizace Člověk v tísni, která se dlouhodobě zabývá také mediální výchovou na školách.

Z průzkumu vyplývá, že se pětina vyučujících nechce nechat očkovat vůbec, protože to je podle nich nebezpečné. Za nebezpečnou považují vakcínu především mladí učitelé ve věku od 18 do 24 let, jde o téměř čtyřicet procent z nich.

Naopak „jen“ necelých deset procent učitelů věří divočejším konspiračním teoriím, jako například, že vakcína je nástrojem Evropské unie k ovládnutí občanů nebo že jde o přípravu na čipování lidstva.

Zhruba pětina učitelů si myslí, že pandemie koronaviru je jen nafouknutá mediální bublina, že virus samotný je onemocnění podobné chřipce nebo že nošení roušek má negativní vliv na zdraví člověka. Téměř třicet procent pedagogů pak protiepidemická opatření označuje za nepřijatelný zásah do základních občanských svobod.

Data z výzkumu Vyučující v epidemii covid-19, Graf: Člověk v tísni, se souhlasem autora


Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování na Ostravsku podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)