Komunisté a věčná inspirace z Moskvy *** Slzy pro tibetskou vlajku v Plzni *** Jaký šéf je Jaromír Soukup? – 24. týden roku 2019 na HlídacíPes.org.
CO JE NA TOM ŠKODLIVÉHO? Michal Voráček je podnikatel, mediální magnát a muž, který na českém mediálním trhu zanechal výraznou stopu. Po roce 1989 na zelené louce vystavěl v Československu úspěšné vydavatelství Ringier, působil v televizi Nova i Prima a v médiích je aktivní i nadále. Je mimo jiné spolumajitelem webu Parlamentní listy, o kterém tvrdí: „Je to vrcholně demokratické médium. Co je na tom škodlivého?“
VĚČNÁ INSPIRACE Z MOSKVY: Na nezávislá média – jeden z pilířů demokracie – je veden nesmlouvavý útok. Protože stojí v cestě. Totalitářům, ale i těm, kteří si chtějí beztrestně přilepšovat z evropských či státních miliard. A k útoku se hodí jakákoliv munice. Včetně zjevných nesmyslů. Jeden pochází z dílny Vojtěcha Filipa, prvního mezi českými komunisty.
Komunisté se vždy jezdili učit do Moskvy. Kdysi jak zakroutit krkem svobodomyslným občanům, dnes praktikám hybridní války
I NOVINÁŘI MAJÍ NÁZOR: Není možné požadovat, aby média a jejich zaměstnanci neměli, resp. nevyjadřovali žádný názor. Takový stav by byl možný pouze za situace, kdy by existovali pouze novináři a editoři, kteří by nebyli vůbec ovlivněni jakýmikoli hodnotami. Muselo by se jednat o osoby, které by neměly žádný vztah ke světu, o němž přinášejí zprávy, píše advokát Aleš Rozehnal.
SLZY PRO TIBETSKOU VLAJKU: Koncem května byla v Plzni slavnostně otevřena výstava Hedvábí, čaj, porcelán, s podtitulem Interkulturní výměna na Hedvábné stezce. Oficiálně měla představit kulturu provincie Če-ťiang, která je již dvanáct let partnerskou provincií Plzeňského kraje. Expozice nebyla ale zjevně určena pro veřejnost. Smysl akce byl jiný…
DOBRÁ ADRESA: Už počtvrté rozdala Asociace nezávislých médií takzvané Krameriovy ceny pro novináře. Asociace sdružuje některé dezinformační weby a mezi oceněnými byli i letos lidé, kteří v podobných médiích působí – například zakladatel slovenského internetového rádia Slobodný vysielač Boris Koróni. Dezinformační scéna má blízko i k adrese, kde se ceny tradičně udělují: ke Slovenskému domu v Praze.
FENOMÉN SOUKUP: Když se bavíte s lidmi, kteří dnes média vlastní, tak vidíte, že o médiích uvažují daleko brutálněji než Jaromír Soukup, říká Daniel Köppl, výkonný ředitel Empresa Media a blízký spolupracovník majitele a „multimoderátora“ TV Barrandov Jaromíra Soukupa.
Představte si, že jste na hodinu Jaromírem Soukupem a co na vás všechno jde za urážky a vy to musíte vnitřně ustát. Psychicky to zvládá překvapivě dobře
DAVY PROTI STARCŮM: Americká sinoložka Andréa Wordenová strávila rok 1989 v Číně s tamními studenty. V rozhovoru pro server Sinopsis popisuje, jak tehdy Číňané mimo hlavní město vnímali události v Pekingu, demonstrace a následný masakr na náměstí Nebeského klidu, ale i to, jak se ČLR za posledních 30 let změnila.
SEMÍNŮV SVĚT: ČTK, ze které přebírá zpravodajství většina tuzemských médií, hrozí ovládnutí příznivci dezinformační scény. Proti kontroverznímu kandidátovi SPD s protižidovskými postoji Michalu Semínovi se ohradila i další nominantka Okamurovců v Radě Jana Gáborová.
MUSÍME VÍC VESLOVAT: Znalostní ekonomika, po které alespoň slovně touží každá vláda, vyžaduje perfektní koordinaci v týmu, ale zároveň dostatečné „narušení“ v podobě nových nápadů. Britské vysoké školy k obojímu vedou správně, české dělají všechno přesně naopak. V téhle zemi studenti málo veslují, píše Petr Bartoň.