Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Profimedia, Zámeček a hotel na Větruši

Hotel na ústecké Větruši změnil majitele. Z poloviny byl vystavěn z evropských dotací

Firma Ekofin PC, která provozuje hotel v zámečku na Větruši v Ústí nad Labem, už nepatří podnikateli Jiřímu Duškovi. Novým majitelem je švýcarská firma SM Trade AG. Dostavba k zámečku, v níž je od roku 2012 i zmíněný hotel, vzbudila v minulosti pozornost kvůli osmdesátimilionové dotaci z problematických fondů ROP Severozápad.

Hotel v přístavbě u historického zámečku na Větruši byl otevřen v roce 2012. Výstavbu provázely pozoruhodné okolnosti spojené s ústeckou politikou i s fondy ROP Severozápad.

Náklady na stavbu hotelu činily 160 milionů korun, polovinu měla pokrýt 80milionová dotace. Ta byla nakonec v roce 2014 kvůli změnám v projektu snížena na 75 milionů.

Už v době, kdy firma Ekofin PC o přidělení dotace žádala, tedy v roce 2010, byla spojována s ústeckou ČSSD. Ještě v polovině roku 2010 ji vedl pozdější sociálnědemokratický primátor Ústí nad Labem Vít Mandík. Dotace byla v politiky ovládaném řídícím výboru ROP Severozápad přiklepnuta v listopadu 2010, jen měsíc poté, co Mandík firmu opustil. Jeho nástupcem se stal právě Jiří Dušek.

Mandík se od projektu hotelu distancoval. „Já z této dotace nebudu mít žádný profit,“ řekl tehdy MF DNES, která se kauze dlouhodobě věnovala.

Další kontroverze přišla o rok později. Ukázalo se totiž, že firma Ekofin PC žádost o dotaci podložila výpisem z účtu, na němž bylo 60 milionů korun. Jenže taková částka neodpovídala výsledkům hospodaření, které firma vykazovala. Jiří Dušek tehdy uvedl, že šlo o půjčku.

Nic neřekneme

Jak HlídacíPes.org nyní zjistil z listin ve veřejně dostupném obchodním rejstříku, firma Ekofin PC už Jiřímu Duškovi nepatří. Během jara převedl obchodní podíl na švýcarskou společnost SM Trade AG. Ta si dosadila vlastního jednatele, je jím Michal Jankaj z Prahy. Jiří Dušek zůstal druhým jednatelem, už ale bez obchodního podílu.

Zdroj: Obchodní rejstřík

Na dotazy, jak tato změna ovlivní chod hotelu, co k ní vedlo a zda se dotkne i provozování restaurace v historickém objektu Větruše, Dušek ani přes urgenci neodpověděl.

Souběžně s převodem podílu byl letos v únoru vyřešeno zástavní právo na podíl Jiřího Duška ve společnosti Ekofin PC, který byl zapsán ve prospěch Raiffeisenbank.

Zdroj: Obchodní rejstřík

Podle notářského zápisu, který má HlídacíPes.org rovněž k dispozici, se pak společnost usazená ve Švýcarsku ujala výkonu svých majetkových práv počátkem května letošního roku.

Za minulého vedení města, v roce 2017, byla firmě Ekofin PC prodloužena smlouva o pronájmu samotného historického zámečku na Větruši. Český rozhlas tehdy uvedl, že o prodloužení firma požádala, protože chce investovat do obnovy restaurace. Pronájem by tak měl skončit v roce 2032.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Odpověď napsal:

    Přestaňte dávat peníze těm kteří nechtějí dělat, vězňům cikánům tak bude peněz dost.Ještě jsem neslyšel že by jste řekli.Nebudou peníze pro ty kteří nic neudělali.Ale slyšíme pořád nebudou peníze pro důchodce.To jsou Ti kteří celý život pracovali.

Přidávání komentářů není povoleno