Viktor Oliva: Piják absintu. Ilustrační foto: Profimedia

„Hochštapleři z kaváren.“ Končící starosta Lovosic zneužil městský zpravodaj k útoku na vítěze voleb

Napsal/a Robert Malecký 11. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Dosluhující starosta Lovosic za hnutí ANO Milan Dian neunesl volební porážku a ostře napadl členy hnutí Pro Lovosice, kteří ve městě v září vyhráli volby. Zneužil k tomu zpravodaj Lovosický dnešek, který je oficiálním kanálem města a všichni obyvatelé ho dostávají zdarma do schránek. Šéfredaktorkou zpravodaje, která výpad Dianovi umožnila, je jeho manželka.

Letošní volby v Lovosicích příznivcům hnutí ANO mnoho radosti nepřinesly. Agrofert ve městě provozuje dvě velké chemičky, Lovochemii a Preol, a zaměstnává řadu místních lidí. Ještě před čtyřmi lety zde hnutí získalo bezmála 60 procent hlasů a ovládlo radnici i městskou radu. Letošní výsledek 35,57 % byl sice znovu nadprůměrný, ale nestačil na partu mladých lidí, kteří šli do voleb pod hlavičkou PRO Lovosice. A kteří se ve své kampani stavěli právě proti způsobu, jakým ANO po čtyři roky město vedlo.

PRO Lovosice získaly 36,94 % a hnutí ANO o pár desetinek předběhly. A hlavně už se s hnutím SPOLU stihly domluvit na vytvoření koalice, která bude mít nejtěsnější většinu 11 hlasů.

Dosud vládnoucí ANO skončí spolu s komunisty a SPD v opozici. A to i přesto, že mu vítěz voleb nabídl dvě místa v sedmičlenné radě, aby rozložil odpovědnost za vedení města mezi více subjektů. ANO nabídku odmítlo, požadovalo více radních a mimo jiné i křeslo místostarosty.

Končící starosta Milan Dian situaci neunesl. Do říjnového čísla městského zpravodaje Lovosický dnešek, který byl připraven již po volbách a nyní ho obyvatelé města dostávají zdarma do schránek, napsal svérázný úvodník. Poděkoval voličům, konkrétně tedy těm, kteří volili hnutí ANO. A vítěze voleb pomluvil.

„Bohužel někteří lidé patrně raději věří nesplnitelným slibům hochštaplerů vysedávajících po kavárnách, kteří umí jen psát lži na falešném FB profilu a plivat na práci druhých, protože sami nevědí, co práce je,“ napsal Dian v článku, který vyšel na titulní straně zpravodaje.

Zdroj: Lovosický dnešek, říjen 2022. Celý zpravodaj stáhnete zde.

Zpravodaj vydává město Lovosice ve svém kulturním centru Lovoš a jeho šéfredaktorkou je manželka starosty Romana Dian Soukupová. V pětičlenné redakční radě zasedají starosta Dian (ANO), místostarosta Vladimír Šuma (ANO), tajemník městského úřadu František Budský, zmíněná šéfredaktorka Dian Soukupová a redaktor Radim Tuček.

Redakční rada mírně řečeno nevyvážený příspěvek do oficiálního věstníku města bez problémů pustila. „Dva roky nestoudných lží, talku, dehonestace a osobních fyzických útoků si zkrátka vybírá své. Ale spravovat město není o tom prosazovat zájmy úzké skupiny lidí, sypat peníze tomu, kdo natáhne ruku a fotit se u každé hlouposti,“ píše v něm dále starosta z hnutí ANO. Závěrem dodává, že nad vůlí voličů, tedy výsledkem voleb, se dá „tak leda pousmát“.

Časopis čekají změny

Lídr hnutí PRO Lovosice Vojtěch Krejčí považuje starostův krok za překročení pravomocí. „Řešíme to v tuto chvíli s právníkem, ale i v rámci nějakého slušného politického boje je to podle nás krok přes čáru,“ říká Krejčí. Připomněl, že v době „bezvládí“ mezi volbami a ustavením nového zastupitelstva bývalo dobrým zvykem, že se městské zpravodaje neužívají k politickému boji, ale výhradně k provozním informacím města.

Nová koalice zároveň plánuje, že městský zpravodaj promění tak, aby v něm měla místo i opozice. „Měla by tam mít stejný prostor každá strana, která získala mandáty v městském zastupitelstvu. Zbytek by pak měl být ryze informační, s praktickými informacemi směrem od města k občanům“ říká Vojtěch Krejčí. Tím, kdo by měl v budoucnu časopis řídit, se podle něho bude zabývat až nová městská rada. Zpravodaj, který vydává kulturní centrum Lovoš, čekají rovněž organizační změny. Podle Krejčího je jeho provoz nutné zefektivnit a zlevnit.

První povolební zastupitelstvo, které bude volit starostu a další orgány města, plánuje starosta Dian svolat až na nejzazší termín 24. října. A to přesto, že je už nová koalice domluvená a nečeká se ani na případný výsledek soudního přezkumu voleb.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)