Babišovo ANO ztratilo „chemické“ Lovosice. Vedení mění po letech i Krupka
Dvě severočeská města zažila volební revoluci. V baště Agrofertu v Lovosicích, kde dosud přesvědčivě vítězilo hnutí ANO, dokázalo uspět malé protestní hnutí a vypadá to, že sestaví i městskou radu. Komunální volby znamenají konec také pro dlouholetého starostu Krupky Zdeňka Matouše, který úspěšně zásoboval média svými kontroverzemi. Spojilo se proti němu ANO, ODS a menší lokální hnutí.
Andrej Babiš se na sociálních sítích chlubí dlouhým seznamem měst, kde jeho hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách. Jedno mezi nimi chybí, a to přesto, že zde v minulosti dokázal vítězit i sud s hnojivem s nápisem Lovochemie. Ještě před čtyřmi lety v Lovosicích ANO vyhrálo volby se ziskem 59,91 % a šlo tehdy o nejlepší výsledek Babišova hnutí ve městech v celé ČR.
Výsledek v roce 2018 stačil na přesvědčivou většinu 14 hlasů v 21členném zastupitelstvu, hnutí obsadilo post starosty i místostarosty a v sedmičlenné městské radě zasedlo šest jeho zástupců, opřených ještě o komunistu Milana Šramotu.
Letošní volby přinesly Babišovi, jehož Agrofert ve městě provozuje dvě velké chemičky, Lovochemii a Preol, a zaměstnává řadu místních lidí, zklamání. Výsledek 35,57 % je sice nadprůměrný, ale nestačil na partu mladých lidí, kteří šli do voleb pod hlavičkou PRO Lovosice. A kteří se ve své kampani stavěli právě proti způsobu, jakým ANO po čtyři roky město vedlo.
PRO Lovosice získaly 36,94 % a hnutí ANO o pár desetinek předběhly. V zastupitelstvu to znamená pro obě hnutí po osmi křeslech, doplňuje je ještě SPOLU (3 mandáty), po jednom pak mají komunisté a SPD. A povolební matematika tak byla jasná: Pro vytvoření koalice byly rozhodující hlasy SPOLU, které se nakonec dohodlo právě s vítězným hnutím.
Ani hnutí ANO ale nemusí přijít úplně zkrátka, během jednání o koalici jim byla nabídnuta místa v radě a předsednictví kontrolního výboru. Následovat má ovšem i audit hodpodaření města v minulých letech. „Necháme provést velký audit, který ovšem nebude šťourat a hledat špínu na konkrétní osoby. Chceme nalézt slabá místa v hospodaření, narovnat je a otevřít nové možnosti v rámci hospodaření města,“ říká hlavní tvář hnutí PRO Lovosice, jedenatřicetiletý Vojtěch Krejčí.
Toho před dvěma lety rada města vedená starostou Milanem Dianem odvolala z postu šéfa městského kulturního domu Lovoš. Provázely to tehdy protesty a petice nespokojených občanů a někde v té době se zrodil i plán kandidovat proti hnutí ANO.
Jednání o sestavení nové rady a obsazení postů ve vedení města by měla být hotová v příštím týdnu. A to včetně případné účasti hnutí ANO. „Jednání musí být otevřená a žádné sdružení či strana nesmí mít příliš silné dominantní postavení. Velká moc totiž rychle stoupá lidem do hlavy,“ uvádí hnutí na svém facebooku. Hnutí ANO prý slíbilo, že během několika dnů na předložený návrh odpoví.
Krupka: Konec dlouholetého starosty
Související články
Bývalý náměstek hejtmana Matouš nastupuje do teplického muzea, rada ho chce odvolat
Ústecký primátor hájí svůj „obchod století“ vylhanou historkou o babičce a bytu
Ten dostal krátce před volbami příznivou zprávu. Státní zástupce zastavil trestní stíhání dvanácti zastupitelů Krupky v kauze údajně nevýhodného prodeje stavebního pozemku. Ten přiklepli firmě Jabloňový sad za 100 korun za metr čtvereční. Mezi stíhanými byl i dosavadní starosta Zdeněk Matouš, který městu vládl od roku 2011.
Matouš byl i u toho, když před 12 lety na pozemcích v Krupce zázračně zbohatla skupina investorů, mezi nimi třeba i nynější primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO), jak ukazuje následující box.
Milionáři z Krupky
Co se před třinácti lety v Krupce odehrálo, detailně popsali Reportéři ČT.
V roce 2009 oslovil pozemkový fond v Teplicích městský úřad v Krupce dotazem, jestli město bude nějakým způsobem využívat pozemky v přilehlé lokalitě Vrchoslav. Pozemky byly v této době vedeny jako zemědělská půda. Město tehdy odpovědělo, že o pozemky zájem nemá.
„Ovšem během pár měsíců o tyto pozemky projevil zájem sám ten, kdo říkal, že je obec nechce. To znamená pan Matouš (tehdejší místostarosta Krupky, pozn. red.) se svými kolegy,“ uvedl bývalý zastupitel Krupky Petr Maleček.
Těmito kolegy byli Jan Kandl a budoucí primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. Za pozemky ve Vrchoslavi zaplatili pozemkovému fondu 338 tisíc korun. Zastupitelstvo v Krupce vzápětí začalo schvalovat změny v územním plánu a z luk se staly lukrativní pozemky.
Ty následně prodali firmě Investorsko inženýrská za téměř 43 milionů korun, tedy za 127násobek původní ceny. Postupné vyplácení peněz za pozemky podle kupní smlouvy firma podmínila tím, jak budou probíhat změny územního plánu. Ve smlouvě byly dokonce uvedeny konkrétní termíny.
Zdroj: I přes podezřelý obchod s pozemky se Petr Nedvědický zřejmě stane ústeckým primátorem, ČT, 13. 11. 2018
Pro Matouše bylo oznámení o zastavení trestního stíhání na konci září dobrá zpráva jediná. Ve volbách se jeho ČSSD, schovaná pod hlavičkou Společně pro Krupku, propadla na druhé místo za hnutí ANO, ztratila jeden mandát a s pěti zastupiteli v čele s Matoušem skončí v opozici. Koalici uzavřelo pět subjektů, vedle ANO 2011 jde o Zdravou Krupku, MPV-Město pro vás, ODS a sdružení Krupka náš domov. Koalice bude disponovat 13 hlasy v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu, v opozici skončí „ukrytá“ ČSSD, SPD a Sportovci.
Starostou bude Jan Kuzma z ANO, dvě místostarostovská křesla obsadí zástupci menších hnutí, Miloslava Bačová (Zdravá Krupka) a Rostislav Kadlec (Krupka náš domov).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Maruška, čestná a spravedlivá? Nesloužila právu, ale mocným
Babišovi „spolužáci“ jako klíč k Agrofertu. Švýcarská škola jejich jména nevydá
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)