Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo

Napsal/a Robert Malecký 13. prosince 2024
FacebookXPocketE-mail

Angličané té situaci trefně říkají „nothing is over until it’s over“, neboli nic není opravdu hotové, dokud to není schválené a nejlépe i postavené a dokončené. A nikdy není pozdě, aby se někdo pokusil celý záměr změnit. Přesně to pasuje na situaci kolem sochy sovětského vojáka v litoměřických Jiráskových sadech: Zastupitelstvo sice schválilo liknavý záměr umělecké soutěže na dílo, které by v parku mohlo stát místo kontroverzního pomníku, zároveň ale jasně neřeklo, že sochu v parku nechce.

Pokud bychom snahu o odstranění „hraničního kamene ruského impéria“, který od roku 1975 stojí na kraji Jiráskových sadů nadohled od Základní školy Boženy Němcové, posuzovali čistě dle úředních postupů a politických usnesení, byla by situace celkem přehledná.

Litoměřické zastupitelstvo má závazné usnesení, kterým městské radě uložilo připravit a v první polovině roku 2024 předložit záměr možného přemístění pomníku „Čest a sláva sovětské armádě“ na vhodnější místo.

Litoměřické zastupitelstvo má dokonce usnesení, které tento úkol dále rozšiřuje, aby totiž rada města připravila a v druhé polovině roku 2024 předložila vypsání otevřené umělecké soutěže na nové umělecké dílo (v nejširším smyslu), které by mohlo nahradit sochu vojáka v Jiráskových sadech.

To bylo letos v únoru a v červnu.

Kdo by čekal, že nyní, na konci roku, bude v Litoměřicích rozhodnuto o tom, že socha v parku nebude a že ji nahradí jiné dílo nebo zeleň, spletl by se. Po čtvrtku má totiž zastupitelstvo schválené další usnesení, které říká, že má odbor školství „zrealizovat otevřenou uměleckou soutěž na nové umělecké dílo v nejširším slova smyslu s maximálními náklady 500.000 Kč bez DPH a s celkovými investičními náklady na dílo maximálně 2.000.000 Kč bez DPH, které by mohlo nahradit sochu vojáka v Jiráskových sadech“. Má na to půl roku a předcházet tomu bude ještě dohadování o komisi, která bude návrhy posuzovat.

Jako by v Litoměřicích vůle po původním záměru postupně slábla. Nebo je to jen zdání?

Nothing is over…

Pro únorové původní usnesení hlasovalo 20 z 27 litoměřických zastupitelů, velká většina. Pro bylo pět ze sedmi zástupců hnutí ANO, dva se zdrželi. Pro byly kluby Našich Litoměřic (s jednou výjimkou) a jednotně i ODS, Severočeši a Více pro Litoměřice. Naopak proti byli tři zástupci SPD.

Teď ve čtvrtek bylo pro jen 14 zastupitelů, nejtěsnější většina. Názor změnili hlavně v hnutí ANO – šest ze sedmi se jich zdrželo. Mezi nimi například místostarosta Jiří Adámek, který má věci kolem pomníku ve své gesci. V únoru byl ještě pro.

Jediným, kdo zůstal v rámci klubu konzistentní, je zastupitel Tomáš Sarnovský a dá se říct, že návrh prošel právě jeho hlasem.

Je zde jedna zajímavá historická okolnost; Tomáš Sarnovský má s pomníky v Litoměřicích osobní zkušenost z doby, kdy ještě jako student v roce 1989 pomaloval se dvěma přáteli sochu Josifa Stalina. Estébáci mladíky vypátrali a chtěli postavit před soud, který byl naplánován na prosinec 1989. O zbytek se postarala Sametová revoluce. Tolik historická vzpomínka.

Obrat hnutí ANO dobře ilustruje postoj místostarosty Adámka, jak ho citoval Litoměřický deník.  „Shrnul bych to tak, že jsme stále ve fázi sběru dat,“ řekl po jednání.

Přes všechny kroky, které město dosud učinilo a které k odstranění sochy sovětského vojáka z parku vedou, se prý o odstranění samotném ještě nehlasovalo, není na něm tedy nic definitivního.

Proti odstranění sochy dlouhodobě bojují ve městě komunisté, kteří ovšem v zastupitelstvu nemají zastoupení, a dále SPD. Ta se ve čtvrtek znovu pokusila postoj města revokovat a přes jisté formulační potíže nakonec dosáhla i znění usnesení. Znělo tak, že město naopak zadání otevřené soutěže neschvaluje, mezi zastupiteli ale návrh Ilji Baudyše podporu nenašel.

V kuloárech ovšem SPD lobbuje dál a zejména od zastupitelů hnutí ANO jsou uklidňováni, aby vyčkali svého času; dokud není rozhodnuto o samotném odstranění a přesunutí sochy, není prý nic ztraceno.

Což nás vrací na počátek dnešního příběhu: Angličané dobře vědí, proč má jejich  „nothing is over until it’s over“ takovou platnost.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)