Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

HlídacíPes.org získal prestižní Křištálovou lupu. Kromě online obsahu letos vydal i dvě knihy

Po dvou druhých místech v kategorii OBSAHOVÁ INSPIRACE v anketě Křišťálová Lupa – Ceny českého internetu z uplynulých dvou let dosáhl letos HlídacíPes.org ve stejné kategorii na první příčku.

Projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu – server HlídacíPes.org – se již třetí rok po sobě ocitl ve společnosti toho nejlepšího a nejúspěšnější ze současného českého internetu – například Kiwi.com, Alza.cz, DVTV, Rohlík.cz, youtubera Kovyho či Mall.cz.

Ti, kteří inspirují

Ve čtvrtek večer byly na tradičním místě – v pražském Divadle Archa – oceněny nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého internetu.

Křišťálová Lupa pro HlídacíPes.org

V kategorii OBSAHOVÁ INSPIRACE rozhodovala odborná porota. Za rok 2015 se v této kategorii umístil HlídacíPes.org na druhém místě za projektem Praha vs. prachy z dílny Stream.cz, loni jsme úspěch zopakovali. Opět to bylo druhé místo, tentokrát se před nás dokázal vmáčknout jen tiskový odbor ministerstva kultury a jeho neotřelé vystupování na Twitteru.

Letos z toho bylo skvělé první místo ve velmi silné konkurenci, viz nominace níže.

„Inspirovat – to je podstata existence naší unikátní novinářské neziskovky. Jako první jsme před třemi lety začali mapovat ruské zájmy v Česku, mediální fauly oligarchů, později jsme přidali fokus na Čínu. Těší nás, že naše zjištění přebírají největší tuzemské – občas i světové – mediální domy. Ukazuje se, že koncept Žurnalistiky ve veřejném zájmu má smysl a všímá si toho i odborná veřejnost,“ okomentoval úspěch Ondřej Neumann, zakladatel Ústavu nezávislé žurnalistiky.

Letošní nominace v kategorii Obsahová inspirace:

 • Bez frází Projekt nabízející otevřené zpovědi známých českých sportovců.
 • Gebrian versus Pořad z produkce Stream.cz architekta Adama Gebriana komentuje stavby v ČR i zahraničí, které stojí za to vidět.
 • Hlídacípes.org Projekt originálního a investigativního zpravodajství Ústavu nezávislé žurnalistiky.
 • Honest Guide Originální průvodce Janka Rubeše a Honzy Mikulky o turistických nástrahách hlavního města na Stream.cz zaměřený na zahraniční publikum.
 • Ještě větší kritik než jsme doufali Web filmového recenzenta Kamila Fily.
 • Manipulátoři.cz Publicistický web Manipulátoři.cz se věnuje oblasti politického marketingu, public relations a komunikačních strategií, s důrazem na kritické myšlení a odhalování falešných informací.
 • One man show Pořad Kamila Bartoška alias Kazmy z produkce Stream.cz, který baví český internet sofistikovanými taškařicemi.
 • Šťastné Pondělí Satirický videopořad Jindřicha Šídla, který záhy získal velkou fanouškovskou podporu.
 • Vyšehradskej.cz Pečlivě připravovaný průvodce pražským Vyšehradem a jeho okolím.
 • Za Normální Holky Projekt Kristýny Dolejšové, který podporuje ženy a dívky v tom, aby se naučily vážit si sebe samých.

Tři roky ve špičce

HlídacíPes.org – Žurnalistika ve veřejném zájmu je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky a odstartoval 10. prosince 2014, symbolicky na Den lidských práv. V Křišťálové lupě 2015 jsme získali čtyři nominace a následující umístění:

 • Obsahová inspirace – 2. místo
 • Projekt roku – 4. místo
 • Veřejně prospěšná služba – 7. místo
 • Cena popularity – 7. místo (hlasovala veřejnost)

V Křišťálové lupě 2016 jsme získali již zmiňované 2. místo v kategorii Obsahová inspirace a 7. místo v prestižní kategorii Zpravodajství, ve které rozhoduje hlasování veřejnosti.

Opakovaně HlídacíPes.org uspěl i v prestižních Novinářských cenách. Za rok 2016 redakce zvítězila v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za sérii textů k čínské CEFC a jejímu působení v Česku a za unikátní analýzu Pavučiny byznysu Andreje Babiše získala třetí místo v Česko-slovenské ceně veřejnosti.

O rok dříve šéfredaktor Robert Břešťan získal cenu za Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za článek pro časopis Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“. Soutěž Novinářská cena, která jednou ročně veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce, pořádá od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha.

Jak si vede HlídacíPes.org

HlídacíPes.org se za necelé tři roky existence stal respektovaným zdrojem původních informací, které přebírají všechna tuzemská média. Naše informace citovaly i média světová: britská BBC a The Economist, americký magazín Fortune, mnohé evropské deníky i servery.

Za letošní rok HlídacíPes.org eviduje podle Google Analytics bezmála 3.000.000 návštěv, 1.433.000 uživatelů a 4.605.000 zobrazených stránek.

V únoru jsme vydali exkluzivní publikaci ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta a v září publikaci Babiš – Vůdce pro 21. století. Obě si můžete pořídit ZDE (Zeman) a ZDE (Babiš), obě mají unikátní design:

Ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka jsme vedli úspěšnou crowdfundingovou kampaň, která nám vynesla bezmála milion korun. Ty jsme samozřejmě použili na podporu našeho projektu Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

Letos jsme také díky podporovatelům z řad filmařů a herců natočili i reklamní video, které slavilo úspěch na sociálních sítích a v rámci pro bono ho vysílala Retro Music Television.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

1 komentář

 1. Nemec napsal:

  Hlídací pes získává ocenění což jim jistě přeji a gratuluji ale politická kultura v České republice klesla ke dnu. Proto se ptám , kde je Zakopaný pes ? A sám sebe se ptám, zda počítač mám vyhodit do šrotu než si kazit náladu sledováním naši politiky a hnusných reklam.

Přidávání komentářů není povoleno