HlídacíPes.org potřetí za sebou získal Novinářskou cenu. Tentokrát za rozkrývání čistek v severočeských muzeích a galeriích

Napsal/a -pes- 3. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

HlídacíPes.org získal Novinářskou cenu 2017 v kategorii regionální žurnalistika za sérii textů Roberta Maleckého „Čistky v severočeských galeriích a muzeích“. V hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti navíc skončila v rámci ČR na 3. místě Eliška Hradilková Bártová se sérií materiálů o vlastnictví strojírenské skupiny Škoda Transportation, Škoda Investment a pozadí jejich prodeje.

V kategorii regionální žurnalistika zvítězilo téma ústecké regionální redakce HlídacíPes.org o kontroverzním plánu sloučit Galerii výtvarného umění v Mostě s tamním oblastním muzeem, na který tento server upozornil.

Záměr budil vášně již od okamžiku, kdy tento nápad vzešel z komise, která měla vybrat nástupce odvolaného dlouholetého ředitele galerie Petra Svobody.

Svoboda musel ve funkci ke konci loňského roku skončit jako jeden z pětice ředitelů krajských kulturních institucí, které rada Ústeckého kraje za podezřelých okolností odvolala loni v květnu.

Proti plánu se postavila odborná veřejnost a vedení kraje bod na poslední chvíli stáhlo z jednání prosincového zastupitelstva. HlídacíPes.org zjistil, že komunistům ve vedení kraje se postavili jeho koaliční partneři z ČSSD.

Kraj se nakonec rozhodl vypsat zakázku na analýzu, která má vhodnost sloučení posoudit.

Nebyla to ale jediná kontroverze kolem loňských konkursů. Nevoli odborné veřejnosti vzbudil i případ odvolaného ředitele chomutovského muzea Stanislava Děda.

Ten byl dlouhodobě ve sporu s komunistickou stranou, která nyní vládne kraji, například pro svou odbornou činnost na poli vztahů se sudetoněmeckými krajanskými spolky.

„Je to šest let, co kraj ovládají komunisté, dva roky, co jsou v koalici s SPD. Ústecká laboratoř politiky nám ukazuje, jak by vypadala jejich vláda na centrální úrovni. Nejsou schopni se zbavit ideologických pohledů, přišly by vyhazovy z práce a podobně. Však to známe z minula,“ shrnuje autor vítězných příspěvků Robert Malecký.

Škodovka rozkrytá „na šroubky“

Na třetím místě v hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti skončila reportérka HlídacíPes.org Eliška Hradilková Bártová se sérií materiálů o vlastnictví strojírenské skupiny Škoda Transportation, Škoda Investment a pozadí jejich prodeje.

HlídacíPes.org se v rámci projektu Pavučiny byznysu detailně zaměřil na strojírenský koncern hned několikrát. Díky analýze vlastnické struktury se po letech nejasností podařilo dohledat, kdo za firmou vlastně stojí.

Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org

Podle zjištění HlídacíPes.org ovládalo strojírnu prostřednictvím spleti patnácti firem devět fyzických osob. Během jednání o prodeji plzeňské Škodovky se zbavili svých akcií dva klíčoví aktéři Marek Čmejla a Jiří Diviš.

Své podíly prodali zřejmě jen na oko – po Čmejlovi je převzala jeho žena Petra Humlová a po Divišovi švýcarská společnost sídlící na jeho adrese ve Švýcarsku.

Kromě vlastnické struktury jsme zanalyzovali také objem veřejných zakázek, který koncern v uplynulých deseti letech získal. Ukázalo se, že společnosti celé skupiny inkasovaly ze státního rozpočtu na zakázkách až 55 miliard korun.

Nakonec HlídacíPes.org zmapoval také celou strukturu firem, které v rámci prodeje Škody Transportation získala skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Do svého portoflia tak dostal kromě 23 dceřiných firem také důležitou ochrannou známku na světoznámý znak Škody – známý okřídlený šíp.

Poslednímu vývoji v případu jsme se věnovali ZDE.

Tři silné roky

Třetí nominaci v Novinářské ceně pro současný tým HlídacíPes.org za rok 2017 měla i Tereza Engelová za sérii reportáží „Z ukrajinské fronty“. Nominované příspěvky vytvořila ještě pro server Info.cz.

V Novinářských cenách uspěl HlídacíPes.org v minulosti už několikrát:

Za rok 2016 redakce zvítězila v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za sérii textů k čínské CEFC a jejímu působení v Česku a za unikátní analýzu Pavučiny byznysu Andreje Babiše získala třetí místo v Česko-slovenské ceně veřejnosti.

O rok dříve šéfredaktor Robert Břešťan získal cenu za Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za článek pro časopis Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“.

Soutěž Novinářská cena, která jednou ročně veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce, pořádá od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)