anobudelip.cz,

Hledá se soudruh nejvyšší státní zástupce, reakční živly v Babišově vládě a David Rath jako Milada Horáková

Napsal/a Robert Malecký 1. července 2018

PSÍ UŠI. Jsou tu prázdniny, český národ vyvalil špeky v pergolách a opíjí se laciným proseccem a představou, jak vyhrál volby. Do toho Babica české politiky diktuje: Když nemáte odborníky, tak tam vražte diletanty. A když nemáte diletanty, nedávejte nic, jako na zamini. Prostě máme novou vládu, pojďme k detailům.

 • Hodně se toho v posledních dnech namluvilo o nové ministryni spravedlnosti Taťáně Malé, která v novém kabinetu převzala po Karle Šlechtové post vicepremiérky pro kampaně a účelovky. Prezident Zeman osobu pochválil, že je lepší než Pelikán, a Taťána Malá se odvděčila krásným postojem ke kauze Čapí hnízdo.

„Já myslím, že prostě na toto téma už jako není potřeba dále hovořit a byla bych ráda, aby se už uzavřelo.“
(Taťána Malá po setkání s prezidentem, 25. června)

Prostě tyhlety kauzy už každého jenom otravují a my jsme rádi, že konečně zaznělo jasné slovo. Vláda potřebuje klid na práci, což buď pan nejvyšší státní zástupce pochopí, nebo přijde soudruh nejvyšší státní zástupce. Výměna probíhá tak, že navrhuje Malá, schvaluje Babiš a spol, čili nevíme, co na tom komu není jasné.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Přesto ve vládě stále zasedají reakční živly, které dosud nepochopily požadavky doby, jako třeba ten mladý nadějný soudruh ministr zdravotnictví.

„Nedokážu si osobně představit, že by ředitel zůstal ve funkci, pokud by byl obviněn nebo trestně stíhaný.“
(Adam Vojtěch komentuje pro ČT vývoj v kauze údajné korupce v pražských nemocnicích, zdroj: Lidovky.cz, 28. června)

My taktně přejdeme fakt, že obvinění a trestní stíhání je totéž – to už bychom po panu ministrovi asi chtěli příliš. On na příštím zasedání vlády jistě provede konstruktivní soudružskou sebekritiku, že to tak nemyslel, případně je to účelovka. To je jedna varianta. Nebo se prostě všichni budeme dál tak nějak tvářit, že nevidíme tu analogii a že pravidla platí jen v případě, že se netýkají věrchušky. I to už dobře známe z minula, lid si zvykne.

 • Vláda byla symbolicky na Hradě jmenována na Den památky obětí komunistického režimu, což způsobilo u neznormalizované části společnosti jistou nespokojenost. Památku komunisty zavražděné političky Milady Horákové si vkusně připomněl i novodobý Jan Hus, bývalý středočeský hejtman David Rath.

„Kdybych žil v době Milady Horákové, s velkou pravděpodobností bych dopadl stejně.“
(David Rath komentuje rozsudek, který ho nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení za korupci, 27. června)

David Rath by byl pro českou společnost docela dobrá maturita z demokracie, kdyby nás ovšem zrovna nečekaly státnice.

 • Ještě se vrátíme k případu Taťány Malé, který totiž může mít překvapivou souvislost právě s Davidem Rathem. Na Malou prasklo, že opisovala ve své diplomové práci, při úrovni nového kabinetu nikoho nepřekvapí, že i s chlupama (pardon, s chybami).

„Psala jsem ji opravdu sama. Nemohu ale vyloučit, že jsem někde zapomněla uvést citaci. Musím ale vyloučit to, že by to bylo záměrně nebo úmyslně. Mně na ni záleželo a jsem na ni hrdá.“
(ministryně při přebírání úřadu, 29. června)

My jsme na paní ministryni také hrdí, což o to. Co nám ale leží víc na srdci, když už je teď metoda Ctrl+C Ctrl+V terčem veřejné kritiky, zda budou podobně popotahováni třeba soudci, kteří stejně kreativně kopírovali návrhy policie a žalobců do povolení k odposlechům. Třeba právě v kauze doktora Ratha. Tak uvidíme, třeba nová paní ministryně překvapí nějakými kárnými žalobami, je to v její pravomoci.

Prostě žijeme krásnou dobu plnou očekávání. Klidnou mysl.

Follow @malecak

 

 

Čtěte též

Reklama

16 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Zkratka – vsichni jsme si rovni, jen nekteri rovnejsi. Jako za sociku.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   A máme to dokonce, co se týká peněz, už teď stejné, jak to bude, podle známé odpovědi rádia Jerevan, za komunismu – u někoho jsou, u někoho nejsou (a těch je naprostá většina!).

 2. nováček napsal:

  Čtení, které oživuje naději, že skutečně existuje nezávislá žurnalistika.

 3. Weber napsal:

  Dle mne nejvtipnější redaktor HP pan R. Malecký si tentokrát vzal na paškál blondýnku v roli ministryně spravedlnosti T. Malou a mírně řečeno zasévá mezi lid otazníky, jak tato roztomilá blondýnka bude zastávat svoji náročnou roli. Já myslím, že se její dovednosti budou za přísného dohledu A. Babiše (on se v oboru vyzná, radou přispěje M. Zeman) příznivě rozvíjet, neboť ona má dovednosti a vzdělání nejen z oboru chovu králíků ( dá se aplikovat na život městského obyvatelstva – tedy lidu), také má vzdělání k řešení palčivého problému dětí z rozvedených rodin a tam, kde bude ve znalostech tápat rád určitě vyjde radou vstříc třeba vševěd M. Zeman. Takže nad erudicí T. Malé, již jen proto, že pochází z Moravy bych hůl nelámal. Její novátorské pohledy na chápání práva v potřebě společnosti na klid pro práci a rozvoj společnosti se musíme naučit vstřebávat. Její šéf má zajisté promyšlenou nejen „architekturu“ příštího vývoje naší společnosti, ale také po dlouhém přemýšlení roli paní T. Malé. Ještě očekávám výměnu nejvyššího SZ Zemana za I. Ištvána a ustavení policejním prezidentem R. Šlachtu a základní kameny pozitivního vývoje a blahobytu v naší vlasti jsou položeny. Takže čekají nás radostné a pozitivní časy, vše je promyšleno, zbývá přiložit ruce k dílu!

  • Tondach napsal:

   Je hrozné, jak může být pravda krutá!

  • Ivana napsal:

   Obávám se, že mám obě ruce levé :))

  • Frank Zappa napsal:

   Dobrý den, v politice nikdy nevíte. Pan profesor Drahoš toho králika uměl i klepnout a stáhnout a bylo to velké téma. I když uznávám, že kvalifikace pro vedení státní administrativy s tím nesouvisí.

   • nováček@post.cz napsal:

    Jak nám ukazuje příklad pí. Taťány Malé, na vedení ministerstva spravedlnosti v takové ČR, to úplně stačí – tedy ty znalosti o mikroklimatických aspektech chovu králíků.

  • nováček@post.cz napsal:

   Vám napovídá sám Babiš. Nejste Vy, Weber, vlastně Babiš, co se už naučil na počítači?

 4. Admirál napsal:

  Paní Malá bude podle všeho dobrý adept na řízení ministerstva. Dá se to usuzovat z intenzity, kterou na ni útočí Bakalomédia.

  Nějaká opomenutí citace v léta staré disertační práci na tom nemůže nic změnit.

  • PM napsal:

   Admirál, teď jste na to kápnul. Malá je dokonalá, bude zneužita, finančně odškodněna a vyhozena. Burešovi evidentně docházejí lidé. Věřím že to postupně dojde i jeho voličům.

   • Admirál napsal:

    Nevím, jestli je dokonalá, ale něco dobrého na ní určitě bude, když na ní Bakalomédia tak zuřivě útočí.

    Nejsem Ježibabišův volič, tak mi nemá co docházet.

 5. Pamětník - bohužel napsal:

  Nakolik „dobrá bude paní Malá ministryně“ ukáží její první kroky. A troufne-li si i na “ po léta politickými elitami užívaná neřádstva“ – je lhostejné co, kdy, kde případně opsala.
  Ale i naopak – nastaví cestu/ trend – měřit bude veřejnost – buď prosadí pro lidi dobré věci – nebo propadne. A pak jí buď Bakala milosrdný…!

 6. jan rich napsal:

  Populisté,já vám tleskat nebudu.
  -souhlasím s výrokem Taťány Malé z 25.06.2018,že by se o kauze „Čapí hnízdo“ nemělo dále hovořit,ale uzavřít ji.Bylo až dost času kauzu důkazově zpracovat a buď podat soudní žalobu,nebo ji odložit.Někomu zřejmě tento nejistotní stav vyhovuje a záměrně prodlužuje.Poznámka autora pod čarou je ubohá.
  -výrok exministra Vojtěcha byl účelově zneužit k zesílení účinku předchozího odstavce.Opět faul.
  -považovat jmenování vlády v Den památky obětí komunistického režimu za úmysl je další nesmysl,uváděný v senzacechtivých médiích.
  -škola,na které paní Malá svou diplomovou práci obhajovala,nezpochybnila ani v době obhajoby,ani nyní úroveň tohoto díla.Jakouže hru tedy tady rozjíždíte?

  Jde tedy o článek veskrze pochybný,cílený a má škodit.Komu?No přeci Babišovi.To je médii tak rozšťouchané téma,že jen jeho soudní potrestání bude přijato.V opačném případě lze očekávat sebevraždy stovek reportérů a novinářů,kteří ho nařkli.Ale to jsem vidinami ve svobodné a demokratické společnosti,kde pravda a čest je cennější než život.Dalekáť cesta má,marné volání….

  • PM napsal:

   Až slovenský agent STB Babiš, „Bureš“ dokončí své tažení. Zajisté si novináři na svůj život sami sahat nebudou, ale budou násilně umlčeni. Doufám jen, že bude kam emigrovat. Zdá se totiž, že svět hloupne globálně. Základní hodnoty jsou pryč, nikoho už nezajímá, že politik lže, vždyť lžou všichni.

   • Admirál napsal:

    Neplačte, třeba příští volby vyhraje prvdaaláska, svět se vrátí do správné osy, lež bude navždy poražena a novináři zachráněni.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama