Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Abode of Chaos on Foter.com, zdroj

Hledá se místo pro reklamu bez chemtrails. Projekt řeší, jak sebrat miliardy dezinformátorům

Reklama na kvalitní auto vedle článku s titulkem o antivaxu nebo jiné konspirační teorii. Ve světě moderní digitální reklamy to není nic neobvyklého. Inzerce velkých, renomovaných firem často končí i na dezinformačních webech. Nová studie Global Disinformation Index ukazuje, že si pochybné stránky přes takové reklamy celosvětově přijdou zhruba na čtvrt miliardy dolarů ročně. Díky tomu nejen přežívají, ale i expandují.

Vzhledem k celkovému podílu na trhu nijak nepřekvapí, že hlavním „sponzorem“ dezinformačních webů je mezi obchodníky s inzercí suverénně internetový gigant Google.

Konkrétní sumu, kterou technologické společnosti obchodující s online reklamou ročně podporují dezinformační weby, vyčíslila platforma Global Disinformation Index (GDI).

Ta zkoumala inzerci zhruba na dvaceti tisících dezinformačních webů po celém světě. Ale i tento rozsáhlý vzorek označuje jen za zlomek celkového problému s takzvanou programatickou reklamou. Ta je stále populárnější formou digitální inzerce.

Seznam „špatných“ adres

Zjednodušeně řečeno se jedná o systém, kde nabídku a zadávání inzerce vyřizuje místo člověka počítačový algoritmus. Jeho cílem je za co nejnižší částku poslat reklamu k co nejlepší cílové skupině, již najde pomocí nasbíraných dat o uživatelích internetu.

Weby, na jejichž reklamních plochách se pak reklama objeví, následně za poskytnutí tohoto prostoru dostávají určitý podíl z ceny inzerce.


Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.

Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org

Křišťálová Lupa 2019


Algoritmus ale neumí poznat, jestli reklamu neposílá i na konspirační a dezinformační weby, případně na stránky šířící nenávistný a násilný obsah.

Proto také vznikla na Slovensku už před několika lety platforma konspiratori.sk, která má za cíl pomocí odborné komise a přesně definovaného katalogu kritérií identifikovat dezinformační weby, a dát tak firmám návod, kterým adresám se vyhnout. V současnosti je na seznamu asi 160 webů.

„Vaše značka je spojovaná s obsahem, který může vážně poškodit vaši reputaci a navíc tvorbu tohoto obsahu přímo finančně podporujete,“ popisuje negativní efekty inzerce u dezinformátorů web konspiratori.sk.

Slovensko: dezinformátoři u soudu

Možnost vyřadit ze zobrazování své reklamy právě weby, které jsou podle konspiratori.sk rizikové, v Česku nabídl inzerentům už loni reklamní systém Sklik od společnosti Seznam.

„Seznam nás stále používá a se spoluprací jsme spokojení,“ říká pro HlídacíPes.org jeden ze zakladatelů konspiratori.sk Ján Urbančík.

Ten už také v minulosti zažil, že se některé weby proti nálepce „dezinformátorů“ bránily. V roce 2016 tak ze seznamu zmizela slovenská mutace webu Parlamentní listy (web parlamentnelisty.sk). Smazání české verze webu nařídil v roce 2018 předběžným opatřením bratislavský soud.

O výmaz ze seznamu se později začal soudit i další z kontroverzních serverů, které opakovaně šíří nepravdivé informace či prokremelské narativy – webový portál Hlavné správy.

V obou případech ale ještě ani nezačalo hlavní řízení: „Urgujeme soudy, aby to bylo co nejdříve, abychom dostali prostor ukázat náš pohled na věc,“ dodává Urbančík.

Analýza české pobočky nadace Open Society Fund z roku 2017 odhadla, že české a slovenské dezinformační weby si díky internetové reklamě přijdou až na 32 milionů korun.

Pomůže dezinformační index?

V globálním měřítku jde o mnohem větší sumy. Ze zmiňované nové analýzy GDI vyplývá, že nejvíc peněz (za rok skoro 87 milionů dolarů, viz graf nahoře) jednoznačně dezinformačním webům plyne od společnosti Google, která poskytovala programatickou reklamu 70 procentům sledovaných domén.

Google zároveň posílá dezinformačním webům na podílech z výnosů inzerce zhruba stejnou sumu, jako seriózním médiím (těch analýza porovnávala 120 a byla mezi nimi média jako BBC, the Chicago Tribune, ABC Australia, Al Jazeera, nebo Le Monde).

Naopak další z platforem pro programatickou inzerci, firma Amazon, posílá podle analýzy dezinformačním webům jen minimální podíl z inzertních výnosů – jejich jasná většina míří k webům seriózních médií (viz graf nahoře).

Některé české firmy už v minulosti svou reklamu z dezinformačních webů cíleně stáhly. Ve světě zase některé společnosti přestaly inzerovat na YouTube (tato platforma patří také Googlu) poté, co se zjistilo, že jejich inzeráty končí ve videích s extremistickým obsahem.

Na dezinformačních webech se objevily i inzeráty některých velkých německých firem – drah Deutsche Bahn, automobilky Opel, společnosti Deutsche Telekom a dalších.

Celosvětovou obdobou seznamu konspiratori.sk by mohl být Global Disinformation Index, webový projekt od zmiňované platformy GDI.

Globální dezinformační index“ by měl umět hodnotit rizikovost webů z pohledu dezinformací v reálném čase, byl by tedy neustále aktualizován a pro programatickou reklamu by byl ještě lepším vodítkem než statický seznam webů.

Projekt GDI se právě testuje v Jihoafrické republice a Velké Británii, v každé zemi za účasti třiceti médií. Jeho první výsledky chce platforma zveřejnit v listopadu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. Pro zadavatele reklam je zásadní počet shlédnutí, nikoli „desinformační index“. To věděl už pan Barnum, který jasně říkal svým podřízeným, že čtenář, když si otevře jeho noviny, musí zařvat „Jéžišmarjá!“. A taky vydělával mj. na reklamě a inzerci.
  Tím jen naznačuji, že zadavatelé reklamy si najdou jinou cestu ke čtenářům než tu, kterou se snaží naši cenzoři zablokovat, např. individuální smlouvy s konkrétním webem.
  Nehledě k tomu, že někteří lidé chodí jen na „desinformační“ weby, a tudíž by je reklama zcela minula (což je pro producenty reklamy i předváděných výrobků a služeb dost průšvih).

  • K. Černý napsal:

   Jde vlastně jen o obyčejné roztřídění webů. Je to prostě možnost, jak nespojovat svou značku s určitým typem webů. Tohle některé firmy chtějí. Nic nebrání komukoliv prodávat reklamu na těchto webech.

 2. Pavel Liška napsal:

  Tak to už je fakt síla…. !!!
  Tento článek patří oprávněně do rubriky „Svobody v ohrožení“, ale z jiného důvodu než nám autor podsouvá.
  Je vidět, že přituhuje.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Myslím si totéž. Předběhl jste mě.

 3. P. Radosta napsal:

  Chemtrails šíří a udržují kapitalismus a demokracii!

  Drazí soudruzi a soukmenovci, vážení bezpartijní!
  Výše uvedený článek je názorným příkladem šíření faktů, neodpovídajících – doslova NAPROSTO neodpovídajících – Leninsko-putinské pravdě.
  Takže si výše uvedená fakta uveďme do souladu s naší milovanou Leninsko-putinskou pravdou:

  Chemtrails jsou čáry, které na obloze zanechávají práškovací letadla kapitalistů a demokratů, během poprašování světové populace.
  Co má za cíl toto zákeřné práškování?
  No přece šíření resp. udržování kapitalismu a demokracie.
  Důkaz je nasnadě: Nejvíce chemtrails se vyskytuje nad Euroamerikou, tou temnou baštou kapitalismu a demokracie!!!

  Takže je to všechno jasné jako facka, nám všem komunistům, putinistům, zemanistům a babišistům: Čím méně chemtrails, tím více našeho vytouženého socialismu-putinismu-babišismu!

  Jak tedy odstranit chemtrails z oblohy, pro začátek alespoň z modrého nebe nad naší rodnou Západní Asií?
  Jednoduše: Zakázat přelety euroamerických letadel nad vším slovanským územím.
  Ano, pokud Euroameričani budou chtít navštívit naši Západní Asii, pokud se budou chtít poklonit Nesmrtelnému Leninu či přímo Velikému Putinu, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, tak ať letí ruskými aerolinkami.
  Nebo ať jedou vlakem, že.

  A za pár let, již nedlouho po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace a opětovném začlenění Česka do Velikého Ruska, pominou poslední následky euroamerického práškování naší populace: Už žádný žijící Čech po kapitalismu a demokracii ani nevzdechne.
  To zas bude radosti na Starém Bělidle!

  „Tehdy bude v Čechách dobře, až kozák ve Vltavě svůj tank omyje!“

  P. Radosta

  • petrph napsal:

   pěkná agitka..
   Jen možná k tomu závěru o kozákovi ve Vltavě , ono to chce všechno poměřovat ve správném časovém kontextu. Když byly tyhle věštby u nás publikovány během 19.století, tak šlo o agitku spíše naivní ideologie panslavismu. Protože, k řadě kontaktů mezi českou a ruskou inteligencí tehdy docházelo, a mohli se tedy opájet představou společné „všeslovanské říše“, ovšem taky dobře věděli, že v Rusku vládne tuhá monarchie a v  čele car, takže by nám ti Kozáci asi nepomohli
   Ostatně Havlíček Borovský k tomu taky jasně napsal „´
   Jenom cáři, samovláda
   a takoví sloty
   potrvají věčně věkův
   jak juchtové boty…“..

   • ČERT napsal:

    Jen taková drobná faktografická a vlastně jen technická poznámka… Tak to, že se „kůň kozáka napije z Vltavy“, to v tom 19.století taková fikce taky nebyla, když si uvědomíme, že ruská armáda se v českých zemích objevila několikrát během napoleonských válek, pravda, vždycky jako spojenec rakouského, a tedy i našeho císaře (ale tak nějak psychologicky to na tu ideu panslavismu taky zapůsobilo). Vždyť jen chronologicky: 1799 – protáhl přes nás maršál Suvorov; 1805 – bitva u jihomoravského Slavkova, kde Napoleon rozdrtil rakouskou i ruskou armádu; 1813 – už po ústupu francouzské Grande Armée z Ruska, např. bitva u severočeského Chlumce, v níž Rusové, Rakušané a Prusové porazili Francouze…
    Ale přesto, ještě na začátku 20.století, v kontextu první světové války, kdy Rakousko-Uhersko a Rusko bojovaly od roku 1914
    samozřejmě v opačných táborech, by taková představa, jakou naznačujete, byla u nás asi lákavá pro takového Kramáře…

  • Vláďa napsal:

   Doufám že to myslíte v nadsázce… Na chemtrails dnes můžou věřit leda blázni… Už jen to že ta jejich domělé práškovače umístěné v letadlech nikdo nikdy neviděl.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  V této společnosti, rozdělené na dva tábory skoro stejně velké, musí reklama pokrýt oba dva (tábory),ale případně i tři a více. V reklamě jde o to kolik lidí ji vidí, ne jací lidé ji vidí.

 5. petrph napsal:

  Mimochodem, už dřív jsem si všiml, že Seznam.cz na nějaký dezinformační index asi kašle když přebírá články i z Parlamentních listů. Což jsem tedy nevěděl, jak zmíněno jen mimoděk zde, že „Smazání české verze webu (ruzuměno z indexu) nařídil v roce 2018 předběžným opatřením“ – což se ale týká Slovenska, ale předpokládám že něco podobného proběhlo (možná jinak) i u nás. Ale o tom se čtenář kupodivu nedoví.

  Sorry, ale tahle si ten stále proklamovaný boj proti dezinformacím rozhodně nepředstavuju. Člověk si může k určitému nejistému tématu vyhledávat jiné (tzv. důvěryhodnější zdroje), může používat navržené metody na odhalení zfalšovaných zdrojů, a pod,. může přitom logicky myslet v souvislostech, atd – to na něm lze jistě požadovat.. Ale co rozhodně nemůže a nelze to na něm požadovat, aby sám sledoval ještě všechna všechna soudní řízení u nás (trvajících řadu let), aby se pak sám třeba dozvěděl že nějaký web označovaný dlouhodobě jako dezinformační (s dalšími injektivy) se domohl soudní spravedlnosti, když mu to ta další média /označující se jako veřejnoprávní nebo dokonce nezávislá zatlučou..
  eknou..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Marně se namaháte, autor článku asi nepochopí, co myslíte tím : „Člověk si může k určitému nejistému tématu vyhledávat jiné (tzv. důvěryhodnější zdroje), může používat navržené metody na odhalení zfalšovaných zdrojů, a pod,. může přitom logicky myslet v souvislostech, …“. Neměl, v důsledku věku, možnost naučit se číst „mezi řádky“ jak se to naučili ti starší před listopadem 1989 a kupodivu jim to zůstalo i dnes.Takže my si vesele čteme mezi řádky i těch „nejzádnějších“ webů, zatím co mládež se inntezivně snaží o zpětné zavedení cenzury.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Oprava : … i těch „nejzávadnějších“ webů …

   • petrph napsal:

    Sice máte pravdu, ale, v tomto smyslu jsem to dokonce ani nemyslel – i když to je záhodno, aby si to každý ve vlastním zájmu dělal. Myslel jsem to v tom smyslu, že tyto činnosti mají být právě obsahem oněch „odborných “ školení proti fake news, které se nyní tak masivně (pochopitelně z  veřejných zdrojů) konají, doslova od škol, až po starobince. Leč, kupodivu, aby těm lidem taky někdo řekl „no ale někdy se stane, že ta nepravda je vlastně pravda, a onen proskribovaný web to u soudu vyhraje, tak sledujte i to“, to se nestane.

 6. Pavel Liška napsal:

  Ještě bych dodal, že opatření popsané článku vedou k jisté diskriminaci určitých – legálních – subjektů . A to z rozhodnutí nějakého vyššího centrálního mozku lidstva…
  Tudíž , když už nic, tak by se dalo operovat s narušením rovné hospodářské soutěže.
  To je i na ústavní žalobu.
  Ale co, ve jménu dobra se může páchat cokoliv.
  Z vyššího principu mravního …
  Když se kácí les…. atd. atd.
  Kdo nejde s námi….

  Co mi to jen připomíná ? Jo už vím … Vojína Jasánka !!

 7. petrph napsal:

  Jasně v tomto s Vámi historicky souhlasím. Tady jde o to, jak chápat onu věštbu „Tehdy bude v Čechách dobře“.. Zda se tím myslelo v rámci rakouského mocnářství, (protože na této úrovni probíhala ona vojenská pomoc) nebo nějaká, tehdy očekávaná svoboda národa.
  V tom se obávám že dodnes ani elity tohoto národa nemají jasno..

Přidávání komentářů není povoleno