Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
foter.com, zdroj

Hlavní zpráva z výroční zprávy BIS je to, že čteme stále totéž

Největší pozornost dlouho očekávané výroční zprávy BIS za rok 2017 si oprávněně vysloužila pasáž o tom, jak dobře se v české kotlině daří ruským a čínským zájmům. Fascinující na tom je především to, že na konci roku 2018 tyto zprávy za rok 2017 ještě někoho tak moc překvapují.

Co se za poslední rok (respektive vloni) stalo tak zásadního a jiného, že až nyní se (opoziční) poslanci rozhoupali aspoň k návrhu, že by nyní měla vzniknout „Vyšetřovací komise PSP ČR pro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému“?

A to s argumentem, že „výroční zpráva BIS potvrdila, že hrozby plynoucí zejména od Ruska a Číny jsou pro nás opravdu závažné“.

Přesně tak, zpráva to potvrdila. Protože pokud jde o Rusko, Čínu a jejich zájmy v Česku, žádná změna – bohužel – nenastala.

Co se tady nezměnilo

Čeští politici stále ochotně jezdí poklonkovat do Číny. Ti vysloužilí, jako Jaroslav Tvrdík či Štefan Fülle, vstupují přímo do služeb čínských firem napojených buď na vojenskou rozvědku (jako CEFC) či přímo ve vlastnictví čínského státu (jako CITIC, který CEFC přebral).

V čínsko – českých vztazích se snaží uchytit bývalí premiéři Nečas a Sobotka, tedy někdejší přímí adresáti zpráv tajných služeb.

Na Pražském hradě pořád sedí (z českého rozpočtu neplacený) poradce Martin Nejedlý, muž který strávil deset let v Rusku a nikdo neví čím. Z okolí prezidenta se stále viditelněji stala lobbistická skupina kopající tu za Rusy, tu za Číňany.

Prezident pokračuje ve vlastní zahraniční politice, tlačí si své kandidáty na velvyslance do Moskvy i do Pekingu ( i jinam), vládě to nijak nevadí a Hradu přiklepne navýšený rozpočet.

Ruská ambasáda v Praze (plus konzuláty v Brně a v Karlových Varech) je i nadále přebujelá a plná špionů s diplomatickým krytím, což BIS popisuje v posledních letech opakovaně. Stejně jako rozmach zájmů a vlivu Číny.

K tomu, abychom některé ruské „pracovníky ambasády“ z Česka vyhostili, nás přiměli až Britové poté, co si dva ruští agenti udělali výlet do Salisbury s novičokem v kapse.

Nezměnil se ani geopolitický rámec – Krym je okupovaný, na východě Ukrajiny se válčí, Rusko vede proti Západu hybridní válku… Všechno už tu zkrátka bylo a pořád je.

A to se pořád bavíme jen o té veřejné – stručné, neutajované a obecné – části. Copak asi je v té neveřejné, utajované?

Guláš s pěti pro prezidenta

Jejím zákonným adresátem je mimo jiné prezident, jehož okolí je zároveň nepochybně i objektem práce BIS, tudíž je to asi jako bychom michelinskému kuchaři chtěli vnutit jako delikatesu recept na český bramborový guláš.

Nikoli náhodou Miloš Zeman ředitele BIS, plukovníka Michala Koudelku, ve spřátelené TV, již nebudeme jmenovat, otevřeně kritizuje. A když už prezident šéfa BIS nemůže odvolat, i když by moc a moc chtěl, tak ho aspoň natruc odmítá jmenovat generálem.

Podstatné je, že získáním informací, jejich zpracováním a předáním zákonným adresátům kompetence BIS objektivně končí.

Takže teď není na místě se nad aktuální zprávou divit, radovat, či snad rmoutit; je na místě ptát se, zda s průběžnými informacemi tajných služeb zákonní adresáti (prezident, předseda vlády a ministři) vůbec v poslední dekádě dělají něco jiného, než že je strčí do šuplíku (případně nějak využije ve vnitropolitickém boji). A proč si v posledních letech beze změny čteme k Rusku a Číně dokola pořád to samé.

Hlavní zodpovědnost má vláda. Nějaké snahy ptát se jí na to v minulosti byly. Například v roce 2015 sněmovní komise pro kontrolu BIS odhodlala vyzvat vládu, aby doložila, jak s informacemi od kontrarozvědky nakládala a naložila. Dostalo se jí ale – příznačně – jen poučení, že komise je tu od toho, aby kontrolovala BIS a ne vládu.

Takže za rok 2018, který pomalu končí, si někdy na podzim 2019 s nejvyšší pravděpodobností přečteme zase totéž. Možná to bude od tajných služeb znít opět jen o nějaký ten stupínek důrazněji. Či zoufaleji.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

33 komentářů

 1. Tondach napsal:

  To je smutné čtení …. především ve spojitosti s rostoucí podporou Zemana a Babiše od hlavou nemyslících prosťáčků, jejichž počet neustále roste a roste…. tady to nedopadne dobře! Nemůže, když je národ z poloviny úplně blbej ……

  • Ličman Jaroslav napsal:

   Jde jen o to, zda neníTONDACH úplně blbej.

   • Tondach napsal:

    Nemějte péči, právě jste se odhalil! Jen blbec neřeší CO se říká, ale KDO to řekl….

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   On, ten národ je blbej celej. Ti, co nepodporují Zemana a Babiše, jsou tak blbí, že nejsou schopní těm jinak blbým, tu podporu té povedené dvojice vymluvit.

   • Tondach napsal:

    Nelze někomu vymluvit něco, co nechápe a hlavně ani chápat nechce….

  • Admirál napsal:

   Hlásím se k nemyslícím prosťáčkům.

   Přijeďte někdy zaagitovat na venkov.

   • Tondach napsal:

    nemusím! Bydlím tam….

    • Tomáš napsal:

     100 bodů pro Tondach 😁😁😁😁😁😁 argument Admirála je totálně mimo mísu🤣

  • Tom napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím. Blbost v tomto národě zhoustla vlivem řady emigračních vln za posledních sto let. Když k tomu přičteme nepravicové a nezodpovědné chování stran, které si říkají pravicové a které zde byly od revoluce u moci a měly tak šanci, kterou trestuhodně propásly – je výsledkem tento stav, že cca třetina národa = polovina voličů volila NA TRUC tento současný „materiál“, který kašle na to, co píše BIS.

 2. petrph napsal:

  Ono je to ale o něčem jiném, a ještě horší. Protože – samozřejmě a nikdo nepopírá, že zde nebezpečí filtrovaného vlivu imperiálního Ruska. O kterémž ale politici ví a veřejnost rovněž díky tomu že o tom prakticky pořád a průběžně informují veřejnoprávní média.
  Je otázka proč tedy zpráva BIS nepíše konkrétně třeba o rizikových lidech kolem Zemana (ačkoliv i média o tom píší zcela otevřeně, takže to není tajné).
  A hlavně, proč vůbec neanalyzuje a nepředává /ani průběžně, ani ve své výroční zprávě/ řadu dalších a velkých rizik.
  Kdybych dal jen pár příkladů – proč se BIS vůbec nezajimala vloni o Babiše juniora na Krymu. Proč jí třeba vůbec nezajímal , řekněme v roce 2012 rizikový vztah premiéra Nečase s ředitelkou jeho kabinetu Nagyovou .proč třeba BIS nezjistila riziko v protizákonném vyhození policejního ředitele Lessyho v roce 2012,provedeném navíc sice politicky – leč za pomoci tehdy krátce předtím účelově založené GIBS. Proč neviděla BIS dokonce ani bezpečnostní riziko v přepadení veřejnoprávni ČT vojenským komandem se samopaly v rukou počátkem roku 2011. Dala by se jmenovat řada dalších, čemu by se měla věnovat Bezpečnostní služba velmi ale velmi – a poukázat na to jako na ohrožení i ve své informační zprávě. A přitom není odpovědí, že by nemohla jmenovat v té zprávě konkrétní jména. Už v tom roce 2012 jmenuje „odvážně“ doktora Ratha – ovšem až potom co ho sbalila policie a seděl ve vyšetřovací vazbě.. (na čemž neměla BIS sebemenší vliv).
  A pokud nic z toho BIS nezjistila, neřešila aktuálně a nepublikovala jako ohrožení bezpečnosti tohoto státu. Potom je vlastně taková bezpečnostní služba na nic. Pokud si přečtete její zprávu o minulém roku, prakticky větší hodnotu než obecný a frazovitý úvodník nějakého veřejného média, .A jak se dokonce ukázalo, i dokonce skutečně nezávislá internetová televize (jako Seznam) toho dokáže zjistit a publikovat (v případě Babiše jr) mnohem víc :)))))))

  • Tomáš napsal:

   Vím o tom stejné prd jako Vy petrph, ale je veřejná část zprávy BIS a neveřejná. My dva se nikdy nedozvíme, co všechno BIS sleduje, hlídá, komu informace předává a kdo s nimi jak nakládá, nebo by nakládat mohl a měl. Já to snad ani raději vědět nechci. Víme, komu BIS podléhá a komu má co předat. Ale řešit to sama asi nemůže. Nic ve zlém pane petrph, mnoho vašich poznatků kvituji – nekritizuji.

   • petrph napsal:

    To přece vůbec není relevantní odpověď.. Přece, ty případy o kterých výše píši – nebyly vůbec tajné, naopak široce o nich psala média, mluvili o nich veřejně politici, dokonce byly v řadě případů i pubklikovány videozáběry, a podobně..
    Takže předpoklad že by BIS musela utajovat že se jim věnovala – a nemohla o tom napsat jako o velkém riziku – o rok později..je směšný..
    Takže mi z toho bohužel vychází, jediné, že se těmto případům vůbec včas nevěnovala, a jako riziko je vůbec nevnímala, což je tragické.

 3. Oskar (hanák z hané) napsal:

  Nebuďte smutný, berte to tak, že zprávy BIS slouží hlavně k tomu, aby si politici dali pozor, protože když na jejich rejdy příjde i BIS, taksi toho jistě všimnou i občané.

 4. Oskar (hanák z hané) napsal:

  Jsou ovšem i jiné pozoruhodné zprávy od jiných, než od BIS. Na příklad cituji : „Nekontrolovaný vstup muslimů do ČR je nebezpečný, říká zpráva speciálního policejního útvaru“.

  • Tondach napsal:

   Všechno nekontrolované je nebezpečné, nejen vstup muslimů …. ale z té zprávy speciálního policejního útvaru nijak nevyplývá, že by se tak dělo, že se sem valí nekontorlovaně muslimové….!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Rizikem nemusí nutně být nekontrolované valení se muslimů do Česka a myslím (nevím, četl jsem jen to, co bylo v médiích, celá zpráva zřejmě není veřejná), že k riziku stačí i jeden muslim, který se rozhodne zemřít v boji proti Alláhovým nepřátelům a získat těch 40 panen v muslimském nebeském ráji, třeba zrovna v ČR v návaznosti na naše aktivity při armádní misi v Afganistánu.
    Seděl jsem skoro deset let v kanceláři s kolegou, který tam byl přes Technopol, v tom Afíkově ještě za krále, pět a půl roku a četl nám příležitostně z deníku, který si tam vedl. Tehdy tam běžně fungovala krevní msta a všichni muži chodili na věřejnosti se střelnou zbraní, ti chudší s předovkami a brokovnicemi, ti bohatší se samopaly. Krevní msta mohla potkat i lékaře, kterému zemřel po, či při operaci, pacient.

 5. Babočka napsal:

  Zprávy BIS jsou asi tak platné jako když rodiče dětem říkají , že lhát a kráct se nemá, v zemi kde vládne Zeman s Babišem . V zemi, kde kolaborace politiků se vysílá obden v televizi a sleduje to nejen pracující třída ale i naši armádní generálové. Všichni pěkně v pohodě.
  Česká republika má jen dvě možnosti. Za prvé rodit děti aby nás nepřeválcovali muslimové jak se to děje jinde. A zadruhé byt na tom vojensky a hospodářsky tak silná jako Izrael aby se mohla postavit Rusko jako Izrael /možná Polsko/. Jinak Česká republika zanikne. Chce to jen lidi na svém místě a né Zemany, Foldyny, Kavany, Bašty atd.

  • Frenki Hunter napsal:

   „Babočka – jenerál“! Hm, rád si přečtu seznam „těch správných politiků“. Bez něj to beru jen jako klasický poplácání si jatýrek. Jinak, Babočko, Izrael je úplně na kolenou, protože ruské S-300 v Sýrii už vykonaly své. A Linanon jedná o dodávce S-300 a S-400 s Ruskem. Jen připomenu, že první kusy nové US stíhačky F-35, kterými již disponuje Izrael, nedostaly povolení od USA k akcím nad Sýrií. Přeloženo do češtiny, USA mají obavy o to, jak by případný střet dopadl a nemají zájem o ostudu, protože by jejich nové stíhačky byly „neprodejné“. Jistě jste zaznamenal, že Turecko pošilhává po ruských nových stíhačkách Su-57, i když se samo podílí na výrobě F-35. Pořízení ruských S-400 zcela USA a NATO rozpálilo do běla. A to už ani nemluvím o chystané výstavbě ruské vojenské PVO základny na Kubě na jaře 2019. Stran naší armády, ano, i já bych si velmi přál, aby se stala armádou. Zcela jinou, vyzbrojenou tím „nej“, co by potřebovala a ne tím, co „potřebují“ USA, a zejména s životně chybějícími zálohami, které v potřebných počtech, fatálně zanedbaných, nemáme.

 6. bolek.vala napsal:

  Co nám vlastně od toho Ruska a Číny hrozí ? Svého území mají dost , suroviny žádné nemáme , za peníze si tu mohou koupit cokoliv , leda že by chtěly ukrást naše ženy , ale ty si také mohou koupit , naše armáda jim musí být k smíchu , hranice žádné nemáme !!?? Nejspíš by ti hajzlové chtěli kupovat naše zboží , ale tůdle !! Divím se , že ještě pořád bereme tu předraženou ruskou ropu a plyn a to hrozné čínské zboží , s tím je třeba okamžite skončit !!

  • Tomáš napsal:

   To se zeptejte jich, co vlastně chtějí, když jste tak zabedněný, bolku.

  • Petr Kaminsky napsal:

   Co nam hrozi? Neni dulezite, ze nic nemame. Dulezite je to, kde se nachazime a soucasti jakych organizaci (zatim jeste) jsme. Takze nam hrozi zmena rezimu na nejaky vychodni model. A pak se skrz nas snadneji budou zevnitr tyto organizace rozkladat. Schvalne tipnete si, ktery z tech dvou rezimu tady nakonec zvitezi? Mafiansko-fizlovska kleptokracie ala Putin? Nebo spis bolsevicko-kapitalisticky Velky bratr ala Cina?

 7. Tomáš napsal:

  Naprosto přesně napsané. V ČR se kdejaký blb bojí migrantů, kteří tu skoro ani nejsou, ani snad nebudou, kdežto té reálné hrozby se nikdo snad nebojí. Možná až se Tomio pustí do tajných služeb Ruska a Číny (nikdy se do toho nepustí), tak se jeho „vystrašení“ voliči proberou. Někdy mi přijde, že se okupace v 1968 nestala, že padesátá léta pod taktovkou „rudých komisařů“ za přispění místních tupců neexistovala, že ve dvacátých letech za občanské války v Rusku nikdo nezemřel ani hlady, ani kulkou atd.atd. A vyšetřovací komise PS se ustavují, aby nikdy nic nevyšetřily – to už říkají i samotní politici. Náš národ by měl více číst, aspoň by se něco dozvěděl. Samozřejmě nemyslím bulvár, nebo časopisy o hloupostech. A největší problém je pochopitelně na hradě, jak píše i pan Břešťan. Jsem ateista, ale Bůh s námi.

  • bolek.vala napsal:

   Můžete napsat , které jsou ty reálné hrozby ? Jinak v americké občanské válce padlo 1-2 miliony lidí , v 1.světové ( kapitalistické) válce asi 40 milionů , v současné době v Iráku , Afganistánu , Libyi , Syrii mají západní kapitalisti na svědomí miliony mrtvých a uprchlíků ! A ti uprchlíci tu již jsou a přibývají ! Zkuste číst něco jiného , třeba Černou knihu kapitalizmu , snad tomu budete rozumět !

   • Tomáš napsal:

    V Rusku asi 8 000 000 lidí padlo v důsledku války a hladomoru. Hospodářství, už tak totálně v pr..li, kleslo asi o 80 %. Pak vznikl Sovětský svaz. Můžete mi říct jediné pozitivum? Bolku, jste duševně zdráv, provokujete, jste zaslepen, placen, vykolejen, nesvéprávný, zhrzený, nebo CO??????

    • bolek.vala napsal:

     Doufám , že jste duševně zdravý alespoň vy , tak si pořádně přečtěte můj příspěvek na který reagujete a napište , co tam není pravda !! A to Rusko mělo největší podíl na porážce Hitlera za cenu 26 milionů mrtvých a v poslední době zachránilo Syrii před Islámisty !! Nevíte náhodou , kdo ty islámisty podporuje zbraněmi , penězmi , potravinami , bez této logistiky by vůbec IS nevznikl !!

 8. Weber napsal:

  Výše uvedený článek je zajímavý tím, že zřejmě je to bezvýznamná záležitost (zpráva BIS) pro politiky, když se jí vážně nezabývají a nesnaží se řešit případné škody státu, nebo oni vědí, že BIS ty zprávy jen opisuje a modifikují podle data, aby vykazovala činnost. Mám z toho všeho divný pocit, že někdo nekoná, co má, nebo vše je jinak a my se máme bát!

 9. Babočka napsal:

  Hunter. Správní politici jsou ti, kteří nikomu nelezou do zadku. Jejich seznam si můžete vyžádat na ruské ambasádě, jistě ja tam evidují. Izrael už nikdo nedostane na kolena. Ti by se bránili i papírovým drakem proti těm vaším zázrakům. V tom je síla Izraele. Smyslem uskupení NATO je ten, že kdyby někdo z tohoto uskupení dostal od kohokoliv včetně Ruska obrazně facku . Tak dostane bleskurychle facky nejmíň dvě. Proto se Rusko snaží NATO rozložit, aby mohlo fackovat samo. Díky našim kolaborantům se jim to daří.
  Pro BIS musí být frustrující podávat bezpečnostní zprávy ve státě kde se to domácími kolaboranty jen hemží, mají svoji politickou stranu, svoje spolky a zastřešení na hradě. Nemusíme mít početně silnou armádu. Ale morálně silnou . Ne takovou jakou byli jejich pupkatí předchůdci , co nikdy nebojovali , jen za vysoké platy buzerovali vojáky a dnes za vysoký důchod škodí bez ohledu na mladou generaci aby mohli být hrdi , že jsou Češi jako jsou hrdi Poláci.

 10. M.Petr napsal:

  Skutečně od BIS čteme stále totéž. O činnosti tajných služeb jiných států působících u nás se z ideologických důvodů mlčí.

  • PM napsal:

   Aha M.Petr koukám pán poslouchal Barrandov :-).
   Tak asi takhle.
   Už by se ale doopravdy mělo něco stát.
   Reálně vidím tři varianty:
   1). Rozpustit tu línou pakáž BiS, tak jak to v  navrhnul Zeman, který nezapomněl chudákům divákům Barrandova vysvětlit kolik peněz je ta Biska stojí a že je vlastně úplně neschopná a zbytečná. K tomu opět hlava státu nezapomněla napadnout i zlá média.
   Tím se tedy rozloučit s demokracií a smířit se s autoritářským systémem ala Putin.
   2). Nechat prezidenta vyšetřit psychiatrickým konsiliem a prohlásit ho za neschopného vykonávat úřad. Jsem na 100% přesvědčený, že ten člověk je opravdu nemocný a tím neuvěřitelně škodí, ba přímo ohrožuje bezpečnost žití v této zemi, jeho duševní porucha je mnohem zřetelnější než u Andrejovo dětí.
   Prezidentský slib je jen plk, který se musí odříkat, ale dodržovat ho není nutné?
   3). Není už na místě velezrada? Nechce se nad tím znovu zamyslet Senát a ústavní soud?
   Co je to tedy velezrada potřeboval bych to nějak vysvětlit? Bagatelizace veřejné části zprávy BiS prezidentem, který zná i část neveřejnou? Co si tedy má chudák občan myslet? To je už brutální rozvracení společnosti, až výzva k nepokojům. Tohle přece prezident dělat nesmí!
   A Já už vím, jak to dopadne, žába se pomalu uvaří. Nic zvláštního se přece neděje a dít ani nebude voda už sice bublá, tak si dáme pívko a cigárko.
   Nazdar lide Český, Masaryk se namáhal úplně zbytečně, svoboda není pro nás to pravé, tak si to přiznejme a je pokoj.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Zemanova dehonestace je jasně účelová, jistě mezi těmi „nachytanými na hruškách“ spolupráce s cizími rozvědkami je jmenováno v neveřejné části zprávy BIS několik jeho příznivců a nejspíšíše i spolupracovníků, pokud není přímo jmenován i on sám. Jeho prohlášení , prezidenta ČR Miloše Zemana, v debatě na nejtrapnější TV stanici s nejtrapnějším „novinářem“, skutečně hraničí s vlastizradou, pokud ji už nenaplňuje vrchovatou měrou!

Přidávání komentářů není povoleno