Ilustrační foto

Hlavně to neuspěchat. V přípravě na očkování už Čechy předběhlo Maďarsko, Řecko a řada dalších

Napsal/a Euractiv.cz 18. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko při přípravě na očkování proti covid-19 zaspalo, přiznává národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta. Zpoždění je podle něj zhruba dvou- až tříměsíční. Některé evropské státy už mají funkční web pro registraci zájemců o očkování, staví očkovací a distribuční centra a s vakcinací začnou v nejbližších týdnech.

Evropská komise již několik týdnů vybízí členské státy k vytvoření jasných očkovacích plánů. Datum schválení vakcíny se blíží, podle posledních informací Evropské lékové agentury by k němu mohlo dojít již 21. prosince. Evropská komise by pak měla rozhodnutí agentury ještě potvrdit, a to možná už před Vánoci. Členské státy pak okamžitě obdrží první dávky.

Ne všichni jsou na tom ale stejně, někteří jsou v oblasti vakcinačních strategií a logistiky napřed, jiné země zaostávají. Podle informací serveru Euractiv tak bude začátek vakcinace před koncem roku 2020 spíše symbolickým gestem.

Německo před startem, další finišují

„Evropská komise sehrála svou roli v zajištění vakcíny pro všechny členské státy. Výhodné je to zejména pro ty menší státy, které by se mohly k dávkám dostávat obtížněji. Logistika je ale na členských státech, je to jejich úkol,“ řekl redakci zdroj z unijních institucí obeznámený s přípravou vakcinace.

Německo je na očkování připravené. V zemi za poslední týdny vyrostlo 440 vakcinačních center a 10 tisíc lékařů a zdravotních sester čeká na dodávku očkovací látky. Do akce by se měli pustit již 27. prosince, alespoň se na tom předběžně dohodli ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí.


Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Itálie očekává zásilku 1,8 milionu dávek vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech. Část dávek chce rovnou poslat do 300 vybraných nemocnic, které tak budou moci zahájit očkování. V Itálii zároveň vznikne 1 500 distribučních míst a najme se zhruba 20 000 lékařů a sester. Vláda také připravuje registrační aplikaci pro chytré telefony.

Vakcíny od ostatních společností budou uskladněny v prostorách vojenského letiště nedaleko Říma, odkud je bude distribuovat armáda. Úkolem vojáků bude zajistit doručení vakcíny do zdravotnických institucí a do domovů pro seniory. Počítá s tím podrobná strategie, kterou vláda tento týden představila italskému parlamentu.

Na armádu sází také Rumunsko. Koordinátorem rumunské očkovací strategie je vojenský lékař a v zemi má vzniknout 800 až 900 vakcinačních center.

S přípravami pokročila i Francie. Ta se chce zaměřit na domovy pro seniory, kam by měly být dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech transportovány prostřednictvím soukromých firem. Vláda zatím počítá s 11 platformami, které jsou schopné uskladnit vakcínu v požadovaných podmínkách, tedy při teplotě -80 °C. Během ledna by se vakcína měla dostat k seniorům, a to včetně odborného poradenství. Francie chce také lidem více vysvětlovat, proč je očkování důležité a co se po jeho aplikaci odehraje v lidském těle.

Očkování jako operace Svoboda

Národní očkovací plán pro uskladnění i rozvoz vakcíny představila i řecká vláda. V zemi vznikne 1068 očkovacích center a 45 mobilních jednotek. Odborníci sice musí ještě zapracovat na detailech, hlavní obrysy operace „Svoboda“ jsou však jasné. Řecko také pracuje na speciálním registračním webu pro veřejnost.

Svůj národní registrační web už spustilo Maďarsko – webové stránky umožňující přihlásit se k očkování již existují. Detaily týkající se logistiky však zatím nejsou jasné, maďarský premiér zatím pouze přislíbil vznik 13 000 očkovacích míst. Jako první dostanou vakcínu zdravotníci.

Belgie chce zahájit očkování 5. ledna, pokud ale dojde ke schválení vakcíny ještě před Vánoci, bude prý na vakcinaci připravena. Na tento týden chystá zvláštní očkovací skupina „zkušební akci“.

V pokročilé fázi příprav je i Rakousko, které se připravuje na distribuci prvních 10 tisíc dávek vakcíny ještě do konce roku. Zamířit mají do vídeňských pečovatelských domovů. V lednu se mají dávky rozšířit do domovů po celé zemi, počítá se s množstvím 23 tisíc dávek.

Logistické detaily vakcinace naopak ještě nejsou známy ve Finsku. Bulharsko zase řeší nedostatek lékařů, kteří by mohli úspěšnou očkovací operaci zajistit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)