Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
,

Hlaste nám projevy rusofobie, žádá na sociálních sítích pražský Ruský dům

Ruské kulturní středisko v Praze vyzvalo krajany žijící v Česku, aby mu hlásili jakékoli projevy rusofobie, se kterými se setkají. Výzva se objevila na twitterovém i facebookovém profilu tzv. Ruského domu v Praze. Webové stránky instituce jsou naopak v tuto chvíli mimo provoz.

Vážně míněná ochrana Rusů žijících v Česku, nebo sběr podkladů pro využití v kremelské propagandě? Ruský dům v pražské Bubenči, který je známý též jako Ruské středisko vědy a kultury, výzvu zveřejnil na svém twitterovém a facebookovém účtu.

 

„Drazí přátelé! Na českém území se vyskytly případy útlaku ruských občanů. Pokud čelíte jakýmkoli formám diskriminace na základě národnosti, včetně propouštění, obtěžování ruských studentů a školáků, vyhrožování či jiných útoků, PROSÍM zašlete veškeré dostupné informace o takových případech (fotografie, videa, screenshoty) na email: [email protected],“ stojí ve výzvě.

Ruské středisko v Praze působí od roku 1971, dokonce datum 28. května 1971 uvádí jako datum narození na Twitteru. Tehdy ovšem působilo pod názvem Dům sovětské vědy a kultury, sídlilo v centru města v Rytířské ulici a jeho slavnostního otevření v rámci XIV. sjezdu KSČ se zúčastnil i tehdejší předák sovětských komunistů Leonid Brežněv.

„Zahájení provozu tohoto centra se zúčastnily skutečně reprezentativní osobnosti – z československé strany generální tajemník ÚV KSČ, ze strany SSSR Leonid Brežněv. I to dokazovalo, že se nejedná o obyčejné kulturní středisko spřátelené země, ale o něco víc, o symbol v tomto období neustále zdůrazňované věrné příchylnosti k největšímu příteli Československa Sovětského svazu. Dům sovětské vědy a kultury se má stát místem, kde se plně v praxi realizovala družba, kterou vzývali delegáti XIV. sjezdu KSČ po projevu Gustáva Husáka,“ informoval o události dobový filmový týdeník.

Ruské středisko v těchto dnech komunikuje výhradně na sociálních sítích, jeho webové stránky nejsou dostupné.

Zdroj: rsvk.cz

Přímo ve vláknech sociálních sítí se žádné příklady útlaku Rusů nepopisují. Zato tam lidé ruským kulturním pracovníkům vkládají komentáře nebo ukázky bombardování ukrajinských měst.

V překladu: „Pomozte zastavit válku proti ukrajinskému lidu – rusofobie nebude! Pomozte sobě i ostatním krajanům!“ Nebo: „Raději pomozte Ukrajině!“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. Kolemjdoucí napsal:

  Takže my máme v Praze Ruský dům i po tom, co nám jako „odvetu“ za vyhoštění diplomatů v návaznosti na kauzu Vrbětice Rusko vyhostilo Český dům v Moskvě?

  Možná je taky čas, aby si sbalili kufry a шли на хуй!

 2. Surcuf napsal:

  Chtěl bych se nahlásit, jaký máte telefon?

 3. toky napsal:

  Nekonečná naivita některých představitelů. Když je Rus v průšvihu, klidně se bude hrbit a plazit aby za chvíli někoho okrad nebo zabil. Pak jenom řekne, že je chytrý a že jako Rus může dělat cokoliv. Je to vlastní drtivé většině Rusů. A Rusovi něco vysvětlovat je zbytečnost protože „Putin by mi nelhal“.

  • wenkovan napsal:

   A hele, co takhle paragrafy o hanobení národa, rasy …? Ty už neplatí? To, že někde (třeba v Rusku) nedodržují lidská práva, ještě neznamená, že musíme být stejní. Pokud si řadový Rus myslí „Putin by mi nelhal“, chová se stejně jako našinci, kteří ještě po dvou letech covidového průšvihu baští kecy naší vlády.

   • Pavel napsal:

    To „hanobení“ sis vycucal odkud? Chápu, ty raději baštíš kecy rusácké vlády.

 4. Kamil napsal:

  Informujte nás, ať víme, že vás opravdu máme přijet ochránit. :DDDD

 5. Óňa napsal:

  Správně, nahlašte to a řekněte to Putinovi, on nám vyhlásí válku! Krucinál, co tady ještě ta pátá kolona pohledává? Jak to, že jim to ještě nezavřeli a nevyhostili je zpátky do jejich skvělýho, úžasnýho, nejlepšího Ruska?

  • Ondrej napsal:

   presne tak, ven, resp domu do rossije a to supem!!!

  • Eva napsal:

   Vývoz ruské kultury opravdu, ale opravdu nepotřebujeme. Ne takovou „kulturu“, jakou předvádějí na Ukrajině a předvedli mnohokrát jinde. Vystěhovat Dům ruské kultury do Ruska a každého, kdo souhlasí s Putlerovou agresí, vystěhovat s nimi! A v tom jejich domě udělat školku pro vyhnané ukrajinské děti!

 6. Miroslav Počinek napsal:

  „Ruské mrazy a ostatní ruské věci uhasily ve mně poslední jiskru všeslovanské lásky. Především abych, jak se říká, i s dveřmi do domu vpadl, vyslovuji pevné a nevratné přesvědčení své, že Slované nejsou jedním národem. K Rusům, kteří s jidášským políbením přicházejí, aby nás vstrčili do kapsy, musíme být chladní, nechceme-li je dokonce nenávidět.“
  (Tak hluboká byla deziluze, kterou v Karlu Havlíčku Borovském vyvolalo Rusko). (Toulky českou minulostí – Týdeník Rozhlas č. 6. 2011.)

 7. Olda napsal:

  Nevážené a nemilé Ruské středisko
  Vždycky jsem Rudou armádu obdivoval za její nepopiratelný ůspěch v druhé světové válce. Tehdy vojáci zabíjeli fašisty, kteří napadli Evropu.
  Dnes Rudá armáda zabíjí obyvatele měst, ničí jejich majetek a infrastrukturu svéprávné země.
  Dnešní Rudá armáda pošlapává památku všech, kteří v jejích řadách v letech 1941 až 45 ztratili své životy v bojích za svobodu.
  Dneska se stydím už i za to, že umím rusky a že se mi ruština kdysi líbila.
  Váš Diktátor Putin, udělal z Ruska sociální a ekonomickou trosku, strašně dlouho si s váma nikdo nebude chtít špinit ruce a nejvíc na to doplatí bohužel právě vaši obyčejní lidé, které oblbujete vaší diktátorskou propagandou.
  Viděl někdo z vás film Boj o Moskvu ?
  Váš diktátor Putin, degradoval Rudou armádu a ruský národ do role fašistů, kteří v roce 1941 napadli tehdejší Sovětský svaz.
  Pokud ho v tom podporujete, řadíte se mezi válečné zločince, kteří patří před soud.

 8. Václav napsal:

  Co to máme za vládu,
  když nedokáže ani vyhnat rusáky z vlastí země.

 9. JanaJa napsal:

  Sankce proti Rusku jsou v běhu a Češi mají v hlavním městě Ruský dům… :/

 10. Ing. Anton Šimkovič napsal:

  Ne ní to tak dávno co prezident Putin v ruském parlamentu prohlásil “ kdo chce žít na
  ruské zemi musí mluvit rusky, kdo chce žít na ruské zemi musí psát rusky, kdo chce žít …….. musí ctít historií a tradice ruského národa“ !!!!!!!
  jenomže, v  případě některých lidí z Ruska, především v Praze, co žijí na České zemi, reciprocita neplatí !!!!!!!!!

 11. Vladimír Komárek napsal:

  Je to jednoduché: Rusko je zrůdná Ríše Zla a většina Rusáků svého Putlera a vedení podporuje.
  V Česku je třeba nyní urychleně přijmout zákon, že každý Rus, který je u nás, podepíše na pověřené obci prohlášení, že odsuzuje válku proti Ukrajině a je proti Putinovi a bude povinen nosit viditelně znamení (obdobně jako museli nosit za Hitlera židé – třeba přeškrtnuté „Z“), že toto prohlášení podepsal. Každý z nich, kdo toto odmítne, bude internován a nabídnut Ukrajině k využití jako živý štít v obytných budovách. Začal bych s jejich velvyslancem.

 12. Zdenek napsal:

  Je neuvěřitelné Rusko je prakticky ve válce s celým demokratickém světem a u nas mame jejich zmiji hnizdo neuveritelne p. Lipavsky

 13. Luboš napsal:

  To je fajn, že na sebe ruský dům upozornil – ihned zrušit 🙂

 14. H.N. napsal:

  Putin = Hitler

 15. Gregory napsal:

  Hlásím se jako rusofob. Už od dětství a to jsem ročník 1943.

 16. Pavel napsal:

  celá naše vláda,senát,neziskovky,novináři.

 17. Jindřich napsal:

  Už od svých dvanácti let se bojím Rusů. V roce 1968 mi bylo dvanáct roků a od té doby jsem se strachu z Rusů nezbavil. Ale nevím, jestli přesne tohle by chtěl Ruský dům slyšet.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost