Historky opilého muže, jak rozladit Kreml před olympiádou a česká vláda u stolu s extremisty
Proč bude v Česku přituhovat i po únoru? *** Andrej a Viktor mají stejného kamaráda – OLAFa *** Zázraky s fake news na počkání – 5. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.
NOČNÍ BOJOVKA PROTI FAKE NEWS: Boj proti falešným zprávám je běh na hodně dlouhou trať. Některé nástroje proti „fake news“ ale můžou vzniknout třeba i přes noc. Důkazem je FakeHacks – hackathon, který uspořádala technologická společnost Ackee ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Nadací Open Society Fund. 14 soutěžních týmů mělo během 24 hodin vytvořit aplikace, které by pomohly falešné zprávy objevovat, označovat a bránit jejich šíření.
PODLE VZORU ÚSVIT: Aktuální pohyb financí na účtu hnutí SPD připomíná počátek finančních problémů, do nichž se v minulém volebním období dostal první politický projekt Tomia Okamury, hnutí Úsvit. Z účtu odešlo na „analytické služby“ a „služby mediálního zastoupení a poradenství v oblasti P.R.“ 7,4 milionu korun. Peníze šly k lidem spojeným s TV Barrandov a Parlamentními listy. Podle SPD je vše v pořádku.
ČAPÍ HNÍZDO PO MAĎARSKU: Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se zajímá nejen o rodinný byznys českého premiéra, ale taky toho maďarského. Úřad v Maďarsku prověřoval veřejné zakázky firmy, kterou dříve vlastnil zeť premiéra Viktora Orbána, a zjistil při tom „vážné nesrovnalosti“. Maďarsko by mohlo vracet EU desítky milionů eur. Už v dubnu přitom budou v zemi parlamentní volby a Orbán v nich usiluje o rekordní čtvrtý mandát.
KREMLU VADÍ I PO SMRTI: Na pražské filozofické fakultě se 8. února oficiálně otevře Akademické centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska. Má jméno po zavražděném vůdci ruské opozice. „Reakce z Ruska nebo z ruské ambasády v Praze ještě nějaká přijít může. Ale máme tu autonomii akademického prostředí a chceme hájit svobodu bádání,“ říká Marek Příhoda, jeden ze dvou vedoucích nového centra. Tím druhým je ruský politolog nyní žijící v Praze Alexandr Morozov.
BABIŠ A RAKOUSKÁ KRAJNÍ PRAVICE: Rakousko, náš vzor? Český premiér v demisi Andrej Babiš se k našim jižním sousedům hlásí až nečekaně často. V jeho loňské předvolební knize O čem sním, když náhodou spím, se jméno Rakouska objevilo v různých souvislostech mnohokrát. Babiš jako premiér hodlá spolupracovat s novou rakouskou vládou, ve které je i strana Svobodných blízká krajní pravici. Zatím se ale nezdá, že by to kabinetu ANO nějak překáželo.
ČÍNSKÁ RADOST: Miloši Zemanovi gratulovali ke znovuzvolení příznačně jako první ze zahraničních představitelů prezidenti Ruska a Číny. Generální tajemník ÚV KS Číny a čínský prezident Si Ťin-pching ve zdravici Zemanovi napsal, že se těší na zvyšování úrovně strategického partnerství mezi oběma státy. Jak si to přeložit a komu to co konkrétního přinese? Tento týden jsme psali i o tom, že čínská skupina CEFC nevzdává snahu o navýšení podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T.
V ČESKU PŘITUHUJE: Alternativní pravda neexistuje. Je to lež. Útoky na novináře maskují útoky na svobodu. A v povolebním Česku je to až moc dobře vidět. Třeba na historkách opilého muže ze štábu Miloše Zemana. Vyberte si informace, kterým můžete věřit. Podpořte nezávislou novinařinu dříve, než bude pozdě! Podpořte HlídacíPes.org. Třeba darem (formulář na konci článku), případně opakovaným darem přímo na náš účet 2600667991/2010 Vážíme si jakékoliv podpory. Děkujeme.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)