Foto: Profimedia

Historie podle Kremlu: Všichni jste nacisti. U Stalingradu na nás útočila celá Evropa, jako dnes

Napsal/a Robert Břešťan 21. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Vladimir Putin přepisuje dějiny. Kremelská dezinformační laboratoř nepůsobí jen teď a tady, ale obrací se i hluboko do minulosti. Mimo jiné obviňuje někdejší spojence z podpory nacistů za druhé světové války a tvrdí, že v bitvě u Stalingradu na hrdinné sovětské vojáky ve skutečnosti útočila celá Evropa. S podotekem, že podobné je to přeci dnes na Ukrajině.

V Sovětském svazu bylo prý oblíbené toto rčení: „Víme, co přinese budoucnost. Mnohem těžší je předpovědět, jak bude vypadat minulost“. Současný Kreml na novém obrazu minulosti aktivně pracuje.

Kdo dosud věřil tomu, že Sovětský svaz a západní spojenci bojovali od roku 1941 (kdy Hitler napadl SSSR, a porušil tak pakt Ribbentrop–Molotov, jež byl i smlouvou o neútočení) společně, aby porazili Hitlera, toho Vladimir Putin hned v několika nedávných projevech vyvedl z omylu.

Západní tanky proti Rusku

Jak upozornil komunikační tým Evropské unie EU East StratCom zaměřený na odhalování ruské propagandy, kupříkladu během oslav prolomení blokády Leningradu 18. ledna a i později 2. února při výročí konce bitvy o Stalingrad prohlásil, že „obléhání Leningradu se zúčastnili zástupci mnoha evropských zemí a dopustili se zločinů“.

„Nikdy předtím jsme o tom nemluvili z důvodu určité tolerance a proto, abychom si nepokazili vztahy, abychom nezničili pozadí našich vztahů. Ale nebylo to jen na leningradské frontě, bylo to všude, stačí se podívat na modrou divizi u Stalingradu (šlo o jednotku dobrovolníků z frankistického Španělska, která působila v rámci německé armády na východní frontě, pozn. red.)

Dnes jsou opět západní tanky na cestě do boje proti Rusům,“ prohlásil Putin. Celá Evropa byla podle současného ruského výkladu nacistická už během druhé světové války. V této logice je tedy přirozené, že je nacistická i dnes – když podporuje Kyjev, který je podle Kremlu nacistický „z definice“.

Označování lidí za nacisty je ústředním bodem ruské manipulace už řadu let. Ruské vedení už v roce 2017 prohlašovalo Sovětský svaz za jediného vítěze nad nacistickým Německem; v dnešním Rusku dokonce může být trestně stíhán ten, kdo bude veřejně připomínat nepopiratelný fakt, že Adolf Hitler a Josif Stalin byli na začátku druhé světové války spojenci.

Že by Stalin neměl pravdu?

Už před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 proruská média obvinila Američany, že během druhé světové války ve skutečnosti podporovali nacisty, aby je využili k hlavnímu cíli – porážce Ruska.

„Status Ruska jako velmoci a nástupnického státu Sovětského svazu ve značné míře závisí na odkazu Velkého vítězství a plyne z pocitu morální převahy. Jakékoli zpochybňování statusu Ruska jako vítěze a osvoboditele ve druhé světové válce, včetně přílišného zdůrazňování neúspěchů Sovětského svazu nebo vysokého počtu obětí, může potenciálně poškodit vnímání ruské identity a geopolitické ambice. Kreml to ví a podle toho jedná,“ komentovala ruský přístup k vlastní historii Jade McGlynn, spolupracovnice Centra pro studium Ruska a Eurasie v londýnském think tanku Henry Jackson Society.

Reálné dějiny 20. století a zejména podíl spojenců na vítězství nad skutečným nacismem z ruských dějin postupně mizí. Má to svůj vývoj. Jak popsal už v roce 2020 web Rádia Svobodná Evropa, již v roce 1948, tedy v době, kdy byly USA již hlavním sovětským nepřítelem, se v knize Krátké dějiny Velké vlastenecké války píše o klíčových amerických dodávkách SSSR ze smlouvy o půjčce a pronájmu: „Celkově tato pomoc nebyla natolik významná, aby měla rozhodující vliv na průběh Velké vlastenecké války.“

V podobném duchu se vyjadřují mnozí Rusové dodnes. Například Nikolaj Ryžkov, poslední šéf vlády Sovětského svazu, už v roce 2015 napsal, že „lze s jistotou prohlásit, že tato pomoc nehrála rozhodující roli ve Velkém vítězství“.

To vše ovšem poněkud popírá samotného Josifa Stalina. Sovětský diktátor při přípitku na konferenci v Teheránu v listopadu 1943 s britským premiérem Winstonem Churchillem a americkým prezidentem Franklinem Rooseveltem řekl doslova toto:

„Chci vám říci, co z ruského pohledu prezident a Spojené státy udělali pro vítězství v této válce,“ řekl Stalin. „Nejdůležitějšími věcmi v této válce jsou stroje….. Spojené státy jsou zemí strojů. Bez strojů, které jsme obdrželi v rámci půjčky a pronájmu, bychom válku prohráli.“ Podobně se vyjadřovali i jiní známí představitelé Sovětského svazu jako byl Nikita Chruščov či maršál Žukov. I jejich vzpomínky musejí zjevně ustoupit „modernějším“ výkladům.

Přepište ruské dějiny

I v ruských školách jsou osnovy dějepisu a společenských věd ořezávány tak, aby odpovídaly současným politickým prioritám. Jak popsal server Politico, osnova nazvaná „Má země“ nabízí velmi selektivní a přibarvené historické vyprávění, které například zcela pomíjí období Sověty vyvolaného a řízeného hladomoru ve 30. letech 20. století, při němž zahynuly miliony Ukrajinců.

Verze pro patnácti- až sedmnáctileté děti začíná konstatováním: „Ukrajina a Rusko jsou dvě části jednoho historického, duchovního a kulturního prostoru.“ Učební plán tvrdí, že SSSR pomohl rozvinout Ukrajinu, zdůrazňuje Velkou vlasteneckou válku proti nacistickému Německu, vykresluje NATO jako hrozbu pro Rusko.

I anglicky psaný web The Moscow Times přinesl informace o tom, jak jsou žáci škol a jejich rodiče tlačeni k otevřené podpoře ruské agrese proti Ukrajině:

„Od 24. února, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu, úřady intenzivně prosazují proválečné poselství a symboly téměř na všech úrovních společnosti – a výjimkou nejsou ani školy a školky. Často jsou to právě zaměstnanci škol, rodiče a dokonce i samotní žáci, kteří přispívají k pronásledování odpůrců války, uvedli učitelé a rodiče, s nimiž deník The Moscow Times hovořil. Někteří učitelé byli propuštěni kvůli svým protiválečným názorům nebo kvůli tomu, že odmítli „sledovat“ účty svých žáků na sociálních sítích a hlásit protiválečný obsah.

Přepisování historie ze strany Ruska pocítilo hned několikrát i Česko. Zejména ve vztahu k invazi z roku 1968 a také ve vztahu k Mnichovské dohodě.

Téma zrady Západu

Například ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už v roce 2018 na Mnichovské bezpečnostní konferenci právě Mnichovskou dohodu připomněl – důvodem ústupků Hitlerovi v Mnichově v roce 1938 byla podle něj snaha zastavit vliv Ruska v Evropě a dnešní Evropa se podle jeho soudu nepoučila, když se opět tak vymezuje proti Rusku.

Téma Mnichovské dohody zároveň ideálně splňuje parametry fungující propagandy – na reálnou historickou událost naroubovat aktuální souvislosti, a dodat tak váhu podprahovému sdělení; že Západ opět zradí a oporu je třeba hledat v Rusku.

HlídacíPes.org v minulosti popsal například i putovní výstavu „Rozbití Československa 1938–1939: Nově zpřístupněné dokumenty ruských archivů“.

Z obsahu byl patrný důraz na téma zrady Západu: fotografie zahraničních státníků jako byl Daladier a Chamberlain s Adolfem Hitlerem, faksimile dokumentů a fotografie z podpisu britsko-německého paktu o neútočení z 30.9.1938 či záznamy z návštěvy ministra zahraničí Německa J. von Ribbentropa v Paříži a podpis francouzsko-německé deklarace o neútočení z 6.12.1938. O paktu Ribbentrop – Molotov a rozdělení Polska ale ani slovo.

Podobně současné Rusko překreslovalo události související s rokem 1968 – v roce 2015 způsobil propagandistický dokument ruské státní televize Rossija 1 o srpnových událostech roku 1968 česko-ruskou diplomatickou roztržku.

Ve filmu například vystupoval komunistický poslanec ruské Státní dumy Jurij Sinělščikov, který se obsazení Československa zúčastnil jako četař spojovacího praporu působícího v bývalé NDR. „Stříleli po nás shora z kulometů,“ tvrdil v dokumentu s tím, že „palba šla z budovy Národního muzea“. Komentátor ve filmu pak tvrdil, že se v Praze chystal ozbrojený převrat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)