Česká televize se snaží získat ruský propagandistický film o roce 1968. Jedná o právech
Česká televize se snaží získat práva k problematickému ruskému dokumentárnímu filmu „Varšavská smlouva, odtajněné stránky“. Odvysílat ho chce v rámci komponovaného večera k výročí 21. srpna 1968.
Na dotaz HlídacíPes.org to potvrdil programový ředitel ČT Milan Fridrich s tím, že jednání s ruskou stranou stále ještě pokračují. „Už několik týdnů jednáme o nákupu licence ruského dokumentu a věříme, že brzy dokument získáme. Naším cílem je dokument odvysílat letos v srpnu v komponovaném večerním pásmu o roku 1968,“ říká Fridrich.
Film nedávno natočila a odvysílala ruská státní televize Rossija 1. Kvůli pasážím věnovaným sovětské invazi do Československa v roce 1968 si dokonce ministr zahraničí Lubomír Zaorálek předvolal k jednání ruského velvyslance.
Recenze filmu i celý film v ruském znění: Imperiální arogance tvůrců „dokumentu“ o Varšavské smlouvě
Ve filmu vystupuje mimo jiné komunistický poslanec ruské Státní dumy Jurij Sinělščikov, který se obsazení Československa zúčastnil jako četař spojovacího praporu působícího v bývalé NDR. „Stříleli po nás shora z kulometů,“ barvitě popisuje v dokumentárním snímku Sinělščikov u budovy Národního muzea v Praze.
Jeho fiktivní vzpomínky na „palbu z kulometů a jiných zbraní po sovětských vojácích v otevřených transportérech“ a „hořící tanky“ jsou prostříhány s ukázkami ze sovětského propagandistického filmu z roku 1969 s názvem Československo, rok zkoušek. V něm v ulicích Prahy umírají potomci osvoboditelů z května 1945.
Neviditelný komentátor ve filmu s emocionálním zabarvením v hlase pak zase tvrdí, že se v Praze chystal ozbrojený převrat. Akce proti sovětským vojákům podle komentáře probíhaly pouze v centru hlavního města, zatímco jinde v Praze a na venkově byl klid.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Rusko si přeje Trumpovo vítězství, do ovlivnění kampaně cpe miliony dolarů
Jak se bělí stalinismus? Berlínská výstava pod vlivem Kremlu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Velice záslužný počin. I když mám pocit, že nejhlasitější zastánci pana Putina se budou raději dívat na „Ordinaci narůžovo“.
Bylo by dobré, aby tedy ČTV usilovala i o získání práv k tomuto filmu (1945 The Savage Peace), z produkce tentokráte BBC :
https://www.youtube.com/watch?v=fTMCE6ZBFL4
Zajímavé by bylo, vytvořit z těchto filmů nějaké virtuální “ dvojče“ , provázat je mezi sebou nějakým výkladem o tom, jak se “ tvoří“ tkzv. historie.
Třeba jen už kvůli vyváženosti, korektnosti apod., když už ne kvůli rozumu, jeho funkčnosti.
Určitě a Hellstorm asi také. Bohužel, vnímání vlastní historie je v mnoha národech zkresleno všemožnými mýty či tabu. Pokud se ale nevyrovnáme s vlastní minulostí, mohou toho zneužívat političtí manipulanti a populisti. Češi se například nevyrovnali se svým vztahem k Němcům. Mnoho Rusů dosud nepřekouslo rozpad SSSR. Stejně tak jim dělá problém uznat, že Hitler a Stalin byli ze stejného těsta. Jistě najdete další příklady.
Postupem doby se téměř s nutností každá historie mytologizuje. Je to zřejmě hluboce lidské, nelidské by bylo chtít znova a znova prožívat dávné situace a pak se sebebičovat kvůli něčemu, co v mnoha případech není nic než pokleslou žurnalistikou a nikolivěk historickou pravdou.
“ Češi se například nevyrovnali se svým vztahem k Němcům.“…to je nejen ve výše zmíněném kontextu pitomost, paušální odsudek hodný tak jedině právě že agitprop zprávičky.
„Mnoho Rusů dosud nepřekouslo rozpad SSSR“….no tak nepřekouslo, a co dál ? Mnoho Němců po VV 2 /Druhá Východopolokoulní Válka/ nepřekouslo zmičení Třetí , Tisícileté říše, jejich děti či vnukové již očividně ano. A mnoho Francouzů jistě kdysi nepřekouslo porážku Napoleona, koho to dnes zajímá, klást otázky typu “ jak se vyrovnali Francouzi s porážkou či krutostmi Napoleona“ ?
Hitler a Stalin nebyli ze stejného těsta, další pitomost. Už z podstaty sociobiologické, neřku-li z hlediska konstelace skutečnosti v kterých působili.
Ne, další příklady pitomostí nenajdu, respektive našel bych…ale je to povíceru k ničemu.
Hezký den.