johnjt44 / Foter / CC BY,

Česká televize se snaží získat ruský propagandistický film o roce 1968. Jedná o právech

Napsal/a Robert Břešťan 17. června 2015

Česká televize se snaží získat práva k problematickému ruskému dokumentárnímu filmu „Varšavská smlouva, odtajněné stránky“. Odvysílat ho chce  v rámci komponovaného večera k výročí 21. srpna 1968.

Na dotaz HlídacíPes.org to potvrdil programový ředitel ČT Milan Fridrich s tím, že jednání s ruskou stranou stále ještě pokračují. „Už několik týdnů jednáme o nákupu licence ruského dokumentu a věříme, že brzy dokument získáme. Naším cílem je dokument odvysílat letos v srpnu v komponovaném večerním pásmu o roku 1968,“ říká Fridrich.

Film nedávno natočila a odvysílala ruská státní televize Rossija 1. Kvůli pasážím věnovaným sovětské invazi do Československa v roce 1968 si dokonce ministr zahraničí Lubomír Zaorálek předvolal k jednání ruského velvyslance.


Recenze filmu i celý film v ruském znění: Imperiální arogance tvůrců „dokumentu“ o Varšavské smlouvě


Ve filmu vystupuje mimo jiné komunistický poslanec ruské Státní dumy Jurij Sinělščikov, který se obsazení Československa zúčastnil jako četař spojovacího praporu působícího v bývalé NDR. „Stříleli po nás shora z kulometů,“ barvitě popisuje v dokumentárním snímku Sinělščikov u budovy Národního muzea v Praze.

Jeho fiktivní vzpomínky na „palbu z kulometů a jiných zbraní po sovětských vojácích v otevřených transportérech“ a „hořící tanky“ jsou prostříhány s ukázkami ze sovětského propagandistického filmu z roku 1969 s názvem Československo, rok zkoušek. V něm v ulicích Prahy umírají potomci osvoboditelů z května 1945.

Neviditelný komentátor ve filmu s emocionálním zabarvením v hlase pak zase tvrdí, že se v Praze chystal ozbrojený převrat. Akce proti sovětským vojákům podle komentáře probíhaly pouze v centru hlavního města, zatímco jinde v Praze a na venkově byl klid.

4 komentáře

 1. Karel napsal:

  Velice záslužný počin. I když mám pocit, že nejhlasitější zastánci pana Putina se budou raději dívat na „Ordinaci narůžovo“.

 2. český maloměšťák napsal:

  Bylo by dobré, aby tedy ČTV usilovala i o získání práv k tomuto filmu (1945 The Savage Peace), z produkce tentokráte BBC :

  https://www.youtube.com/watch?v=fTMCE6ZBFL4

  Zajímavé by bylo, vytvořit z těchto filmů nějaké virtuální “ dvojče“ , provázat je mezi sebou nějakým výkladem o tom, jak se “ tvoří“ tkzv. historie.

  Třeba jen už kvůli vyváženosti, korektnosti apod., když už ne kvůli rozumu, jeho funkčnosti.

  • Karel napsal:

   Určitě a Hellstorm asi také. Bohužel, vnímání vlastní historie je v mnoha národech zkresleno všemožnými mýty či tabu. Pokud se ale nevyrovnáme s vlastní minulostí, mohou toho zneužívat političtí manipulanti a populisti. Češi se například nevyrovnali se svým vztahem k Němcům. Mnoho Rusů dosud nepřekouslo rozpad SSSR. Stejně tak jim dělá problém uznat, že Hitler a Stalin byli ze stejného těsta. Jistě najdete další příklady.

   • český maloměšťák napsal:

    Postupem doby se téměř s nutností každá historie mytologizuje. Je to zřejmě hluboce lidské, nelidské by bylo chtít znova a znova prožívat dávné situace a pak se sebebičovat kvůli něčemu, co v mnoha případech není nic než pokleslou žurnalistikou a nikolivěk historickou pravdou.
    “ Češi se například nevyrovnali se svým vztahem k Němcům.“…to je nejen ve výše zmíněném kontextu pitomost, paušální odsudek hodný tak jedině právě že agitprop zprávičky.
    „Mnoho Rusů dosud nepřekouslo rozpad SSSR“….no tak nepřekouslo, a co dál ? Mnoho Němců po VV 2 /Druhá Východopolokoulní Válka/ nepřekouslo zmičení Třetí , Tisícileté říše, jejich děti či vnukové již očividně ano. A mnoho Francouzů jistě kdysi nepřekouslo porážku Napoleona, koho to dnes zajímá, klást otázky typu “ jak se vyrovnali Francouzi s porážkou či krutostmi Napoleona“ ?
    Hitler a Stalin nebyli ze stejného těsta, další pitomost. Už z podstaty sociobiologické, neřku-li z hlediska konstelace skutečnosti v kterých působili.
    Ne, další příklady pitomostí nenajdu, respektive našel bych…ale je to povíceru k ničemu.
    Hezký den.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies