Glosa: Babiš ztrácí kvůli EET, chystá protiútok

Napsal/a Petr Holub 12. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Nový rok nastane podle čínského kalendáře až 7. února. Do té doby hodlá Andrej Babiš a jeho hnutí ANO dokončit, co nestihl v roce 2015 podle západního kalendáře. V nepořádku jsou dvě záležitosti, konkrétně volební preference a schválení zákona o elektronických pokladnách EET.

V roce 2015 Babišovy preference klesly u třech agentur (STEM, CVVM a TNS Aisa), u společností Factum, Median a Sanep stagnovaly. U jediné Aisy nakonec zůstal výrazný náskok před hlavním konkurentem ČSSD o deset procent, jinak nepřesáhl tři procenta. U CVVM se ANO dokonce propadlo na druhé místo.

Mantinely pro Babiše

Tento vývoj omezuje mantinely Babišovy politiky. I když si průběžně stěžuje na vládní alianci se sociálními demokraty, nezbývá mu než v koalici setrvat, protože není dost silný na to, aby sám našel jiného partnera.

Důvody, proč lidé Babišovi nepřejí, se dají jen těžko hledat jinde než v jeho tažení za elektronickými registračními pokladnami. Podle zjištění společnosti Median má obavy ze zavedení pokladen 56 procent živnostníků a jenom 8 procent očekává pozitivní vliv.

Podnikatelé a živnostníci přitom podle průzkumu stejné agentury tvořili při volbách v roce jádro Babišových voličů. Získal hlasy 27 procent z nich, zatímco jen 20 procent od zaměstnanců a 15 procent od studentů a důchodců. Od té doby nevznikly podobně reprezentativní průzkumy, přesto z těch méně obsazených například od agentury CVVM vyplývá, že podpora ANO mezi podnikateli v poslední době klesá. Sociologové na webu Echo24.cz opatrně připustili, že to pravděpodobně bude kvůli pokladnám, tedy stěžejnímu Babišově tématu.

Rozklad hlavní skupiny příznivců je proces, který se dá těžko zvrátit. Proto dnes stojí Babiš mezi Scyllou a Charybdou. Může při prosazování zákona o EET ustoupit a přiznat svou slabost. Anebo prosadit pokladny i za cenu porušení zákona o jednacím řádu sněmovny, a deklarovat se jako zapřísáhlý zastánce státního on-line dohledu nad podnikáním.

Varianta silný vůdce

Z výroků představitelů ANO na poslední schůzi sněmovny vyplývá, že se Babiš rozhodl pro druhou variantu a že hodlá jako politik silné ruky přesvědčit i ty, kdo už začali pochybovat. Za termín rozhodujícího hlasování, při kterém silou přeruší opoziční obstrukci, uvádějí konec ledna. A když spor skončí u Ústavního soudu, je miliardář připraven svou při vyhrát.

Před začátkem čínského nového roku budou prosazeny pokladny EET a Babiš přesvědčí voliče, že mají silného vůdce. Tak zní plán. Je to první prokazatelný případ, kdy se Babiš přímo neřídí průzkumy veřejného mínění. Sází při politickém pokeru víc, než kdykoli předtím.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)