Prague Pride, srpen 2019.

Gay mafie ovlivňuje soudy, homosexuální hnutí platí miliardáři, tvrdí platforma Agenda Europe

Napsal/a Robert Břešťan 16. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Aktivitám celosvětové platformy Agenda Europe je připisován vznik konkrétních zákonů a restrikcí, jakým je třeba zákaz potratů v Polsku z roku 2016 či o rok dříve odmítnutí sňatků gayů v referendu ve Slovinsku i v dalších zemích – Slovensku, Chorvatsku či Rumunsku. Své následovníky mají témata a zájmy Agendy Europe i v Česku. 

Na to, že je platforma Agenda Europe problematický a netransparentní projekt, upozornilo Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční právo (sdružuje členy 28 evropských národních parlamentů zabývající se podobnou tématikou, Česká republika mezi nimi není). To v roce 2018 vydalo publikaci, která se Agendě Europe a jejím aktivitám důkladně věnovala. 

V ní popisuje protipotratové iniciativy v Evropě, hnutí odmítající svazky párů stejného pohlaví, potraty i rozvody. V publikaci autoři přiznávají, že to, jak přesně je neformální uskupení Agenda Europe organizováno a financováno, není zcela jasné. Existuje ale řada indicií – zejména na základě toho, kdo se účastní akcí pořádaných právě Agendou Europe.


Tento text navazuje na první článek věnovaný platformě Agenda Europe, najdete jej ZDE


Lobbistické aktivity i v Česku

Kupříkladu na summit v Londýně v roce 2013 dorazili lidé blízcí mexickému miliardáři Patricku Slim Domitovi, osobně byl přítomen arcivévoda Imre s arcivévodkyní Kathleen z Habsbursko-Lotrinské dynastie, blízký spolupracovník britsko-australského miliardáře Michaela Hintzeho či emisar ruského oligarchy Konstatina Malofejeva a stopy prý vedou i do Vatikánu.

Evropská hnutí typově odpovídající zájmům Agenda Europe však podle zjištění webu Open Democracy podporují i ultrakonzervativní kruhy v USA, v posledních deseti letech jde údajně zhruba o 50 milionů dolarů „černých peněz“ na témata tradiční rodiny, odmítání potratů a LGBT komunity a podobně. Mělo jít i o lobbistické aktivity v České republice, v roce 2007 například u změn zákona o registrovaném partnerství.

Detailní toky peněz se prokazují obtížně, publikace Evropského parlamentního fóra alespoň popisuje ideologii s nimi spojenou: cílem platformy je stručně řečeno „nastolení přirozeného pořádku“ v Evropě.

Dokumentuje i to, jak propojené ultrakonzervativní organizace v podstatě stejném duchu a podobnými slovy ve svých zemích upozorňují na to, že liberální demokracie je překonána, že je třeba vrátit se ke konzervativním křesťanským hodnotám, odmítat antikoncepci, práva LGBT komunity i ženskou emancipaci.

„Podle organizátorů summitu Agenda Europe v Dublinu se síť skládá z přibližně 100–150 jednotlivců a nejméně padesáti evropských neziskových organizací zaměřených na podporu tradičních rodin, odpor k potratům, anti-LGBT hnutí a další nejméně ze třiceti evropských zemí,“ stojí v publikaci. Česká republika v textu nijak zmiňována není.

Webové stránky AgendaEurope.org se pouze vymezují proti obsahu výše uvedené publikace, nenabízejí žádné další informace, ani kontaktní údaje: „Agenda Europe je neformální síť sloužící ke spolupráci mezi jednotlivci, neziskovými organizacemi a experty, kterým záleží na otázkách ochrany života, rodin a náboženské svobody,“ stojí pouze na webu.

Webová stránka je registrována na Sophii Kuby, ředitelku strategických vztahů mezinárodní konzervativní křesťanské organizace Alliance Defending Freedom (Aliance na ochranu svobody) se sídlem ve Vídni. 

„Navzdory tomu, co se o nás píše v této publikaci, jsme neformální síť, nikoli organizace. Nemáme žádné vnější zdroje financování,“ čteme dále na webu, který nijak nevysvětluje to, že neformální neplacená síť dokáže zorganizovat a zaplatit opakovaně výroční setkání v hlavních městech Evropy i světa.

Pětice českých neziskovek

Více obsahu než statický web AgendaEurope.org nabízí původní „blog“ na adrese agendaeurope.wordpress.com. Kromě textů o tom, jak „gay mafie“ ovlivňuje soudy, nebo jak za vzestupem hnutí na podporu gayů a leseb stojí peníze konkrétních miliardářů, nabízí i rozcestník na doporučené weby z celého světa.

Nechybí ani vybrané organizace z České republiky; odkazy však doprovází upozornění, že jde o doporučení a vyjádření podpory činnosti konkrétních organizací, nikoli o důkaz členství v platformě Agenda Europe.

Celkem jich je uvedeno pět. HlídacíPes.org všechny oslovil s dotazem, zda a případně jak jsou s platformou Agenda Europe propojené.

Hnutí Pro život ČR ( zmíněné v předchozím textu souvislosti s jednáním s Andrejem Babišem) se prezentuje jako organizace pomáhající nečekaně těhotným a „obnovující společenský respekt k nenarozeným dětem“. Podle předsedy Radima Ucháče ale s platformou Agenda Europe jeho hnutí „nemá žádné organizační, ekonomické, personální či jiné vazby“.

„Pokud můžeme z veřejně dostupných zdrojů posoudit, nevíme o tom, že by existoval nějaký projekt Agenda Europe v České republice. Těší nás ale, když naši organizaci kdokoli doporučí,“ dodal Ucháč.

„Obecně považujeme za zdravý projev občanské společnosti, když podobně smýšlející subjekty navzájem spolupracují – a to bez ohledu na to, zda se jedná o extrémní levici, pravici, liberály či patrioty. Podobně i my sdílíme naše zkušenosti přímo s jednotlivými organizacemi v zahraničí a nepotřebujeme k tomu nějaké platformy,“ dodal Ucháč.

Pojem Agenda Europe prý nic neříká české větvi mezinárodní křesťanské organizace Liga pár páru v ČR.

„Zmíněnou organizaci vůbec neznám, musela jsem si ji vyhledat na internetu. Za necelé tři roky, co jsem předsedkyní spolku LPP ČR, jsem s nimi nikdy nebyla v kontaktu. Netuším ani, jak jsme si zasloužili to, že nás doporučují na svých stránkách,“ říká předsedkyně Jitka Nováková.

„Sami píší, že jde o organizace, které doporučují, ale nijak k nim nejsou přidruženy. Krátce jsem zmíněné stránky prošla a je pravda, že hodnoty jako manželství, rodina a úcta ke každé lidské bytosti od početí jsou velmi důležité i pro naši organizaci,“ dodává.

Maily z Ruska

Jinak však zareagovalo Národní centrum pro rodinu, nezisková organizace, která má za cíl „podporovat a iniciovat prorodinné aktivity v naší zemi, přinášet zahraniční zkušenosti v oblasti rodinné politiky i konkrétní nabídky pro rodiny“.

Centrum založila už v roce 1996 Česká biskupská konference a jeho ředitelka Marie Oujezdská si vybavuje, že „před lety byla v mailové rozesílce této Agendy“.

Jak dodává, v probíhající komunikaci kritizovala zjevné proruské zaměření této platformy. „Nelíbilo se mi glorifikování Putina za to, že se údajně zastává tzv. tradiční rodiny. Tím jsem upadla v nemilost a po čase jsem zjistila, že mi už od nich nedocházejí maily,“ vysvětluje s tím, že o jakékoli členství v takové platformě zájem nemá.

„Připomněla jsem v korespondenci známou taktiku totalitního SSSR i našich komunistů, kteří hledají všemi možnými způsoby přívržence. Tehdy mi velmi rychle a velmi obšírně odpověděl jistý Pavel Parfentijev. Až jsem se divila, kde na to bere tolik času… Samozřejmě mi můj postřeh vyvracel. Nezájem ruské vlády o opravdové potřeby rodiny mi ale potvrdily i ruské rodiny přítomné na Světovém setkání rodin v Dublinu 2018,“ popisuje Marie Oujezdská.

I když Agenda Europe žádného oficiálního mluvčího nemá, zmíněný ruský občan Pavel Parfentijev byl už před časem určen emisarem Světového kongresu rodin pro komunikaci s evropskými institucemi. 

Prezentuje se jako nezávislý expert na problematiku rodin, generální ředitel ruské organizace FamilyPolicy sdružující ruské aktivisty „za práva rodin“. HlídacíPes.org na kontaktní e-mailovou adresu FamilyPolicy.ru zaslal sérii dotazů k fungování Světového kongresu rodin, propojení s Agendou Europe i případné spolupráci s jednotlivci či organizacemi z Česka. Odpovědi do termínu vydání tohoto textu nedorazily.

Čtvrtou českou organizací z pětimístného seznamu uvedeného na stránkách Agenda Europe je Res Claritatis, spolek vydávající čtrnáctideník RC Monitor s s podtitulem Svět katolickýma očima.

Res Claritatis se v sekci „o nás“ popisuje jako spolek, „jehož účelem je kulturní a vzdělávací činnost zaměřená na prevenci náboženské nesnášenlivosti široké veřejnosti se zvláštním zaměřením na mládež“.

„Náš spolek neeviduje žádnou aktivní platformu tzv. Agendy Europe v ČR, proto spolupráce neexistuje. Se Světovým kongresem rodin žádnou spolupráci také nemáme, ale když vydají zajímavou tiskovou zprávu apod., rádi ji otiskneme,“ říká šéfredaktorka RC Monitor. „Těší nás ale, pokud se spojují projekty, organizace a záměry, které mají podobné cíle a dokážou se tak potkat subjekty z mnoha stran a řady názorových proudů,“ dodává.

Pátá z organizací, CENAP
Centrum naděje a pomoci, které nabízí „sociální a zdravotní poradenství a pomoc v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím, rodičovstvím“, na dotaz HlídacíPes.org nereagovala.

Rozvod s transgender manželem

Pokud by tvůrci stránek Agenda Europe uvažovali o aktualizaci odkazů, v Česku je v souvislosti s jim blízkými tématy slyšet v poslední době zejména o Alianci pro rodinu. Vloni v listopadu zaujal výrok její předsedkyně Jany Jochové, kterou poněkud zaskočil novinářský dotaz, co by dělala, kdyby jí její syn oznámil, že je homosexuál.

„Bylo by mi milejší, kdyby můj syn raději zůstal sám, než aby žil v homosexuálním partnerství,“ řekla v pořadu Rozstřel na serveru iDnes. „Kdyby mi to oznámil ve dvanácti, tak bych se to snažila řešit,“ dodala bez vysvětlení jak. Podle Jochové je dnes manželství jako svazek muže a ženy ohroženo „i díky aktivistům LGBT komunity, kteří říkají, že chtějí manželství pro všechny“.

Bez zajímavosti není, že podobně jako texty na stránkách Agenda Europe, i Aliance pro rodinu naznačuje spiknutí soudců v zájmu homosexuální lobby.

Aktivní je i spolek Tradiční rodina. Jeho předsedkyní je Ivana Schneiderová, členka SPD, která byla velmi aktivní na dezinformační scéně zejména v souvislosti s Istanbulskou úmluvou.

„Je to genocida rodiny, genocida dětí, mužů i žen, otců i matek. Kdo souhlasí s ratifikací, souhlasí s genocidou svého národa. Kdo podporuje ratifikaci, souhlasí s obchodem s bílým masem,“ prohlásila například Schneiderová, když v listopadu 2018 přinesla na Petiční výbor Poslanecké sněmovny arch s podpisy proti úmluvě.

Vliv na její boj za tradiční rodinu má pravděpodobně i její osobní zkušenost. S manželem sice vychovala čtyři děti, ale před několika lety se od něj dozvěděla, že je transgender a cítí být více ženou než mužem.

„Z manžela byla ve 45 letech ‚žena‘, která nevěděla, zda žít s chlapem, či ženou,“ přiznala Ivana Schneiderová, která se poté s manželem rozvedla.


Projekt HlídacíPes.org zaměřený na fenomén tzv. Agenda Europe podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)