Firmy s vlastníkem z daňových rájů jsou o třetinu rizikovější než ty „běžné“

Napsal/a -pes- 5. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

České firmy, jejichž vlastník má sídlo v daňovém ráji, jsou v průměru o 30 % rizikovější než celková populace tuzemských firem.

Firmy s majiteli z daňových rájů vykazují horší platební morálku, jsou méně ekonomicky stabilní, méně ziskové, mají tendenci se zadlužovat cizím kapitálem a často disponují extrémně záporným vlastním kapitálem.


PSALI JSME: Dividenda z daňového ráje. Tajuplná cesta 1,7 miliard korun z firmy českého miliardáře


Častěji než běžné firmy mají registrované sídlo v Praze a na virtuální adrese. Plyne to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Ekonomické riziko, nestabilita

Nejrizikovější jsou firmy, které mají vlastníka se sídlem na Ostrově Man (Velká Británie), Seychelách, Bahamách, Gibraltaru, Panamě nebo Britských Panenských ostrovech.

Větší rizikovost a nestabilitu subjektů, jejichž matka má sídlo v daňovém ráji, dokládá pohled na způsob jejich hospodaření.

„Tyto firmy jsou méně ziskové a mají se tendenci více zadlužovat cizím kapitálem, což přináší do jejich podnikání značně zvýšené riziko. Celková výše aktiv je k našemu překvapení velmi vysoká. Jedná se tedy o firmy, které disponují poměrně velkým majetkem, ovšem velmi často také extrémně záporným vlastním kapitálem, anebo naopak velmi vysokým,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař.


ČTĚTE TÉŽ:  Panama Papers naruby: I Česko může být daňovým rájem. Aspoň pro někoho…


Je pak podle něj pochopitelné, že tam, kde je velký majetek a záporný vlastní kapitál, musí být vysoký objem celkových dluhů, což těmto firmám extrémně zvyšuje ekonomické riziko a nestabilitu.

„Analyzované společnosti také často dosahují velmi vysokých tržeb, mají tudíž značný tržní podíl, což je poměrně překvapivé zjištění vzhledem k tomu, jak nevhodně ekonomicky hospodaří,“ upozorňuje Řičař.

Je vidět, kdo je vlastní

Také platební morálka firem s vlastníkem z daňového ráje, je ve srovnání s běžnou populací firem horší. Analyzované firmy v posledních dvanácti měsících platí více po splatnosti než zbytek podnikatelské základny.

„To je důsledkem jejich způsobu financování – jsou více zadlužené, a tak využívají další formy financování, tentokrát na úkor dodavatelů, a tím sebe i je vystavují vyššímu riziku. Pokud u firmy z daňového ráje sledujeme zhoršení platební morálky v posledních několika měsících, pak je více než běžná firma ohrožena ekonomickou nestabilitou, a tedy zprostředkovaně také peníze jejích dodavatelů za nezaplacené faktury,“ říká analytik Bisnode.

Z analýzy plyne i to, že vlastníci firem se sídlem v daňovém ráji, měli oproti běžným firmám v posledních pěti letech častěji propojení na subjekt, který je v insolvenci. „To je velmi důležité zjištění, neboť poukazuje na to, jakým způsobem sledované firmy fungují, nebo jaký typ podnikatelů za nimi stojí,“ konstatuje Řičař.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)