dibaer via Foter.com / CC BY-SA,

Firmy s vlastníkem z daňových rájů jsou o třetinu rizikovější než ty „běžné“

Napsal/a -pes- 5. července 2016

České firmy, jejichž vlastník má sídlo v daňovém ráji, jsou v průměru o 30 % rizikovější než celková populace tuzemských firem.

Firmy s majiteli z daňových rájů vykazují horší platební morálku, jsou méně ekonomicky stabilní, méně ziskové, mají tendenci se zadlužovat cizím kapitálem a často disponují extrémně záporným vlastním kapitálem.


PSALI JSME: Dividenda z daňového ráje. Tajuplná cesta 1,7 miliard korun z firmy českého miliardáře


Častěji než běžné firmy mají registrované sídlo v Praze a na virtuální adrese. Plyne to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Ekonomické riziko, nestabilita

Nejrizikovější jsou firmy, které mají vlastníka se sídlem na Ostrově Man (Velká Británie), Seychelách, Bahamách, Gibraltaru, Panamě nebo Britských Panenských ostrovech.

Větší rizikovost a nestabilitu subjektů, jejichž matka má sídlo v daňovém ráji, dokládá pohled na způsob jejich hospodaření.

„Tyto firmy jsou méně ziskové a mají se tendenci více zadlužovat cizím kapitálem, což přináší do jejich podnikání značně zvýšené riziko. Celková výše aktiv je k našemu překvapení velmi vysoká. Jedná se tedy o firmy, které disponují poměrně velkým majetkem, ovšem velmi často také extrémně záporným vlastním kapitálem, anebo naopak velmi vysokým,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař.


ČTĚTE TÉŽ:  Panama Papers naruby: I Česko může být daňovým rájem. Aspoň pro někoho…


Je pak podle něj pochopitelné, že tam, kde je velký majetek a záporný vlastní kapitál, musí být vysoký objem celkových dluhů, což těmto firmám extrémně zvyšuje ekonomické riziko a nestabilitu.

„Analyzované společnosti také často dosahují velmi vysokých tržeb, mají tudíž značný tržní podíl, což je poměrně překvapivé zjištění vzhledem k tomu, jak nevhodně ekonomicky hospodaří,“ upozorňuje Řičař.

Je vidět, kdo je vlastní

Také platební morálka firem s vlastníkem z daňového ráje, je ve srovnání s běžnou populací firem horší. Analyzované firmy v posledních dvanácti měsících platí více po splatnosti než zbytek podnikatelské základny.

„To je důsledkem jejich způsobu financování – jsou více zadlužené, a tak využívají další formy financování, tentokrát na úkor dodavatelů, a tím sebe i je vystavují vyššímu riziku. Pokud u firmy z daňového ráje sledujeme zhoršení platební morálky v posledních několika měsících, pak je více než běžná firma ohrožena ekonomickou nestabilitou, a tedy zprostředkovaně také peníze jejích dodavatelů za nezaplacené faktury,“ říká analytik Bisnode.

Z analýzy plyne i to, že vlastníci firem se sídlem v daňovém ráji, měli oproti běžným firmám v posledních pěti letech častěji propojení na subjekt, který je v insolvenci. „To je velmi důležité zjištění, neboť poukazuje na to, jakým způsobem sledované firmy fungují, nebo jaký typ podnikatelů za nimi stojí,“ konstatuje Řičař.

Čtěte též

1 komentář

  1. Mentalista napsal:

    Vážený čoklíku, je to jenom další navařená“Šlichta“ s použitím ingrediencí exprezidenta Jidáše a současného prezidenta Osla z Bamberku, kteří úspěšně privatizovali MUS, ale podle švýcarské justice jde o primitivní krádež.Galérka posledních dvou prezidentů vyhrála další bitvu na Bílé hoře, resp. porobila český plebs.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies