Foto: Profimedia

Fialo, octup, vzkazují alkoholici. Nemůžeme si dát svých deset kousků

Napsal/a Robert Malecký 15. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Česko je dlouhodobě na špici žebříčků, které mají různé vznešené názvy a většinou se jimi chlubíme. Média píšou, že jsme obhájili primát ve spotřebě alkoholu na hlavu, že jsme vypili nejvíc piva, a to včetně kojenců, a podobně. Jinými slovy že jsme zemí prolezlou alkoholem a alkoholismem a nestydíme se za to pochválit. Protože to za nás nikdo jiný neudělá.

  • A teď přichází zápletka. Pivo bylo od Nového roku přesunuto z desetiprocentní do jednadvacetiprocentní sazby DPH, což s sebou překvapivě přineslo zdražení. A světe div se, všimli si toho i novináři a píšou o tom články. Jako reprezentativní ukázku vezměme text Seznam Zpráv s přiléhavým titulkem: Pivo i za 80 korun? Nadšený není nikdo, říká hospodský. Slovo lidu, slovo boží, a tak dejme nejprve slovo zástupci konzumentů.

„Někteří kamarádi do hospody už skoro nechodí. A pokud ano, dají si tři piva a jdou domů.“
(třicátník Jan, Seznam Zprávy, 13. ledna)

Smutná země, kde to po litru a půl piva končí nebo je člověk odkázán na domácí pochlastávání lahváčů za 8,90. Úplné Fialové půlnoční království. Pro pijany, kteří nemohou pořádně chlastat a ukázat, co v nich je, má pochopitelně pochopení i muž z druhé strany výčepního pultu.

„Je jasné, že si to už každý rozmyslí. Když jde člověk do hospody a za deset piv dá skoro sedm set korun, aniž by se stačil podívat do jídelního lístku, má to určitě vliv na domácí rozpočet.“
(provozní Pivnice U Čápa Martin Řídký, Seznam Zprávy, 13. ledna)

To je prostě hned. Dáte si deset kousků, ještě než se stihnete v hospodě pořádně rozkoukat. Teda už nedáte. Fialová bída, octup.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Žila byla paní Alena Schillerová. Mnoho o ní už bylo popsáno a pořád nemá dost. Tentokrát se vydala do podcastu Czech Crunch odpovídat na otázku, zda se má Česko připravovat na válku (rozuměj zvyšovat obranné výdaje).

„Ne, určitě ne být připraveni na válku, jak říká šéf generálního štábu Řehka. Vždycky se osypu, když čtu jeho vyjádření nebo headliny ‚Připravme se na válku‘. My se nechceme připravovat na válku, my chceme žít v míru.“
(Alena Schillerová, Czech Crunch, 8. ledna)

Ono by se mohlo zdát, že je hnutí ANO parta bezcharakterních populistů, která je ochotná za vidinu pár hlasů prodat republiku. To by ovšem předpokládalo, že paní Schillerová vůbec ví, co říká, a uvědomuje si dopad svých slov. Takhle je to jen obyčejná zrada z nedbalosti, to snad nemá ani cenu komentovat. Raději si pustíme hezkou písničku. 

Svěží dílko pochází ze seriálu Svět pod hlavou a z textu vyjímáme:

„Já mám radši lásku nežli bombu
S láskou taky daleko dál dojdu
Já mám radši lásku nežli válku
Raketou řízenou na dálku
Ne, bombu ne!
To radši lásku, jémine!“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Kdo nás sleduje delší dobu, ví, že máme romantický vztah s městem Ústí nad Labem. Který občas vykazuje příznaky stockholmského syndromu. Když jsme před koncem roku otevírali téma ústecké protipovodňové vany, která se ukázala spíš jako povodňová, netušili jsme, že ve skutečnosti zahajujeme seriál komických skečů.

Ústecká rarita: protipovodňová vana, jakou svět neviděl. Jen do ní trochu zatéká

Brzy se přidali i ostatní kolegové, kteří napjatě kladli ty správné otázky:


Hm, tak to nevyšlo:


A viník? Prý obyčejný kus hadru.


A tak si soudruzi z ŘSD (neplést s NDR) naplánovali přísné kontroly. A co myslíte? Dopadlo to, jak muselo.

Ústí podle mnohých není město, ale životní styl. My máme spíš dojem, že je to Laurel a Hardy. Tedy Hadry. Laurel a Hadry.

  • Občas je nám z toho všeho smutno. Máme ale na všechnu tu chandru zázračný lék. Jmenuje se ČSSD a my si i dnes dáme v rámci rubriky výroků, které uzrály jako dobře uleželý syreček, jednu takovou vzpomínku. Ale abychom nepředbíhali a nenaznačovali, půjde totiž o oblíbený kvíz.

Odkud uvedený obrázek pochází?

  • a) Popisek nelže a Bohuslav Sobotka (pro mladší ročníky: kdysi skutečně předseda vlády za dnes už pozapomenutou stranu) skutečně tato slova v lednu roku 2017 v rozhovoru pro Deník řekl.
  • b) Jde o Photoshop, ve skutečnosti mluvil o čínských investicích a lásce k prezidentu Zemanovi.
  • c) Celé jsme si to vycucali z prstu, protože to by nevymysleli ani Monty Python.

Správné odpovědi posílejte na adresu Indra Vostrá, tři jedničky padesát nebo na lampárnu na Hlavní.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)