Zatopená "vana" v Ústí. Foto: Robert Malecký, HlídacíPes.org

Ústecká rarita: protipovodňová vana, jakou svět neviděl. Jen do ní trochu zatéká

Napsal/a Robert Malecký 27. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Labe zaplavilo důležitou čtyřproudou silnici na levém břehu Labe v samotném centru města Ústí nad Labem. Město takzvanou vanu v pondělí dopoledne uzavřelo pro veškerou dopravu při dosažení 2. stupně povodňové aktivity. Na tom by nebylo nic zvláštního, dělo se to zde dlouhé roky. Nebýt ovšem drobnosti: právě „vana“ za 700 milionů korun měla město chránit až do výše pětileté vody.

Ústí nad Labem je známé jako město, kde všechno perfektně funguje. Samozřejmě až na případy, kdy nefunguje nic. Které jsou ovšem poměrně běžné.

Dlouhá léta město trápilo zaplavování Přístavní ulice, důležité komunikace na levém břehu Labe, která vede dopravu mimo centrum na Děčín, Lovosice a dnes i na spojku s dálnicí D8. Funguje i jako přivaděč k novějšímu Mariánskému mostu a svádí i část dopravy z druhého ústeckého mostu, Benešova.

A tak vznikl před lety plán, jak tuto klíčovou silnici před častým zaplavováním ochránit. Za 577 milionů korun bez DPH vzniklo v roce 2011 dílo, které mělo garantovat průjezdnost i při pětileté vodě. Citujme nyní z dobového tisku.

Zaplavená vozovka pod mostem u autoservisu. Kolony aut. Trolejbusy nabírající zpoždění. Nervozita. Většina obyvatel Ústí nad Labem zná tyto problémy…

ČTK v roce 2010 připomínala, že rekonstrukce silnice je důležitá jako protipovodňová ochrana. „V současné době je nutné silnici uzavřít, když Labe dosáhne výšky 540 centimetrů. Nyní rozestavěná silnice se ocitla pod vodou i během srpnových záplav. Až bude hotová, bude protipovodňová stěna, která je její součástí, silnici chránit do výšky řeky 720 centimetrů,“ psala veřejnoprávní agentura.

Protipovodňová vana v Ústí nad Labem, 26. prosince. Řidič na snímku právě ověřil, že se projet nedá. Foto: Robert Malecký

Už na jaře 2009 projekt oslavovaly ústecké Městské noviny takto: „Zaplavená vozovka pod mostem u autoservisu. Kolony aut. Trolejbusy nabírající zpoždění. Nervozita. Většina obyvatel Ústí nad Labem zná tyto problémy, které pravidelně ztěžují dopravu v ulicích Pražská a Přístavní – na jedné z hlavních ústeckých tepen. Průjezdní úsek silnice I/30 a přilehlé komunikační systémy spojují Prahu, Lovosice, Ústí a Děčín, denně odbaví tisíce osobních i nákladních aut, ale jejich současná kapacita a dispozice neodpovídají aktuálním potřebám.“

Citovat můžeme i z webových stránek projekční kanceláře Afry CZ, která má „vanu“ uvedenou jako jeden ze svých úspěchů:

„Zaplavená vozovka pod mostem způsobuje dopravní i jiné komplikace ve městě. To byl stav před realizací našeho projektu v Ústí nad Labem, na kterém jsme pracovali v letech 2002-2011. Většině obyvatel Ústí nad Labem se ještě mohou vybavit tyto problémy, které pravidelně ztěžovaly dopravu v ulicích Pražská a Přístavní, na jedné z hlavních ústeckých tepen.“

Zpátky do budoucnosti

Cvak, zpátky do žhavé současnosti. Většina obyvatel si tyto historické problémy může snadno vybavit i dnes. Zatímco v minulosti se silnice uzavírala při dosažení 540 centimetrů, v pondělí v devět hodin ráno, kdy ji město uzavřelo, vykazovalo Labe 532 centimetrů. Přesně.


Důvodem není přelití betonové hráze, která má odolat zmíněné pětileté vodě, ale technologické problémy. A nejspíš dlouhodobé zanedbání údržby. Primátor Petr Nedvědický popsal potíže pro HlídacíPes.org takto: „Dle informací SÚS došlo k poškození zpětné klapky a tím k zatopení profilu již při 2. SPA.“

Samotné přelití betonové hráze na levém nábřeží nehrozí, Labe by podle předpovědi ČHMÚ mělo v Ústí kulminovat ve čtvrtek pod úrovní 700 centimetrů.

Labe v Ústí nad Labem, 26. prosince. Vpravo Benešův most. Foto: Robert Malecký

Problémy ale město čekají v budoucnu. Přístavní ulice je totiž jednou z mála tras, na které město bude spoléhat při plánované dlouhodobé rekonstrukci mostu Dr. Edvarda Beneše. „Vanou“ povede veškerá tranzitní doprava po levém břehu, od dálnice D8 i na jediný zbylý Mariánský most.

„Pochopitelně se může obdobný problém vyskytnout i při rekonstrukci Benešova mostu. Pro tyto případy jsou zpracována dopravně inženýrská opatření se stanovením náhradních objízdných tras,“ připouští primátor Nedvědický.

Přeloženo do jasné řeči: „dopravně inženýrská opatření se stanovením náhradních objízdných tras“ znamenají jediné – svedení veškeré dopravy přímo do centra města.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)