Ústecká rarita: protipovodňová vana, jakou svět neviděl. Jen do ní trochu zatéká
POZNÁMKA. Labe zaplavilo důležitou čtyřproudou silnici na levém břehu Labe v samotném centru města Ústí nad Labem. Město takzvanou vanu v pondělí dopoledne uzavřelo pro veškerou dopravu při dosažení 2. stupně povodňové aktivity. Na tom by nebylo nic zvláštního, dělo se to zde dlouhé roky. Nebýt ovšem drobnosti: právě „vana“ za 700 milionů korun měla město chránit až do výše pětileté vody.
Ústí nad Labem je známé jako město, kde všechno perfektně funguje. Samozřejmě až na případy, kdy nefunguje nic. Které jsou ovšem poměrně běžné.
Dlouhá léta město trápilo zaplavování Přístavní ulice, důležité komunikace na levém břehu Labe, která vede dopravu mimo centrum na Děčín, Lovosice a dnes i na spojku s dálnicí D8. Funguje i jako přivaděč k novějšímu Mariánskému mostu a svádí i část dopravy z druhého ústeckého mostu, Benešova.
A tak vznikl před lety plán, jak tuto klíčovou silnici před častým zaplavováním ochránit. Za 577 milionů korun bez DPH vzniklo v roce 2011 dílo, které mělo garantovat průjezdnost i při pětileté vodě. Citujme nyní z dobového tisku.
Zaplavená vozovka pod mostem u autoservisu. Kolony aut. Trolejbusy nabírající zpoždění. Nervozita. Většina obyvatel Ústí nad Labem zná tyto problémy…
ČTK v roce 2010 připomínala, že rekonstrukce silnice je důležitá jako protipovodňová ochrana. „V současné době je nutné silnici uzavřít, když Labe dosáhne výšky 540 centimetrů. Nyní rozestavěná silnice se ocitla pod vodou i během srpnových záplav. Až bude hotová, bude protipovodňová stěna, která je její součástí, silnici chránit do výšky řeky 720 centimetrů,“ psala veřejnoprávní agentura.
Už na jaře 2009 projekt oslavovaly ústecké Městské noviny takto: „Zaplavená vozovka pod mostem u autoservisu. Kolony aut. Trolejbusy nabírající zpoždění. Nervozita. Většina obyvatel Ústí nad Labem zná tyto problémy, které pravidelně ztěžují dopravu v ulicích Pražská a Přístavní – na jedné z hlavních ústeckých tepen. Průjezdní úsek silnice I/30 a přilehlé komunikační systémy spojují Prahu, Lovosice, Ústí a Děčín, denně odbaví tisíce osobních i nákladních aut, ale jejich současná kapacita a dispozice neodpovídají aktuálním potřebám.“
Citovat můžeme i z webových stránek projekční kanceláře Afry CZ, která má „vanu“ uvedenou jako jeden ze svých úspěchů:
„Zaplavená vozovka pod mostem způsobuje dopravní i jiné komplikace ve městě. To byl stav před realizací našeho projektu v Ústí nad Labem, na kterém jsme pracovali v letech 2002-2011. Většině obyvatel Ústí nad Labem se ještě mohou vybavit tyto problémy, které pravidelně ztěžovaly dopravu v ulicích Pražská a Přístavní, na jedné z hlavních ústeckých tepen.“
Zpátky do budoucnosti
Cvak, zpátky do žhavé současnosti. Většina obyvatel si tyto historické problémy může snadno vybavit i dnes. Zatímco v minulosti se silnice uzavírala při dosažení 540 centimetrů, v pondělí v devět hodin ráno, kdy ji město uzavřelo, vykazovalo Labe 532 centimetrů. Přesně.
Důvodem není přelití betonové hráze, která má odolat zmíněné pětileté vodě, ale technologické problémy. A nejspíš dlouhodobé zanedbání údržby. Primátor Petr Nedvědický popsal potíže pro HlídacíPes.org takto: „Dle informací SÚS došlo k poškození zpětné klapky a tím k zatopení profilu již při 2. SPA.“
Samotné přelití betonové hráze na levém nábřeží nehrozí, Labe by podle předpovědi ČHMÚ mělo v Ústí kulminovat ve čtvrtek pod úrovní 700 centimetrů.
Problémy ale město čekají v budoucnu. Přístavní ulice je totiž jednou z mála tras, na které město bude spoléhat při plánované dlouhodobé rekonstrukci mostu Dr. Edvarda Beneše. „Vanou“ povede veškerá tranzitní doprava po levém břehu, od dálnice D8 i na jediný zbylý Mariánský most.
„Pochopitelně se může obdobný problém vyskytnout i při rekonstrukci Benešova mostu. Pro tyto případy jsou zpracována dopravně inženýrská opatření se stanovením náhradních objízdných tras,“ připouští primátor Nedvědický.
Přeloženo do jasné řeči: „dopravně inženýrská opatření se stanovením náhradních objízdných tras“ znamenají jediné – svedení veškeré dopravy přímo do centra města.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
11 komentářů
Pokud by to byl schopný primátor, tak nařídí kontrolu funkčnosti zpětných klapek před blížící se povodní, o které se ví v Ústí vždy nejméně týden předem. A protože je neschopný, tak to v Ústí podle toho vypadá
ANO, bude líp! 😂
primatori usti nad labem od 2010:
2010-2014 mandik (cssd)
2014-2015 zikmund (ano)
2015-2018 nechybova (ano/nezavisla/ufo)
2018-dnes nedvedicky (ano)
Stálo by za to zjistit stanovisko města, toho kdo to stavěl a nakonec proč se to děje? Za tím vším jsou konkrétní lidi na ně ukažme, ať řeknou jak to napravit co to bude stát a kolik oni na to přispějí.
Tak, že se vymění poškozená zpětná klapka a bude to v pořádku.
Asi není o čem psát ???
Vysvětlení, že byla poškozená zpětná klapka přirozeně nestačí. Od kdy a čím byla poškozená. Kdo je odpovědný za to aby byla funkční? Zeptáte se na to?
…..a nikdy nebude spolehlivá, dokud tady bude fialová špína
Při té dávné vzpomínce, když tu byly ohromné povodně před asi 20 lety, tak se taky v Práglu chlubili, že maj protipodňová vrata pro metro. Jenže je taky tehdá technicky nedokázali zavřít, čili i tam se to tenkrát zatopilo.
Result jsem tu vysvětloval minule, jestli se tvrdí že Ústí je laboratoř politiky, tak ale sami si to tam nevymýšlí, ale pouze zkouší zda stejný blbosti jako dělají v Praze, projdou i v dalších částech republiky..
V Ústi běžná věc, do něčeho se nasypou peníze, někdo se na tom pěkně přiživý a pak to přijde v niveč ( v minulosti např. předřazena rekonstrukce Městských sadů ). A že vana je v majetku SUS?? A co jako? Za chod města je odpovedno jeho vedení v čele s primátorem. A za tohle by měl mít plnou odpovědnost a postavit se k tomu čelem.
Mimochodem, bych si dovolil ješťe poznámku, aby si snad v Ústí nemysleli, že jsou v tom jediní na světě“, tak takhle to vysvětlují radní v Karlových Varech
„–Lávku na Meandru jsme v rámci operativních možností nedokázali zvednout. Je potřeba zmínit, že tento úkon je možné provádět v poměrně dlouhém předstihu .
Aby lávka mohla být zvednuta, je třeba 12 pracovníků LLPKV, 3ks techniky a asistence dobrovolných hasičů a to po celou dobu zvedání, tj. 4 hodiny. . Což v rychlosti přítoku vody nebylo reálné. Město Karlovy Vary hledalo a hledá řešení, které by bylo výrazně jednodušší, tedy “systém tlačítko”. Bohužel k realizaci zatím nedošlo, a to i z důvodu překážek na straně projektanta”. uvedl uvolněný radní —–
https://zpravykarlovarsko.cz/dozvuky-povodni-projektant-rezanka-poda-trestni-oznameni/
No vidíte, jak se to snadno vysvětlilo :)))))
Zpětná klapka není to nejlepší řešení,mělo být i řešeno odčerpávání vody ve vaně při prosaku z rozvodněného Labe. Zpětná klapka není spolehlivé řešení.Netěsnost klapky a její odstranování potápěčem,dokazuje nespolehlivost tohoto zařízení. Je to souběh několika vlivů ,včetně ,pochybení magistrátu a oponentury projektu.Přírodní živly dominují nad každým sebemenším pochybením.