Jan Farský. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Farský už před volbami věděl, že může několik měsíců chybět. Výsledky stipendia v USA zná od jara

Napsal/a Jan Žabka 11. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Dosavadní předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský už řadu měsíců před sněmovními volbami věděl, že byl přijat na několikaměsíční stáž na univerzitě v americkém Oregonu. Sám o tom veřejnost informoval až včera s tím, že se kvůli pobytu v USA vzdá pozice předsedy klubu, ale zůstane poslancem. „Výsledky jsme sdělovali během května minulého roku, aby se stipendisté mohli na cestu připravit,“ potvrzuje Kateřina Kloubová z Fulbrightovy komise, u níž Farský stipendium získal. 

„Nechci se plést, ale že projekt byl podpořen, jsem se dozvěděl už snad v březnu. Že tu stáž absolvuji, jsem se rozhodl v prosinci,“ říká Farský pro HlídacíPes.org.

Farský musel projít rozsáhlým přijímacím řízením. Uchazeči přihlašují projekty, které musí projít posudkovým řízením. To v tomto případě trvalo do února 2021. Následně proběhla finální kola výběru v podobě pohovorů před komisí.

„Nominace komise musí schválit správní rada české komise a ty pak pokračují do Spojených států, kde to musí schválit Foreign Fulbright Scholarship Board. Finální potvrzení nominanti získají během května, aby hlavně ti, kteří odjíždějí v září si stihli vyřídit všechny potřebné záležitosti,“ vysvětluje Kloubová.

Sněmovní volby, v nichž Jan Farský kandidoval, proběhly až o pět měsíců později, v říjnu. Jeho stipendium oficiálně začalo včera a končí na konci září 2022.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy Farský uvedl, že před volbami ještě nevěděl, zda pojede. „Rozhodnutí padlo někdy v prosinci po rozhovoru s panem premiérem. Dosáhnout Fulbrightova stipendia trvá roky a já jsem tu žádost podával možná už někdy před covidovou dobu,“ říká.

A dodává: „Teď říkám, že odjedu ve čtvrtek, ale může se stát hodně věcí. Nemusím projít PCR testy a prostě neodjedu, ve chvíli, kdy univerzita přejde do on-line režimu, tak se také neodjede. V této době není nic jisté.“

Ve volbách podle svých slov kandidoval z důvodu, že „chtěl být u toho ve chvíli, kdy jsme měli šanci směřování země posunout“ a dát „vládu do rukou demokratických politiků a stran“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)