Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Jan Farský. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Farský už před volbami věděl, že může několik měsíců chybět. Výsledky stipendia v USA zná od jara

Dosavadní předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský už řadu měsíců před sněmovními volbami věděl, že byl přijat na několikaměsíční stáž na univerzitě v americkém Oregonu. Sám o tom veřejnost informoval až včera s tím, že se kvůli pobytu v USA vzdá pozice předsedy klubu, ale zůstane poslancem. „Výsledky jsme sdělovali během května minulého roku, aby se stipendisté mohli na cestu připravit,“ potvrzuje Kateřina Kloubová z Fulbrightovy komise, u níž Farský stipendium získal. 

„Nechci se plést, ale že projekt byl podpořen, jsem se dozvěděl už snad v březnu. Že tu stáž absolvuji, jsem se rozhodl v prosinci,“ říká Farský pro HlídacíPes.org.

Farský musel projít rozsáhlým přijímacím řízením. Uchazeči přihlašují projekty, které musí projít posudkovým řízením. To v tomto případě trvalo do února 2021. Následně proběhla finální kola výběru v podobě pohovorů před komisí.

„Nominace komise musí schválit správní rada české komise a ty pak pokračují do Spojených států, kde to musí schválit Foreign Fulbright Scholarship Board. Finální potvrzení nominanti získají během května, aby hlavně ti, kteří odjíždějí v září si stihli vyřídit všechny potřebné záležitosti,“ vysvětluje Kloubová.

Sněmovní volby, v nichž Jan Farský kandidoval, proběhly až o pět měsíců později, v říjnu. Jeho stipendium oficiálně začalo včera a končí na konci září 2022.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy Farský uvedl, že před volbami ještě nevěděl, zda pojede. „Rozhodnutí padlo někdy v prosinci po rozhovoru s panem premiérem. Dosáhnout Fulbrightova stipendia trvá roky a já jsem tu žádost podával možná už někdy před covidovou dobu,“ říká.

A dodává: „Teď říkám, že odjedu ve čtvrtek, ale může se stát hodně věcí. Nemusím projít PCR testy a prostě neodjedu, ve chvíli, kdy univerzita přejde do on-line režimu, tak se také neodjede. V této době není nic jisté.“

Ve volbách podle svých slov kandidoval z důvodu, že „chtěl být u toho ve chvíli, kdy jsme měli šanci směřování země posunout“ a dát „vládu do rukou demokratických politiků a stran“.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. petrph napsal:

  Teď když už to vyšlo najevo, tak vlastně o nic nejde, takový David Ráth dokázal vykonávat práci poslance i z vyšetřovací vazby:)
  Jenom média by se měla chytit za nos, proč tuhle informaci nezachytila včas, ještě před volbama (určitě o ní vědělo pár lidí dost možná i z vedení STAN), A v takovém případě a že to opakuji často, by se měla ta média vážne zamyslet nad tím, co budou označovat za fake news, a koho za její šířitele. Protože, utajení takové informace o jedním z předních kandidátů strany před volbami je taky fake…

  • Pavel napsal:

   neknuč ještě nezačali pracovat a už ukazuji pravou zákeřnou,falešnou tvář lhářu! Farský,Rakušan Gazdík něco otřesného,ulhaného,nechutného skrátka politici korytáři! další zákeřné nechutné zlo Pekárová strašně podoba s nevzdělanou zákeřnou Němcovou kam to spěje znovu nastoupili rabovaci gardy,tuneláři,kmotři. Rakušan napojený na kmotry ,mafiány černé peníze to je pakistán, kdo se bouchal do prsou my budeme jiní čitelni!

 2. Jirka napsal:

  Pokud to ten šupák věděl tak dlouho dopředu, byl charakterní a měl trochu slušnosti, tak ani ve volbách nekandidoval!!!! Toto co předvedl, je šméčko na voliče jako prase!!!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Vy byste chtěl slušnost od poslance pětikoalice? A co ještě byste chtěl, zlatou korunu Mogulů nebo Svatý Grál?

  • Josef II napsal:

   Jirko vy musíte být na rozdíl od Frarského vzor morálky a ryzího charakteru.

 3. vlad napsal:

  Podvodník a zloděj, stejně jako jeho strana plná podvodníků, křiváků a zlodějů. Koryto je koryto a o nic jiného v politice nejde. Charakter, čestnost, slušnost a pokora těm lumpům chybí úplně. Budeme beztrestně lhát, krást a podvádět a daňový poplatník to zaplatí. No, vytvořila se nová šlechta, která nemusí dodržovat smlouvy a zákony, jako běžní občané. Hnus a to Fialový, protože Fiala to podporuje.

  • Tondach napsal:

   Podvodník a zloděj? Nějaký důkazy nemáš?

  • Josef II napsal:

   Vlad,dost bolo Slováků,to píšete o socialistické šlechtě,která končí se Zemanem a Babišem?

 4. Václav napsal:

  Není tak hloupý aby se připravil o dobře placené místečko v pos.sněmovně až se po 1/2 roce vrátí progresivisticky doškolen.On ví,že pokud to koalice vydrží 4roky,tak potom už si k takovému kšeftíku nečuchne.Příští volby je vymetou.

 5. Tondach napsal:

  Asi to neudělal tak úplně dobře, ale kolik měsíců chyběl v součtu ve sněmovně premiér Babiš? Nebo v Senátu zemanovec Čuba? A dělala se z toho taková hysterická záležitost?
  A když může vláda fungovat přes video konference, když se obdobně můžou učit tisíce dětí ve škole, tak proč by nemohl stejným způsobem fungovat poslanec?

  • martin napsal:

   mebo kolik mesicu chybel ve funkci presidenta zeman ??

 6. Ivana napsal:

  Zbytečný humbuk, sněmovna se bez jednoho poslance půl roku obejde, je tam x poslanců, které vůbec neznáme, protože nevystupují. Známe převážně dnešní opozici, která křičela i když byla ve vládě a dnes ječí o to víc.

 7. Babočka napsal:

  Vše záleží na panu Farském. Tedy na jeho zdravotním stavu a inteligenci jak situaci zvládne. Není to nic neřešitelného. Děti ve škole se dostaly do daleko horší situace . Hlavně nic neukradl a nedělá politiku pro své známé jako Šilerová nebo Jermanová což voličům Babiše a Okamury nevadilo.

 8. Martin Vaněk napsal:

  Proč to trvalo půl roku? Kdyby se do sněmovny nedostal, pojede místo něj jiná loutka, která pak bude v  Langley líbat prsten místo něho… Zaprodanců a vlastizradců, kteří tu za třicet stříbrných čekají na svou šanci, je stále dost.😒

 9. Pavel Liška napsal:

  Věděl , že „může chybět“ anebo věděl, že „bude chybět“ …. ?
  Tak oni to posílají s předstihem 7 mi měsíců, aby se mohli ti vyvolení připravit a on jako ještě v prosinci nevěděl jestli jo nebo ne ? Aha…. Tak to je fakt fér, když by jim řekl v prosinci, že nikam nepojede. Náhradník by ostrouhal. Grant propadl. Ale co, to by Farského netrápilo…. Ne ne. Já myslím, že takto to nebylo. Podle mne moc dobře věděl už v létě, že pojede. Pokud to rozhodnutí protahoval až do prosince, tak je logické, že z principu se potom už musel rozhodnout, jestli se zachová nefér vůči voličům anebo vůči Fulbrightově komisi, eventuálně náhradníkům.
  V prosinci se rozhodl zachovat nefér k voličům.

 10. Josef II napsal:

  Je třeba se poučit z historie kdy soudruh Gottwald jezdil do Moskvy jako poslanec se učit jak zakroutit buržoázii krkem.Nebojte Farský nejede do USA se učit jak komunistům zakroutit krkem.Jo,kdyby jel na stáž do Moskvy,tak to by bylo jiné kafe,že soudruzi?

 11. Mirko Hýl napsal:

  A proč to naše lepší média a všichni možní hlídači demokracie nevynesli již před volbami? Řekl bych, že byli zaměstnáni svým antibabišismem a bojem za vítězství dobrobloku….

Přidávání komentářů není povoleno