Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Rishi Bandopadhay, zdroj

Facebook už sleduje vše, co děláte na internetu. Ale dá se tomu vyhnout.

Máte-li profil na facebooku, ví jeho provozovatel už několik dní pravděpodobně více, než je vám milé. Může totiž sledovat, kde brouzdáte na internetu vy i vaši přátelé, a to i tehdy, když nemáte facebookové stránky otevřeny. A samozřejmě umí tyto informace využívat při prodeji cílené reklamy.

Umožňuje mu to podle stránek internetové verze deníku The Independent od konce ledna nová politika ochrany soukromí, kterou musí každý uživatel facebooku akceptovat. Na jejím základě smí shromažďovat Vaše data z celého internetu,  stejně jako data, která jste vy či vaši přátelé přidali na svoji stránku Stejně tak je může sdílet například s svou aplikací pro mobilní telefony Instagram (podle vyjádření zástupců firmy je ale nesdílí s další svojí aplikací WhatsApp).

Změnu oznámila společnost již v listopadu minulého roku s tím, že by měla začít fungovat od letošního 30. ledna.

Podle jejího tehdejšího vyjádření dostali uživatelé facebooku informaci o této změně mailem a objevila se i na jejich profilech.

Děláme to pro Vás

Facebook zdůvodnil tento svůj krok potřebou „personalizace inzerce“, aby prý uživatelé nebyli obtěžováni komerčními informacemi, které je nezajímají (inzerce je klíčovým zdrojem příjmů Facebooku a stojí i za mohutným růstem zisků, které společnost ohlásila minulý týden).

Uživatelé mohou v rámci tohoto nového přístupu k ochraně soukromí některá nastavení měnit. Facebook má speciální stránku pro nastavování inzerce, kde si můžete některé věci vypnout. Můžete například odmítnout „spárovat své sociální aktivity s reklamami na facebooku“ (ten vám ale možnost „párování“ nabízí jako výhodu:  Každý se rád dozví, co se jeho přátelům líbí. Z tohoto důvodu párujeme reklamy a přátele, a můžeme vám tak nabídnout snadný způsob).

Pokud toto nastavení nezměníte, uvidí přátelé, které máte ve svém profilu, například následující text: „Nejlepší suši v Denveru. Ochutnejte naše denní polední speciality za 9,95 dolarů. Staňte se fanouškem naší stránky. To se mi líbí · Uživateli…“ a následovat bude vaše jméno.

A jak se tomu vyhnout

Nechcete-li, aby facebook ani jiná společnost shromažďovala nebo používala informace založené na vaší aktivitě na webech, v zařízeních nebo aplikacích, můžete tuto možnost odmítnout prostřednictvím EDAA – European Digital Advertising Alliance. Odmítnutí reklamy založené na Vašich zájmech a sociálních aktivitách se tak stane součástí Vašeho uživatelského profilu. Pokud to ovšem neuděláte, může s Vašimi daty facebook nakládat výše uvedeným způsobem.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. olga napsal:

  U mne se zatím trefili. Zajímá mě zahrada. Přichází mi rady které vítám.
  Mám ráda hory. Přichází mi krásné fotky hor.

 2. dayana napsal:

  tak to si musím prostudovat, začíná mi to silně vadit, moc děkuju (y)

 3. Stihacka napsal:

  Dobre odpoledne pane Stejskal ,nemohla jsem jsem s vami rozloucit ,protoze jste me zabanoval.Tak se to pokousim napravit .Opatrujte se.Jirina.

 4. Ivana napsal:

  Ahoj Libore, díky za zajímavý a podnětný článek. A pro pobavení tenhle klip od Stromae. Je o tom, jak to dopadne se závisláky na některé sociální síti.

  https://twitter.com/Stromae/status/583314262325624832

  zdraví Ivana Závozdová

 5. Libor Stejskal napsal:

  Ahoj, díky. Pěkný 🙂

Přidávání komentářů není povoleno