Evropská unie měla bránit populismu a držet si lid od těla. Právě proto je dnes zranitelná

Napsal/a -pes- 28. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Evropská integrace byla součástí komplexního pokusu spoutat vůli lidu – z dobrého důvodu. Po válce měl vzniknout politický pořádek vytvořený na nedůvěře k svrchovanosti lidu, explicitně antitotalitářský, a chcete-li, bezvýhradně protipopulistický. Jenže právě proto se Evropská unie stala později tak zranitelnou vůči populistům a je pro ně i dnes dobrým terčem.

Touha „uzavřít“ liberálně demokratické závazky se stala zřetelnější ve specifickém případě kontextu Evropské unie (EU; nebo Evropské hospodářské společenství [EHS], jak jsme ji znali do roku 1993) s přechodem k demokracii v jižní Evropě v sedmdesátých letech.

Populismus ve skutečnosti není voláním po větší politické participaci, a už vůbec ne uskutečnění přímé demokracie. Ale může připomínat hnutí, jež takové volání vyjadřuje, a tudíž, prima facie, může získat určitou legitimitu na základě toho, že poválečný evropský pořádek skutečně je založený na myšlence držet si „lid“ trochu od těla.


Ukázku z knihy Co je to populismus? politologa Jana-Wernera Müllera zveřejňujeme se svolením nakladatelství Dybbuk.


Proč se Evropa stala zvláště zranitelnou vůči populistickým aktérům počínaje polovinou semdesátých let a dále – a zejména v nedávné době? Některé odpovědi by mohly být zjevné: krácení výdajů sociálního státu, imigrace a především v nedávné době eurokrize. Ale krize – ať ekonomická, společenská nebo nakonec i politická – automaticky nevytváří populismus (snad kromě toho, když se rozpadají staré stranické systémy).

Naopak, dá se říci, že demokracie neustále vytvářejí krize a současně mají zdroje a mechanismy na vlastní opravu. Spíše – alespoň co se týče současné vlny populismu v Evropě, je to konkrétní přístup k adresování eurokrize – zkráceně technokracie, který je klíčový pro porozumění současnému vzrůstu populismu.

Oba se zvláštním způsobem vzájemně zrcadlí. Technokracie prohlašuje, že existuje pouze jediné správné řešení politiky; populismus tvrdí, že existuje pouze jediná autentická vůle lidu.

Vzpomeňte si na Babiše

V nedávné době si také vyměnily své atributy: technokracie se moralizovala („vy, Řekové, a tak dále, musíte pykat za své hříchy!“ – neboli za rozmařilost v minulosti), zatímco populismus se zefektivnil (vzpomeňte na Berlusconiho a v České republice na Babišův slib, že bude stát řídit jako jednu ze svých společností).

Ani pro technokraty, ani pro populisty neexistuje žádná potřeba demokratické diskuse. V určitém smyslu jsou jedni i druzí zvláštně apolitičtí. Tudíž je možné předpokládat, že jedno může vydláždit cestu druhému, protože každé z nich legitimizuje víru, že neexistuje žádný skutečný prostor pro nesouhlas. Vždyť přece oba tábory tvrdí, že existuje pouze jedno správné řešení politiky, respektive pouze jedna autentická lidová vůle.

To, že si všimneme této paralely, nám umožní vidět trochu jasněji, co skutečně odlišuje populistické strany a hnutí od aktérů, kteří se na druhé straně mohou vzepřít například úsporným opatřením a libertariánským ekonomickým předpisům, zatímco v žádném jiném smyslu populisty nepřipomínají.

To, co dělá ze strany „Pravých Finů“ (a v nedávnější době jen „Finů“) populistickou stranu, není to, že kritizují EU, ale že si nárokují výlučné zastupování skutečných Finů.

V Itálii to nejsou stížnosti ohledně italské la casta, co by nás mělo přimět, abychom se obávali, že by Beppe Grillo mohl být populista, ale jeho tvrzení, že jeho hnutí nechce méně než 100 procent míst v parlamentu, protože všichni ostatní uchazeči jsou údajně zkorumpovaní a nemorální. V souladu s touto logikou jsou nakonec grillini čistí italští lidé, což poté také ospravedlňuje ten druh diktátorství ctnosti uvnitř Grillova Hnutí pěti hvězd.

Populista nebo aktivista?

Identifikace skutečných populistů a jejich odlišení od politických aktérů, kteří kritizují elity, ale nepoužívají logiku pars pro toto (jako jsou indignados ve Španělsku), jsou dnes hlavním úkolem pro vytvoření teorie populismu v Evropě.

Ti, které někteří pozorovatelé nazvali „demokratickými aktivisty“ v protikladu k populistům, sice prosazují určité politiky, ale v takové míře, že vůbec nepoužívají „lidovou řeč“. Netvrdí: „My, a pouze jen my jsme lid,“ ale spíše: „My jsme také lid.“

Je také důležité zasít určité pochyby o levicových strategiích, které se selektivně pokoušejí čerpat z populistické představivosti, aby oponovaly neoliberální hegemonii. Důležité není, že kritika neoliberální hegemonie je z nějakého důvodu sama o sobě a ze sebe populistická (v linii s chápáním populismu jako záležitosti „nezodpovědných politik“).

Jaká existuje alternativa? Přístup, který se pokusí zapojit ty současně vyloučené, zatímco současně zamezí bohatým a mocným, aby ze systému vystoupili. Je to ve skutečnosti jen jiný způsob, jak říci, že je zapotřebí nějaký druh společenské smlouvy. Pro takovou novou společenskou smlouvu v jihoevropských zemích je třeba podpora široké základny a základnu je možné vytvořit pomocí odvolávání se na spravedlnost, nejen fiskální poctivost.

Jistě, vznešené výzvy nestačí; musí také vzniknout mechanismus pro schválení takového nového uspořádání. Může to být formou velké koalice, která bude v době voleb skutečně posílena. Eventuálně by společnosti mohly oficiálně opětovně projednat svá vlastní ústavní uspořádání, jak se pokoušel udělat Island, a daleko méně dramatickým způsobem, i když bez valného úspěchu, také Irsko.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)