Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš a rakouský kancléř Sebastian Kurz. Foto: Profimedia
,

Evropa rozdělí vakcíny podle počtu obyvatel. Česko by tak mohlo částečně dohnat ztrátu v očkování

Čtvrteční summit lídrů EU dopadl pro Česko dobře. Rozhodl o tom, že členské státy by si měly vakcíny proti covid-19 rozdělovat podle počtu obyvatel. Potvrdil také, že při prosazování vlastních zájmů se Česku vyplatí hledat spojence i jinde než mezi tradičními partnery z visegrádské čtyřky.

Rozdělování vakcín bylo klíčovým tématem summitu nejen pro Česko, ale také pro Rakousko. Kancléř Sebastian Kurz patřil k nejostřejším kritikům současného systému rozdělování vakcín mezi členské země. Systém totiž zvýhodňuje státy, které si skrze EU objednaly maximální možný počet dávek vakcín proti covid-19.

Například Česko si objednalo „pouze“ 24 milionů vakcín. Takový počet sice stačí k pokrytí celé desetimilionové populace, Česko si však mohlo objednat mnohem více, čímž by si zajistilo rychlejší dodání vakcín v první polovině roku. Kvůli menší objednávce se naopak zařadilo do skupiny států, které by do konce června naočkovaly nejmenší podíl populace v rámci EU. Upozornily na to Hospodářské noviny.

Skupina nespokojených

Babiš i jeho rakouský protějšek Kurz na domácí scéně čelí kritice právě za to, že objednali méně vakcín, než mohli. Český premiér ovšem tvrdí, že vláda zajistila vakcín dostatek, stejně jako bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který na podzim vakcíny objednával.

Podle něj by naopak v případě objednání nadbytečných dávek čelil kritice za to, že plýtvá penězi daňových poplatníků. Česká vláda se proto raději spolehla na to, že nákup 24 milionů dávek bude stačit.


Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Původní evropský systém distribuce vakcín byl každopádně nevýhodný nejen pro Česko, ale také pro Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko nebo Rakousko. A byl to právě rakouský kancléř Sebastian Kurz, který téma – podle něj nespravedlivého – rozdělení vakcín na evropské úrovni otevřel.

Rakouský kancléř pak na svou stranu strhl i další nespokojené lídry, včetně českého premiéra Andreje Babiše. Ke skupině se přidal také chorvatský premiér Andrej Plenković a jeho slovinský protějšek Janez Janša. Podporu jim vyjádřila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská komise totiž systém rozdělování vakcín podle počtu obyvatel podporovala od začátku. Byly to však samy státy (a jejich představitelé), kdo se později dohodl na jeho úpravě.

Dožene Česko ztrátu?

Kooperace skupiny premiérů pod vedením Sebastiana Kurze nakonec přinesla ovoce. Zatímco Dánsko a Belgie požadovaly zachování předchozího systému dělení vakcín, jednotný postoj lídrů střední a východní Evropy nakonec převážil. Do závěrů včerejšího jednání se podařilo prosadit větu o tom, že lídři potvrzují distribuční klíč dle počtu obyvatel v jednotlivých státech. Česko si by si proto v následujících týdnech mohlo polepšit o více než sto tisíc vakcín.

Česku by se navíc mohlo podařit dohnat rozdíl mezi ním a zmíněným Dánskem nebo Belgií. Společnost Pfizer-BioNTech totiž Evropské komisi přislíbila v druhém čtvrtletí roku 2021 mimořádnou dodávku 10 milionů dávek, která by mohla současné nerovnosti mezi státy zahladit. Vakcíny by měly být rozděleny „v duchu solidarity“, o konkrétních přídělech budou ještě jednat zástupci členských států.

Tradičním partnerem Česka při vyjednávání na evropské úrovni je sice Visegrádská čtyřka, tedy Slovensko, Maďarsko a Polsko. Jak se však ukázalo, Česko by se nemělo orientovat pouze na tuto trojici, ale hledat partnery napříč Evropou.

Rakouský kancléř Kurz se v případě distribuce vakcín ukázal jako silný partner, který je schopný svou vůli prosadit navzdory odporu ostatních států. Česko se sice s Rakouskem ne vždy shodne (viz otázka evropského rozpočtu, kde Kurz stojí na straně spíše šetřivých států), pokud ale mají společný cíl, neměly by se spolupráci bránit.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

29 komentářů

 1. Tondach napsal:

  S Babišem, jako premiérem, který do všeho jen kecá, nikdy žádné zpoždění nedoženeme, naopak se ještě víc prohloubí….!

  • Aja napsal:

   Tondach- Asi skoda, ze za to neodpovidate vy, kdyz jste tak schopny?

  • Oskar hanák z Hané) napsal:

   Nepletete si, ve své zuřivé nenávisti, Babiše-Bureše s Evropskou komisí, která to rozesílání vakcin řídí a má na to exklizivně placené úředníky, nikým nevolené?

   • Tondach napsal:

    Nepletu! Vy se pletete ve svém obdivu k Babišovi a jeho lhaní!
    Každý stát si vakcíny objednával!

   • martin napsal:

    oskare, a kdo zvolil 6 z 8 ministru za ANO, ktery babis vytahnul jako kraliky z klobouku, tedy neprosli zadnymi volbami ?
    konkretne schilerova, havlicek, metnar, benesova, blatny, plaga.
    prihod si k tomu jeste 3 z 5 ministru za CSSD, kteri neprosli volbami (petricek, malacova, toman), a dojdes k tomu, ze z 13 ministru neproslo volbama 9. tedy celych 70% ministru jsou kralici vytahnuti z klobouku …
    podle toho slozeni vlady nemehel to tady vypada jak to vypada.
    zoufalost

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Mini stři nejsou voleni, jsou jmenováni prezidentem na návrh předsedy vlády. Zkuste si přečíst Ústavu ČR, čl. 68, odst. (1) a (2). Ale pokuste se přečíst ústavu celou, pokud jste schopen souvislého čtení, dozvíte se, že v ČR je moc rozdělená na „moc zákonodárnou“ – Parlament , „moc výkonnou“ – prezident a vláda, „moc soudní“ – vykonávají nezávislé soudy jménem republiky.
     Dokonce se dlouho v minulosti diskutovalo, zda volený člen Poslanecké sněmovny může být členem vlády, protože podle čl. 68,odst (1) Ústavy, je vláda odpovědna právě Poslenecké sněmovně a je zvláštní být odpovědný sám sobě, ale protože poslanců je 200, nakonec zůstalo vše po starém a návrh, aby případný poslanecký mandát člena vlády zastával podobu jeho působení ve vládě náhradník, byl pro technickou složitost zamítnut.
     Kdyby člen vlády musel být volen, nebyly by možné „úřednické vlády“ (které byly i za 1. republiky) a země by, v případě demise vlády, byla ve složité situaci.

     • martin napsal:

      takze podle toho co pises oskarku, urednik, kterej dela jen to, co mu rekne jeho sef, ma byt volenej, zatimco ministr, kterej dela politicky rozhodnuti ma byt vylosovanej z klobouku ??

     • Tondach napsal:

      Zkus si přečíst, co jsi napsal ty sám o nikým nevolených úřednících v EU! U nich ti to vadí?

    • Miloslav Truksa napsal:

     Přesnå trefa. Havlicek nemá ani proverku na „Tajne“.

 2. Linhová napsal:

  Takže v podstatě Evropská unie potřebuje udělat zvláštní summit, aby vůbec byla spravedlivá k členským státům v tak zásadní věci. Smutné.

  • Tondach napsal:

   Smutné je, že Prymula jich objednal málo!

  • Pavel Liška napsal:

   Asi tak…. Smutné je, že dohoda o rozdělování existuje už někdy od zimy, ale tak nějak se na ni pozapomnělo. Takže se musel udělat summit a inventura dohod a vyplodit nové prohlášení a novou dohodu. Ovšem to nám samo o sobě vakcíny nezajistí.

 3. martin napsal:

  kdyz jsme objednali jen 80% vakcin, ktery nam EU nabizela, tak je logicky, ze dostaneme min nez zeme, ktere objednaly 100%.
  za to, ze ted asi dostaneme vic nez bychom meli dostat, muzeme podekovat solidarite zemi EU, nebo spis tomu, ze nas ostatni zeme lituji, kam to vlada v cele s babisem dotahla a snazi se nam na svuj ukor pomoct.

  • Pavel Liška napsal:

   Kdyby EU objednala včas, uměla vyjednávat a nepolitikařila, tak by pak od výrobců obdržela vakcín mnohem více a o mnoho dříve. Myslím, že nám EU sama není schopná dodat ani 40% z toho co by nám měla dodat. Kéž by to bylo alespoň těch 80% ….
   My jsme v dobré víře a celkem logicky dodávky vakcín na EU outsocovali. Výsledek vidíme všichni. V tomto má EU na svědomí mnoho lidských životů. Tohoto cejchu se von der Layenová už nezbaví.

 4. Jan napsal:

  Vy toho tedy víte! Uvedete zdroj?

 5. Pavel Liška napsal:

  Tak zaprvé, husy jsme spolu nepásli pane Martine, takže si to tykání nechejte pro své přátele. Poškozujete sám sebe. Když chybí argument proti názoru, tak shodíme jeho nositele….
  Jinak pro Vaši informaci se podívejte třeba na Bloomberg : https://www.bloomberg.com/graphics/covid-vaccine-tracker-global-distribution/
  Hlavně na pořadí zemí s nejvyšší proočkovaností. Kde jsou členové EU… ??
  Předali jsme kompetence do EU s tím, že se o nás ti zodpovědní v Bruselu postarají. Taková je společenská smlouva a dohoda. Bohužel, ti třetiřadí vysloužilí politikové a úředníci se při jednání s farmaceutickými žraloky na víc nezmohli.
  EU zoufale chybí schopní lídři. Ti zůstávají v národních státech. Obrovská chyba.
  Nejen v otázce vakcinace.

 6. martin napsal:

  podivej se pavliku jak na tom je rusko a china, jestli vis, kde tyhle zeme zla lezi.
  maji proockovano sotva polovinu toho co EU.
  z EU na tom je v proockovanosti nejlip madarsko, ale od doby, co zacali ockovat ruskym sputnikem a chinskym sinopharmem, tak pocet nakazenych a mrtvych stoupnul troj a ctyrnasobne a ted jsou dokonce „lepsi“ nez cesko pod docasnou spravou babise a jeho vlady nemehel

  • Pavel Liška napsal:

   Milý pane Martine. Nesnížím se na Vaši úroveň a budu Vám jako názorovému oponentovi vykat, tak jak je to ve slušné společnosti zvykem.
   To co uvádíte je vše pravda, ale nic to nemění na situaci, že EU v přípravě a zajištění vakcinace zaspala a udělala spoustu chyb. Nechceme se snad v tomto porovnávat s Ruskem nebo Čínou, že ne ? EU prostě MUSÍ být v očkování na špici a MUSÍ ochránit své obyvatele. To od ní očekávám. Když už jsme jim tu zodpovědnost delegovali . Ale bohužel, bohužel …. Soudruzi v Bruselu to chtěli udělat co nejlíp, ale … dopadlo to jako vždycky.
   Na co je Merkelové, že si ( na rozdíl od nás ) objednali snad i více než 100% vakcín ( oproti našim 80% ) , když je nedostala a je na tom úplně stejně jako my ? Proč si chtějí Němci vyrábět Sputnik ? ( mimo dojednané kvóty dodávek z EU ? ) .

   • martin napsal:

    pavliku, ja sem zvyklej na tehle diskusich tykat a svy zvyky menit nebudu.

    je komicky kdyz tvrdis, ze nekdo neco MUSI, pritom kazdymu je jasny, ze to je za soucasnych podminek nerealny.
    je to podobna fantasmagorie, jako kdyz komousi tvrdili, ze do pristi petiletky dozenou a predezenou kapitalisty.
    asi jsi ze stejnyho hnizda.

    a pochybuju ze nemci nejakej sputnik budou nekdy vyrabet, kdyz nez by vubec rozjeli vyrobu, tak Zapadnich vakcin bude dost, protoze se jen ceka, as proockuje USA a pusti to dal.
    je to jen spousta reci o nicem

    • Pavel Liška napsal:

     Hmmmm….. Takže tedy podle Vás EU nemusí v maximální míře dbát o bezpečí a blaho svých občanů. No, podle toho to taky dopadá. USA, Velká Británie, SAE, Izrael….. To jsou státy, které svoji společenskou smlouvu se svými občany plní a dělají pro to maximum. Ano, vakcín je omezené množství. Ale jak se říká : „voják se stará, voják má..“ EU se bohužel stará špatně. A to Německo sledujte. Uvidíme. Jo, a taky Rakousko. Tyto země už pochopily a začínají se starat samy. Jinak jim to volič spočítá. Víte, pro ně platí tzv. omezená solidarita. Mohou si to na rozdíl od nás dovolit. Viz i Německo-Ruský Nord Stream II.

     • martin napsal:

      kde je to maximum pavliku?
      znas tu pisnicku – kdyz nemuzes, tak pridej vic??
      udelat pro neco „maximum“je jen slovni hricka, vzdycky pro to muzes udelkat jeste aspon a malicko vic
      ano, vojak se stara, vojak ma. ale babis dela pravej opak.
      vcera nas pripravil minimalne o 70tis vakcin, ale spis o desetinasobek

     • Pavel Liška napsal:

      To martin : čísla jsou jasná pane Martine. Kdo vědět nechce, nepátrá. Je rozdíl, když se premiér vzešlý z demokratických voleb zodpovídá občanům (voličům) svého státu a mezi prakticky nulovou zodpovědností orgánů EU vůči….. komu vlastně pane Martine??

Přidávání komentářů není povoleno